Wydrukuj tę stronę
piątek, 15 marzec 2024 12:02

Ukraina: Atak rosyjskich dronów

atak dronów na Ukrainę atak dronów na Ukrainę Autorstwa Mil.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123057538

W nocy z czwartku na piątek Ukraina stała się areną kolejnego ataku ze strony wojsk rosyjskich. Siły rosyjskie przeprowadziły atak na obwody charkowski i doniecki, wykorzystując siedem rakiet kierowanych S-300 i S-400 oraz pocisk Ch-59. Dodatkowo, na inne regiony kraju skierowano 27 dronów szturmowych irańskiej produkcji Shahed, wykorzystywanych przez armię rosyjską - donoszą ukraińskie siły powietrzne.

Zestrzelenie wrogich dronów

Ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że wszystkie 27 Shahedów zostało zestrzelonych. Bezzałogowce wroga pojawiły się nad wieloma obszarami, w tym nad obwodami kijowskim, kirowohradzkim, charkowskim, chersońskim, chmielnickim i winnickim. Brak jednak informacji o skutecznym zestrzeleniu rakiet S-300 i S-400 oraz pocisku Ch-59.

Ofiary śmiertelne w środkowej Ukrainie

Według raportów władz obwodu kijowskiego, armia rosyjska zaatakowała stolicę od północy, jednak obrona powietrzna zdołała zniszczyć kilkanaście Shahedów jeszcze na obrzeżach miasta. Atak na obwód winnicki spowodował tragiczne konsekwencje. Jeden z dronów uderzył w budynek mieszkalny w rejonie miasta Tulczyn, powodując śmierć jednej osoby i rany u czterech innych. Wśród rannych są dwaj 18-latkowie. W piątek rano szef obwodu winnickiego poinformował o śmierci kolejnej osoby w szpitalu, co zwiększyło bilans ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku.

Tragiczne wydarzenia na Ukrainie wskazują na pogłębiający się konflikt między Ukrainą a Rosją. Zestrzelenie 27 dronów Shahed przez ukraińskie siły powietrzne stanowi sukces obrony kraju, jednakże ofiary śmiertelne wskutek ataku są bolesnym przypomnieniem o skutkach wojny. Sytuacja ta podkreśla pilną potrzebę rozwiązania konfliktu i zagwarantowania bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców Ukrainy. Społeczność międzynarodowa musi jednoczyć się w działaniach mających na celu zapobieżenie eskalacji przemocy i osiągnięcie trwałego pokoju na Ukrainie.

Źródło: Ukraińska Prawda, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Kongres USA: 61 miliardów dolarów dla Ukrainy przegłosowane Kongres USA: 61 miliardów dolarów dla Ukrainy przegłosowane

    Nareszcie! Uff! Udało się! Wiele krajów odetchnęło z ulgą. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowanie poparła pakiet pomocy dla Ukrainy, wart 61 miliardów dolarów, mający na celu wsparcie tego kraju w walce z rosyjską inwazją. Decyzja ta, choć opóźniona, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno wewnątrz, jak i poza granicami Stanów Zjednoczonych.

  • Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju? Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju?

    Setki tysięcy mężczyzn w wieku poborowym opuściło Ukrainę od wybuchu wojny, unikając służby wojskowej - donosi portal Politico. Tymczasem malejące morale społeczeństwa ukraińskiego oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony Zachodu stawiają kraj w trudnej sytuacji.

  • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

    W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

  • Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film

    W internecie pojawił się film, na którym rosyjski żołnierz relacjonuje niecodzienne zdarzenie z pola walki w Ukrainie. Opowiada o pułapce, która zaskoczyła wielu jego towarzyszy – dzwonku do drzwi przymocowanym do drzewa w lesie. Według niego, to najgłupsza pułapka, z jaką się spotkali, która skończyła się tragicznie dla wielu żołnierzy.

  • Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób

    Niezwykle intensywne topnienie śniegu spowodowało dramatyczne podniesienie się poziomu wody w rzece Ural, co doprowadziło do jednej z największych powodzi w historii Rosji i Kazachstanu. W wyniku tego zjawiska, blisko 8 tysięcy mieszkańców obwodu orenburskiego w Rosji oraz ponad 96 tysięcy osób w sąsiednim Kazachstanie musiało opuścić swoje domy.