Wydrukuj tę stronę
czwartek, 05 wrzesień 2024 16:14

Wojsko Polskie: Nowoczesne mundury - bezpieczeństwo i funkcjonalność

Napisała
Nowoczesne mundury dla WP Nowoczesne mundury dla WP facebook.com/MinisterstwoObrony

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, odbyła się debata poświęcona nowoczesnym mundurom żołnierzy Wojska Polskiego. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele wojska oraz przemysłu, w tym gen. Ben Hodges, były dowódca US Army Europe, oraz Anna Zygan z Milliken & Company. Uczestnicy podkreślali, jak ważne jest, by żołnierze mieli wpływ na wybór umundurowania, co przekłada się bezpośrednio na ich bezpieczeństwo na polu walki.

Znaczenie technologii w umundurowaniu

Mundur wojskowy, będący wizytówką żołnierza, spełnia również kluczową rolę w jego ochronie. Jak wskazywali uczestnicy debaty, współczesne umundurowanie powinno chronić przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, być trudnopalne oraz zapewniać efektywne maskowanie, także w zakresie fal podczerwonych. Gen. Ben Hodges zaznaczył, że skuteczność munduru może decydować o życiu żołnierza na polu bitwy. Rozwój technologii materiałowych, stosowanych w produkcji mundurów, często odbywa się poza Polską, co wymaga współpracy z zagranicznymi dostawcami.

  • „Żołnierz musi być wyposażony jak najlepiej, od tego zależy życie, życie żołnierza. To jest naszym zobowiązaniem moralnym.” – gen. Ben Hodges, były dowódca US Army Europe.
  • „Chcemy, żeby większa część produkcji miała miejsce u nas w kraju (…) zdajemy sobie sprawę z tego, że na czas >>W<< łańcuchy dostaw mogą zostać zachwiane.” – ppłk Marek Trzonek.
  • „Technologicznie jesteśmy gotowi rozszerzyć współpracę (z polskim przemysłem - przyp. red.). Czekamy na jasny sygnał i zmiany ustawodawcze.” – Anna Zygan, Milliken & Company.

Bezpieczeństwo dostaw i rola krajowego przemysłu

W trakcie dyskusji poruszono także temat zabezpieczenia dostaw umundurowania i wyposażenia w sytuacjach kryzysowych. Ppłk Marek Trzonek, zastępca komendanta Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej, podkreślił, że produkcja powinna być zlokalizowana w Polsce, aby uniezależnić się od zagranicznych dostawców w czasie kryzysu. Dodał, że na czas zagrożeń łańcuchy dostaw mogą zostać zakłócone, co stanowi istotne wyzwanie dla zapewnienia bezpieczeństwa żołnierzy.

  • „Sprzęt, taki jak F-35 stawia nowe wymagania w zakresie umundurowania i wyposażenia, nie tylko pilotów, ale także techników obsługujących te samoloty.” – płk Łukasz Piątek, dowódca 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.
  • „Na końcu każdego sprzętu stoi człowiek i to on powinien być w centrum zainteresowania. Dajmy możliwość wypowiedzi tym, którzy będą odpowiadać za nasze bezpieczeństwo nie z pozycji biurka.” – Anna Zygan.

Współpraca wojska z przemysłem

Jednym z głównych tematów dyskusji była potrzeba lepszej współpracy między producentami a użytkownikami sprzętu. Gen. Grzegorz Barabieda, I Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, zaznaczył, że WOT są gotowe do testowania nowych rozwiązań, zbierania opinii i przekazywania ich producentom. Płk Łukasz Piątek, dowódca 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, zwrócił uwagę na nowe wymagania związane z obsługą sprzętu, takiego jak F-35, które wpływają także na umundurowanie techników obsługujących te maszyny. Anna Zygan z Milliken & Company podkreśliła, że konieczny jest dialog z użytkownikami, aby zapewnić jak najlepsze produkty.

Debata zakończyła się podkreśleniem konieczności zmian w przepisach, które umożliwią wprowadzenie oczekiwanych przez żołnierzy rozwiązań. Głos wojska powinien być decydujący w procesie wyboru umundurowania i wyposażenia, co będzie miało bezpośredni wpływ na ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Źródło; PAP

Małgorzata Kuniczuk

Redaktorka Trybuny Polskiej. Przedstawia najnowsze informacje z kraju. Ponadto prowadzi serwisy lokalne: Warszawa, Płock, Kołobrzeg, oraz szeroki rynek niemiecki. Fanka dobrej książki. Hobbystycznie dekorator wnętrz.

https://trybunapolska.pl/malgorzata-kuniczuk