Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 22 styczeń 2024 10:59

Strefa Gazy: 25 000 ofiar konfliktu z Izraelem

strefa Gazy ofiary strefa Gazy ofiary fot. pixabay

Ofensywa izraelska w Gazie, trwająca od 7 października, osiągnęła przerażający punkt. Ministerstwo zdrowia podległe Hamasowi donosi, że liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 25 000, z czego 178 osób straciło życie w ciągu ostatnich 24 godzin. Walki są intensywne, a sytuacja humanitarna staje się coraz bardziej dramatyczna.

 

25 000 ofiar po stronie Strefy Gazy

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ponownie odrzuca perspektywę utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego. To stanowisko podkreśla narastający konflikt między Izraelem a jego zachodnimi sojusznikami, którzy domagają się bardziej zdecydowanej dyplomacji. Izrael prowadzi intensywne operacje powietrzne i naziemne, szczególnie w południowej Strefie Gazy. Odkrycie tunelu o długości 830 metrów z minami-pułapkami i drzwiami przeciwwybuchowymi podkreśla złożoność działań w obszarze, gdzie uważa się, że liderzy Hamasu się ukrywają.

Stanowisko Białego Domu

Biały Dom stwierdza, że Stany Zjednoczone i Izrael mają różne perspektywy dotyczące rozwiązania dwupaństwowego. To zdanie ukazuje istotne różnice w podejściu do konfliktu, co z kolei może wpływać na współpracę międzynarodową w tej sprawie. Brytyjski Sekretarz Obrony, Grant Shapps, wyraził rozczarowanie stanowiskiem Netanjahu, podczas gdy Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres stwierdził, że są "całkowicie nie do przyjęcia". Światowe społeczeństwo apeluje o bardziej konstruktywne podejście, z nadzieją na zakończenie krwawego konfliktu i dążenie do trwałego rozwiązania.

Opór i zdolności Hamasu

Mimo przewagi militarnej Izraela, Hamas stawia opór. Amerykańskie agencje wywiadowcze szacują, że zniszczono 20-30% bojowników Hamasu, a grupa nadal posiada dostateczną ilość amunicji, by prowadzić uderzenia na terytorium Izraela przez wiele miesięcy. Wewnętrzne napięcia w Izraelu rosną, a premier Netanjahu staje w obliczu niezadowolenia społecznego. Jego stanowisko w kwestii dwupaństwowości wydaje się być w sprzeczności z oczekiwaniami społeczności międzynarodowej.

Konflikt w Gazie pozostaje punktem zapalnym światowej polityki. Trwałe rozwiązanie, którego pragnie społeczność międzynarodowa, staje się coraz bardziej odległe. Izraelczycy i Palestyńczycy płacą wysoką cenę, a świat obserwuje z niepokojem, dając wyraz nadziei na szybkie zakończenie tej krwawej rozgrywki.

Źródło: BBC, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • USA: Wstrzymanie dostaw broni do Izraela? USA: Wstrzymanie dostaw broni do Izraela?

    Prezydent Joe Biden ostrzegł Izrael, że Stany Zjednoczone wstrzymają dostawy niektórych rodzajów broni, jeśli Izrael przeprowadzi dużą operację lądową w mieście Rafah w Strefie Gazy.

  • Bliski Wschód: Atak Izraela na Iran w pobliżu Isfahan Bliski Wschód: Atak Izraela na Iran w pobliżu Isfahan

    W piątek rano izraelska armia przeprowadziła operację wojskową przeciwko Iranowi, uderzając w bazę wojskową w pobliżu miasta Isfahan – donosi "New York Times", powołując się na informacje od urzędników wojskowych. Wydarzenie to jest odpowiedzią na atak Iranu na Izrael i kolejnym rozdziałem w rosnących napięciach między oboma państwami, z eskalacją konfliktu obserwowaną przez globalne media.

  • Ropa naftowa: Spadek cen po atakach Iranu na Izrael Ropa naftowa: Spadek cen po atakach Iranu na Izrael

    W reakcji na odwetowe działania Iranu przeciwko Izraelowi w miniony weekend, na rynkach azjatyckich doszło do spadku cen ropy. Brent, kluczowy wskaźnik cen ropy na świecie, zanotował obniżkę, jednak jego wartość wciąż oscyluje wokół 90 dolarów za baryłkę.

  • Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu

    W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran zaatakował Izrael ponad 300 rakietami i dronami. 99 % z nich została strącona prze Żelazną Kopułę. W odpowiedzi na ostatnie działania militarne Izraela, Iran ostrzega przed używaniem zdecydowanej siły w przypadku jakiejkolwiek agresji ze strony Izraela. Ostrzeżenie to pojawiło się po ataku dronami i pociskami, który miał miejsce w sobotę. Sytuacja ta skomplikowała już i tak napięte stosunki międzynarodowe, zwłaszcza po komentarzach ze strony Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec dalszej eskalacji konfliktu.

  • Strefa Gazy: Ostrzał cywili w miejscu oczekiwania na pomoc humanitarną Strefa Gazy: Ostrzał cywili w miejscu oczekiwania na pomoc humanitarną

    Wstrząsające doniesienia dochodzą z Gazy, gdzie Ministerstwo Zdrowia podaje, że co najmniej 20 osób straciło życie, a 155 zostało rannych w wyniku izraelskiego ostrzału na punkcie dystrybucji pomocy. Incydent ten ma miejsce w kontekście dramatycznych warunków życia, gdzie coraz więcej Palestyńczyków cierpi z powodu głodu i braku podstawowych artykułów spożywczych.