Wydrukuj tę stronę
czwartek, 09 listopad 2023 15:38

Panama: Napastnik zastrzelił 2 osoby podczas protestu klimatycznego!

Panama strzały podczas protestu klimatycznego Panama strzały podczas protestu klimatycznego fot. pixabay

Protesty w Panamie w ostatnich dwóch tygodniach nabrały dramatycznego obrotu. We wtorek mężczyzna, rzekomo zirytowany demonstracją, otworzył ogień, zabijając dwóch protestujących. To wydarzenie rzuca nowe światło na napiętą sytuację w kraju, której epicentrum stanowi kontrowersyjny kontrakt wydobywczy i długo utrzymujące się protesty przeciwko niemu.

 

Protesty wobec wydobywania miedzy w Panamie

Protesty wybuchły w odpowiedzi na decyzję rządu o przyznaniu spółce Minera Panama, zależnej od kanadyjskiej firmy wydobywczej First Quantum Minerals, kontrowersyjnego kontraktu na wydobycie miedzi na kolejne dwie dekady, z opcją przedłużenia na kolejne dwadzieścia lat. Choć rząd Panamy argumentuje, że umowa przyniesie krajowi nie tylko znaczące dochody, ale także tysiące miejsc pracy, ekolodzy i protestujący twierdzą, że kopalnia może spowodować szkody ekologiczne i zniszczyć obszary o znaczeniu ekologicznym. Protesty w Panamie zgromadziły szerokie spektrum społeczeństwa, od ekologów, poprzez grupy tubylców, po związki zawodowe nauczycieli i pracowników budowlanych. Wszyscy wyrazili sprzeciw wobec zakulisowych porozumień między rządem a spółką wydobywczą, widząc w nich kolejny przykład rozprzestrzeniania się korupcji w rządzie. Przeciwnicy kontraktu zarzucają rządowi sprzedaż krajowych zasobów naturalnych, jednocześnie obciążając Panamczyków rosnącymi kosztami inflacji i negatywnymi skutkami zmian klimatycznych.

Strzały podczas strajku klimatycznego w Panamie

Tygodnie blokad dróg na terenie kraju przyniosły ogromne straty lokalnym przedsiębiorstwom i rolnikom, uniemożliwiając dostarczanie plonów na rynek. Zastój przyczynił się do spadku dochodów firm o łącznej wysokości około 80 milionów dolarów dziennie. Dodatkowo, obchody niepodległości Panamy zostały odwołane, odzwierciedlając trudną sytuację kraju. Mimo prób rządu Panamy, które miały na celu złagodzenie napięć, protestujący pozostają nieugięci. Sąd Najwyższy Panamy ogłosił, że będzie badał legalność umowy wydobywczej, co może ponownie wpłynąć na losy transakcji. Niezależnie od wyniku, szkody wizerunkowe kraju mogą być już trudne do naprawienia. Rzadki bastion stabilności politycznej i gospodarczej w regionie zdaje się tracić swój blask.

Sytuacja w Panamie pozostaje napięta i dramatyczna, a losy kontrowersyjnego kontraktu wydobywczego wciąż pozostają w zawieszeniu. Oby obie strony znalazły drogę do dialogu i rozwiązania, które uwzględnią dobro społeczności i środowiska.

Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Hamburg-Billstedt: Strzelanina - jedna osoba nie żyje, druga ciężko ranna Hamburg-Billstedt: Strzelanina - jedna osoba nie żyje, druga ciężko ranna

    W sobotnie popołudnie w wielorodzinnym budynku w dzielnicy Hamburga Billstedt doszło do dramatycznych wydarzeń. Znaleziono tam jednego mężczyznę martwego oraz drugiego, ciężko rannego. Świadkowie relacjonowali, że przed przybyciem policji słyszeli kłótnię oraz odgłosy strzałów.

  • Zgierz i Głowno: Odwołanie komendantów policji po zabójstwie w Lubowidzy Zgierz i Głowno: Odwołanie komendantów policji po zabójstwie w Lubowidzy

    W związku z tragicznym zabójstwem, które miało miejsce w Lubowidzy, wojewódzki komendant policji w Łodzi, insp. Arkadiusz Sylwestrzak, podjął stanowcze decyzje dotyczące kadr kierowniczych w policji powiatowej i komisariatach. Funkcjonariusze z Zgierza i Głowna zostali odwołani ze swoich stanowisk, a dodatkowo wszczęto postępowania dyscyplinarne wobec trzech policjantów z komisariatu w Głownie.

  • Winder, Georgia: Ojciec Colta Graya sam podarował mu broń - został aresztowany Winder, Georgia: Ojciec Colta Graya sam podarował mu broń - został aresztowany

    W wyniku strzelaniny, do której doszło w środę w szkole średniej w stanie Georgia, zginęło dwóch uczniów i dwóch nauczycieli, a dziewięć osób zostało rannych. Ojciec 14-letniego chłopca, podejrzanego o dokonanie tej tragedii, został aresztowany. Władze stanu Georgia poinformowały, że Colin Gray świadomie pozwolił swojemu synowi, Coltowi Grayowi, na posiadanie broni, którą wykorzystano w ataku. Colin Gray, 54-latek, został oskarżony o cztery zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci, dwa zarzuty morderstwa drugiego stopnia oraz osiem zarzutów okrucieństwa wobec dzieci. Jak poinformował Chris Hosey, dyrektor Biura Śledczego stanu Georgia (GBI), oskarżenia te wynikają z faktu, że ojciec pozwolił swojemu synowi na dostęp do broni. Colt Gray został oskarżony o cztery morderstwa i ma być sądzony jak dorosły. Zaplanowano jego udział w piątkowej rozprawie sądowej za pomocą wideokonferencji.

  • Winder, Georgia: Strzelanina w szkole - są ofiary i ranni Winder, Georgia: Strzelanina w szkole - są ofiary i ranni

    W tragicznej strzelaninie, do której doszło w szkole średniej Apalachee w Winder, stan Georgia, zginęły co najmniej cztery osoby, a dziewięć zostało rannych. Służby natychmiast zareagowały na zgłoszenie, a sprawca, czternastoletni uczeń, został zatrzymany. Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że takie wydarzenia nie mogą być traktowane jako coś normalnego w społeczeństwie.

  • Bełchatów: Pościg i strzelanina! Bełchatów: Pościg i strzelanina!

    W Bełchatowie doszło do dramatycznego pościgu policyjnego za kierowcą Forda Fiesty. Mężczyzna próbował uciekać, nie reagując na polecenia funkcjonariuszy, co doprowadziło do użycia broni przez policję.