Wydrukuj tę stronę
piątek, 03 listopad 2023 14:31

Senat: Kto zostanie Marszałkiem Senatu? Są dwie kandydatki!

kandydatki na Marszałka Senatu kandydatki na Marszałka Senatu fot. pixabay

Wciąż trwa gorąca dyskusja na temat osoby, która zastąpi Tomasza Grodzkiego na stanowisku marszałka Senatu. Nieoficjalne źródła donoszą, że Małgorzata Kidawa-Błońska jest obecnie najpoważniejszą kandydatką do objęcia tej kluczowej funkcji. Demokratyczna opozycja, która dysponuje większością, skupia się teraz na personalnych decyzjach dotyczących nowego rządu. Donald Tusk ma zostać premierem, zaś Sejmem prawdopodobnie będzie kierować przedstawiciel Trzeciej Drogi. Czyżby Senat trafił w ręce Lewicy? Oto szczegóły tego politycznego spektaklu.

 

Małgorzata Kidawa-Błońska zostanie marszałkinią Senatu?

Według nieoficjalnych informacji przekazywanych przez różne media, Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej jest aktualnie główną kandydatką na stanowisko marszałka Senatu. To ona wzbudza największe nadzieje wśród demokratycznej opozycji. Jednakże, zastanawiamy się dlaczego kandydatura Magdaleny Biejat straciła na znaczeniu?

Pojawiły się głosy, że na czele senatu stanie Magdalena Biejat

Rok 2025 przyniesie Polsce prezydencję w Unii Europejskiej, co wiąże się z wieloma wyzwaniami i obowiązkami. W obliczu tych wydarzeń, rozmówcy dziennika "Rzeczpospolita" podkreślają, że osoba sprawująca funkcję marszałka Senatu powinna charakteryzować się znacznym doświadczeniem politycznym. W samej izbie wyższej znajduje się kilka takich postaci, włączając w to byłych marszałków Sejmu lub Senatu: Borusewicza, Borowskiego, Schetynę, Grodzkiego, Kidawę-Błońską oraz Karczewskiego z PiS, a także byłego premiera Pawlaka. W tym kontekście, kandydatura Biejat zdaje się tracić na znaczeniu.

Kto będzie nowym Marszałkiem Senatu?

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zwracają uwagę na fakt, że sukces Lewicy w wyborach do Senatu może być efektem paktu senackiego, który przyniósł partii dodatkowe mandaty. Z tego powodu, przyznanie Lewicy funkcji marszałka Senatu budzi obawy o zbyt dużą koncentrację władzy w rękach jednej opcji politycznej. Trzeba pamiętać, że w oficjalnej hierarchii marszałek Senatu stoi wyżej niż premier, a nawet może pełnić obowiązki prezydenta. Wątpliwości co do kandydatury Magdaleny Biejat wyraża również Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy. Nie jest on pewny, czy izbą wyższą powinien kierować przedstawiciel partii Razem. W tej sytuacji, zdaniem jednego z rozmówców "Rzeczpospolitej", Małgorzata Kidawa-Błońska wydaje się być praktycznie pewnym wyborem na 99 procent. Ostateczna decyzja w sprawie nowego marszałka Senatu będzie jednym z kluczowych momentów w kształtowaniu przyszłości polskiej polityki.

Ostateczna decyzja w sprawie nowego marszałka Senatu będzie miała istotny wpływ na kształtowanie przyszłych wydarzeń politycznych w Polsce. Małgorzata Kidawa-Błońska wydaje się być jednym z najbardziej prawdopodobnych wyborów, jednakże to jeszcze nie koniec spekulacji. Rok 2025, z prezydencją Polski w Unii Europejskiej, rysuje się jako wyjątkowo ważny okres w historii kraju. Warto więc śledzić rozwój sytuacji z uwagą, mając nadzieję na mądre i strategiczne decyzje.

Źródło: WP.pl, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Donald Tusk: Spotkanie z Ursulą von der Leyen Donald Tusk: Spotkanie z Ursulą von der Leyen

    W piątek, w przeddzień 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie, Polskę odwiedzą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo. Spotkają się z premierem Donaldem Tuskiem, aby omówić szereg kwestii, w tym także dotyczących polityki europejskiej wobec sytuacji na wschodniej granicy.

  • Wojsko Polskie: Na polskich drogach pojawią się pojazdy wojskowe Wojsko Polskie: Na polskich drogach pojawią się pojazdy wojskowe

    Sztab Generalny Wojska Polskiego przypomniał o planowanym wzmożonym ruchu kolumn pojazdów wojskowych na drogach całego kraju, który będzie związany z przeprowadzanymi wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimami STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. To istotne działania, które wymagają szczególnej ostrożności ze strony wszystkich uczestników ruchu drogowego.

  • Fryderyk X: Król Danii przybywa z wizytą do Polski! Fryderyk X: Król Danii przybywa z wizytą do Polski!

    Król Danii, Fryderyk X, rozpocznie trzydniową wizytę w Polsce, co stanowi jego pierwszą podróż zagraniczną od objęcia tronu. Spotkania z najważniejszymi przedstawicielami polskiego rządu, w tym prezydentem Andrzejem Dudą, wpisują się w szereg ważnych wydarzeń dotyczących współpracy między obydwoma krajami. Wizyta króla ma również wymiar gospodarczy, koncentrując się na energetyce, klimacie, rolnictwie i bezpieczeństwie.

  • Polska: Protesty rolników w całym kraju Polska: Protesty rolników w całym kraju

    Środowe protesty rolników w Polsce przeciwko wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy stanowią wyraz głębokiego niezadowolenia. Organizatorzy szacują, że co najmniej 250 miejsc w Polsce zostanie zablokowanych przez drogową akcję protestacyjną, której celem jest przyciągnięcie uwagi do trudności, jakie borykają się polscy rolnicy.

  • Grzegorz Braun: Czy politykowi Konfederacji grozi utrata immunitetu? Grzegorz Braun: Czy politykowi Konfederacji grozi utrata immunitetu?

    Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych podjęła rekomendację uchylenia immunitetu posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Kontrowersyjne wydarzenia z 12 grudnia, gdy poseł użył gaśnicy proszkowej do zgasić zapalone świece chanukowe, teraz skutkują poważnymi konsekwencjami. Ostateczna decyzja zapadnie podczas głosowania na sali plenarnej, przewidywanie na środę po południu. Co skłoniło Komisję do tego kroku i jakie zarzuty stawia się posłowi Braunowi?