Wydrukuj tę stronę
piątek, 10 luty 2023 15:17

Rosyjska ofensywa: Zmasowany atak rakietowy S-300, Shahed, Kalibr i Tu-95. Naruszony kraj NATO? - filmy

Zmasowany atak rakietowy 2.10.2023 Zmasowany atak rakietowy 2.10.2023 fot: twitter

Alarm lotniczy na terenie niemalże wszystkich regionach Ukrainy został ogłoszony już w nocy z 9 na 10 lutego. W piątek rano Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak na praktycznie wszystkie najważniejsze obszary Ukrainy. Rekordową liczbę pocisków S-300 wystrzelono w obwody charkowski i zaporoski. Celami rakiet były głównie elementy infrastruktury krytycznej. Na ten moment ponad 150 tysięcy odbiorców nie ma prądu. Co więcej, pojawiają się też doniesienia o rosyjskiej rakiecie, która miała naruszyć przestrzeń powietrzną Rumunii, która jest członkiem UE oraz NATO.

 

Początek rosyjskiej ofensywy? Zbliża się rocznica wybuchu wojny

Według wielu ekspertów, dzisiejszy zmasowany atak na krytyczną infrastrukturę na Ukrainie jest jednoznacznym sygnałem tego, że zbliża się kolejna rosyjska ofensywa. Zmobilizowani jesienią rekruci mogą rozpocząć zintensyfikowane działania wojenne na wschodzie kraju, co widać po ostatnich, ofensywnych ruchach rosyjskich wojsk. W nocy zaatakowano także dronami Shahed i odpalono 6 pocisków Kalibr. Do tego poleciały rakiety z okrętów na Morzu Czarnym i z samolotów lotnictwa. Użyto pocisków odpalonych z ośmiu bombowców strategicznych Tu-95 i z trzech okrętów.

Rosyjska rakieta mająca naruszyć przestrzeń powietrzną Rumunii i Mołdawii

Jeśli chodzi o pocisk, który rzekomo miał naruszyć przestrzeń powietrzną Rumunii, to okazało się to informacją nieprawdziwą. Rumuńskie władze wydały komunikat, w którym poinformowały o tym, że pocisk wystrzelony z okolic Półwyspu Krymskiego przeleciał przez Mołdawię i ponownie wleciał na teren Ukrainy. Niemniej jednak, przeleciał on zaledwie 35 kilometrów od rumuńskiej granicy, dlatego poderwane zostały dwa samoloty Mig-21.

 

Artykuły powiązane

  • Kongres USA: 61 miliardów dolarów dla Ukrainy przegłosowane Kongres USA: 61 miliardów dolarów dla Ukrainy przegłosowane

    Nareszcie! Uff! Udało się! Wiele krajów odetchnęło z ulgą. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowanie poparła pakiet pomocy dla Ukrainy, wart 61 miliardów dolarów, mający na celu wsparcie tego kraju w walce z rosyjską inwazją. Decyzja ta, choć opóźniona, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno wewnątrz, jak i poza granicami Stanów Zjednoczonych.

  • Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka

    Ostatni projekt ustawy Kongresu ma na celu wywarcie presji na ByteDance, chińskiego właściciela TikToka, aby zrezygnował z kontrolowania popularnej aplikacji. To kolejna próba ograniczenia wpływu chińskiego giganta na amerykański rynek cyfrowy, która może mieć daleko idące konsekwencje dla milionów użytkowników oraz przedsiębiorstw, które wykorzystują TikTok do promocji swoich produktów i usług.

  • Norderney: SPD debatuje o przyszłości partii Norderney: SPD debatuje o przyszłości partii

    Na wyspie Norderney odbywa się dwudniowa konwencja socjaldemokratów, podczas której liderzy SPD dyskutują o przyszłej linii partii. Spotkanie to jest ważnym momentem dla partii, która zmaga się z wewnętrznymi wyzwaniami oraz krytyką zewnętrzną.

  • Wybory samorządowe: II tura w mediach społecznościowych - porównanie kandydatów Wybory samorządowe: II tura w mediach społecznościowych - porównanie kandydatów

    Choć wyniki wyborów samorządowych zostały już ogłoszone, w wielu miastach wojewódzkich wciąż nie udało się wyłonić prezydentów miast podczas I tury wyborów. Należy zauważyć, że zgodnie z raportem PRCN „Kandydaci na Prezydentów miast wojewódzkich w social mediach - Który z kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich jest top influencerem?”, aktywność kandydatów w mediach społecznościowych wywarła niepodważalny wpływ na ostateczne wyniki wyborów. Wielu z TOP kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich na platformach społecznościowych już w I turze zdeklasowało rywali.

  • Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju? Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju?

    Setki tysięcy mężczyzn w wieku poborowym opuściło Ukrainę od wybuchu wojny, unikając służby wojskowej - donosi portal Politico. Tymczasem malejące morale społeczeństwa ukraińskiego oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony Zachodu stawiają kraj w trudnej sytuacji.