Wydrukuj tę stronę
wtorek, 09 styczeń 2024 15:12

Chorzów: 15-latek groził przeprowadzeniem zamachu?

Napisał
Chorzów groźba zamachu Chorzów groźba zamachu fot. pixabay

W niedzielę, na jednej z popularnych platform do udostępniania na żywo rozgrywek komputerowych, pojawiła się druzgocąca informacja o planowanym ataku terrorystycznym w samym sercu Wrocławia. Co początkowo mogło wydawać się groźbą z realnym potencjałem, okazało się jednak jedynie głupim żartem, który szybko wywołał lawinę poważnych konsekwencji.

 

15 - latek napisał w Internecie, że planuje przeprowadzenie zamachu

Polska policja, we współpracy z Interpolem i amerykańskim FBI, błyskawicznie zareagowała na doniesienia, odsłaniając prawdziwego sprawcę i zwracając uwagę na poważne konsekwencje takich nieodpowiedzialnych działań.  Informacje o planowanym ataku terrorystycznym dotarły do niemieckiego biura Interpolu, które natychmiast poinformowało o sytuacji Biuro Międzynarodowej Współpracy Komendy Głównej Policji. Niemal natychmiast akcję podjęły polskie służby, a także Federalne Biuro Śledcze z USA (FBI), zacieśniając współpracę na międzynarodowym poziomie w obliczu rzekomej groźby terrorystycznej.

Konsekwencje żartu nastolatka

Po intensywnych działaniach śledczych ustalono, że za groźbą stoi nie 57-letni mieszkaniec Chorzowa, lecz jego 15-letni syn. Kiedy kryminalni dotarli pod wskazany adres, zastali zaskoczonych członków pięcioosobowej rodziny. Młodszy aspirant Karol Kolaczek z KMP w Chorzowie przekazał, że nastolatek przyznał się do zamieszczenia wpisu, tłumacząc go jako "głupi, bezmyślny żart", nieświadomy konsekwencji, jakie może on ponieść. Pomimo, że 15-latek nie podlega karze kryminalnej, sprawą zajmie się sąd rodzinny. Policja stanowczo przypomina, że wywołanie fałszywego alarmu jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do ośmiu lat więzienia. Zdarzenie to stawia również pod znakiem zapytania potrzebę edukacji młodzieży w zakresie odpowiedzialnego korzystania z internetu, podkreślając, że pozorne niewinne żarty mogą mieć poważne konsekwencje.

Żart, który miał być jedynie zabawną inicjatywą na platformie do gier, przekształcił się w poważną sprawę wymagającą interwencji międzynarodowych służb policyjnych. Wskazuje to na konieczność rozmowy o odpowiedzialności w cyberprzestrzeni i potrzebę edukacji młodzieży w zakresie konsekwencji swoich działań online. Jednocześnie sprawozdanie z tego incydentu pokazuje, jak bardzo służby policyjne są gotowe do szybkiego reagowania na potencjalne zagrożenia, nawet jeśli z pozoru wydają się one niewinnymi żartami.

Źródło: Polsat News, Trybuna Polska

Ostatnio zmieniany wtorek, 09 styczeń 2024 15:28
Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski