Wydrukuj tę stronę
piątek, 11 sierpień 2023 13:10

ZUS: Jak odzyskać pieniądze z OFE?

Jak odzyskać pieniądze z OFE? Jak odzyskać pieniądze z OFE? fot: pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) informuje o możliwości odzyskania środków zgromadzonych na subkoncie osób ubezpieczonych, w szczególności w przypadku ich śmierci. Aby uruchomić wypłatę, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Wszystko w artykule poniżej.

 

Co to jest OFE?

OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny, to jeden z elementów systemu emerytalnego w Polsce, który umożliwia gromadzenie dodatkowych środków na emeryturę w ramach II filaru systemu zabezpieczenia społecznego. Jest to prywatne, komercyjne instytucje finansowe, które inwestują środki zgromadzone od ich uczestników, czyli osób ubezpieczonych, w różne instrumenty finansowe, takie jak akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne. Celem jest pomnażanie zgromadzonych środków przez okres aktywności zawodowej ubezpieczonego, a następnie wypłacenie zgromadzonej kwoty po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Wybór OFE

Przystąpienie do OFE nie było obowiązkowe, ale w określonym okresie historycznym nowo ubezpieczeni mogli wybrać między uczestnictwem w OFE a pozostaniem wyłącznie w systemie ZUS. Wybór OFE oznaczał, że część składek emerytalnych była przekazywana do wybranego OFE, a reszta na indywidualne subkonto w ZUS. System OFE przeszedł jednak wiele zmian i reform, a od 2014 roku znacząco ograniczono możliwości inwestycyjne i strukturę składek przekazywanych do OFE. W późniejszym okresie wprowadzono także możliwość przeniesienia zgromadzonych środków do ZUS. Część krytyków zarzucała OFE wysokie koszty zarządzania i brak wystarczających gwarancji bezpieczeństwa zgromadzonych środków, co przyczyniło się do wprowadzenia zmian w systemie.

Procedura wypłaty pieniędzy z OFE

Środki zgromadzone w ZUS na subkoncie osoby ubezpieczonej mogą zostać podzielone i wypłacone na wskazane przez właściciela subkonta osoby uprawnionej. Brak wskazania oznacza osoby do przejęcia pieniędzy oznacza, że środki te zostają włączone do masy spadkowej. ZUS, mimo braku formalnych wymogów prawnych, zobowiązuje się do informowania uprawnionych do otrzymania środków o możliwości złożenia wniosku o wypłatę w przypadku śmierci osoby, dla której prowadzono subkonto.
Środki na subkoncie są dzielone na podstawie oświadczenia i wskazania osoby uprawnionej do tych pieniędzy. ZUS podkreśla, że nie jest konieczne korzystanie z usług pośredników. Wystarczy złożyć wniosek w placówce ZUS, korzystając z formularzy dostępnych na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku osób będących członkami Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), podział środków zaczyna się w funduszu emerytalnym. Fundusz ma obowiązek zawiadomić ZUS o podziale środków, a ZUS ma następnie trzy miesiące na podział i wypłatę środków z subkonta.

Procedura odzyskiwania środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS jest jasno określona i dostępna dla wszystkich uprawnionych osób. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi materiałami i formularzami na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można też skontaktować się lokalnym przedstawicielem ZUS w razie jakichkolwiek pytań lub niejasności.

Artykuły powiązane

  • ZUS: Do 2027 roku zabraknie 300 mld na emerytury! ZUS: Do 2027 roku zabraknie 300 mld na emerytury!

    Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest coraz gorsza, ponieważ według najnowszych prognoz do 2027 roku będzie brakowało aż 300 miliardów złotych na wypłaty emerytur. Dane te pokazują wyraźnie, że polski system emerytalny zmierza w bardzo złym kierunku i jedynym sposobem na poprawę tego stanu rzeczy będzie albo podwyższanie podatków, albo ponowne przesunięcie wieku emerytalnego. To oczywiście tylko dopiero początek ZUSu.