Protesty wobec wydobywania miedzy w Panamie
Protesty wybuchły w odpowiedzi na decyzję rządu o przyznaniu spółce Minera Panama, zależnej od kanadyjskiej firmy wydobywczej First Quantum Minerals, kontrowersyjnego kontraktu na wydobycie miedzi na kolejne dwie dekady, z opcją przedłużenia na kolejne dwadzieścia lat. Choć rząd Panamy argumentuje, że umowa przyniesie krajowi nie tylko znaczące dochody, ale także tysiące miejsc pracy, ekolodzy i protestujący twierdzą, że kopalnia może spowodować szkody ekologiczne i zniszczyć obszary o znaczeniu ekologicznym. Protesty w Panamie zgromadziły szerokie spektrum społeczeństwa, od ekologów, poprzez grupy tubylców, po związki zawodowe nauczycieli i pracowników budowlanych. Wszyscy wyrazili sprzeciw wobec zakulisowych porozumień między rządem a spółką wydobywczą, widząc w nich kolejny przykład rozprzestrzeniania się korupcji w rządzie. Przeciwnicy kontraktu zarzucają rządowi sprzedaż krajowych zasobów naturalnych, jednocześnie obciążając Panamczyków rosnącymi kosztami inflacji i negatywnymi skutkami zmian klimatycznych.
Strzały podczas strajku klimatycznego w Panamie
Tygodnie blokad dróg na terenie kraju przyniosły ogromne straty lokalnym przedsiębiorstwom i rolnikom, uniemożliwiając dostarczanie plonów na rynek. Zastój przyczynił się do spadku dochodów firm o łącznej wysokości około 80 milionów dolarów dziennie. Dodatkowo, obchody niepodległości Panamy zostały odwołane, odzwierciedlając trudną sytuację kraju. Mimo prób rządu Panamy, które miały na celu złagodzenie napięć, protestujący pozostają nieugięci. Sąd Najwyższy Panamy ogłosił, że będzie badał legalność umowy wydobywczej, co może ponownie wpłynąć na losy transakcji. Niezależnie od wyniku, szkody wizerunkowe kraju mogą być już trudne do naprawienia. Rzadki bastion stabilności politycznej i gospodarczej w regionie zdaje się tracić swój blask.
Sytuacja w Panamie pozostaje napięta i dramatyczna, a losy kontrowersyjnego kontraktu wydobywczego wciąż pozostają w zawieszeniu. Oby obie strony znalazły drogę do dialogu i rozwiązania, które uwzględnią dobro społeczności i środowiska.
An old man just shot 2 climate activists who were blocking a highway in Panama pic.twitter.com/F0iDRyALfb
— End Wokeness (@EndWokeness) November 9, 2023
#BREAKING: Here’s the Video of an American man Gunning down a Climate Protester in Panama. pic.twitter.com/tdREtxOhwG
— HPN Network???? (@HPNnetwork) November 9, 2023
Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska