Wydrukuj tę stronę
wtorek, 16 styczeń 2024 12:31

Iran: Atak rakietowy na Syrię i Kurdystan

Iran ataki rakietowe Iran ataki rakietowe fot. pixabay

Irańska Straż Rewolucyjna dokonała poniedziałkowego ataku rakietowego, kierując pociski w stronę rzekomej bazy szpiegowskiej izraelskiej agencji wywiadowczej Mossad w północnym Iraku oraz lokalizacji "antyirańskich grup terrorystycznych" w Syrii. Ten akt agresji stanowi kulminację eskalacji działań wojennych, która grozi przekształceniem się w szerszy konflikt regionalny.

 

Atak na Kurdystan

Siły irańskie twierdzą, że atak rakietowy w Iraku zniszczył jedną z głównych kwater szpiegowskich Izraela w Irbilu, stolicy półautonomicznego regionu Kurdystanu. Według IRGC, była to reakcja na izraelskie ataki, które doprowadziły do śmierci irańskich dowódców i członków Gwardii Rewolucyjnej. W wyniku ataku zginęło co najmniej czterech cywilów, a sześciu zostało rannych. Rada Bezpieczeństwa regionu Kurdystanu potępiła irański atak, oskarżając Iran o naruszanie suwerenności regionu. Stany Zjednoczone skrytykowały strzały rakietowe jako "lekkomyślne" i nieprecyzyjne, a urzędnik amerykański podkreślił, że żaden personel ani obiekt amerykański nie był celem.

Atak Iranu na Syrię

IRGC ogłosiło również atak rakietowy na bazy "antyirańskich grup terrorystycznych" w okupowanych terytoriach Syrii. Twierdzą, że cele te uczestniczyły w zamachach bombowych w Kermanie, za które odpowiedzialność przyjęło ISIS. Według IRGC, atak miał na celu zidentyfikowanie i zniszczenie kluczowych dowódców i elementów terrorystycznych, szczególnie ISIS, na obszarze okupowanym przez Syrię.

Obawy przed eskalacją

Ataki Iranu budzą poważne obawy przed eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie, szczególnie w kontekście trwającego konfliktu między Izraelem a Hamasem w Gazie. Światowa społeczność obawia się, że te działania wojenne mogą przerodzić się w pełnoskalową wojnę z poważnymi konsekwencjami politycznymi, humanitarnymi i gospodarczymi. Ataki rakietowe Iranu na Irak i Syrię stanowią niepokojącą eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Międzynarodowa społeczność z niepokojem śledzi rozwijające się wydarzenia, obawiając się dalszej eskalacji i jej konsekwencji.

Eskalacja działań wojennych na Bliskim Wschodzie, widoczna w ostatnich atakach rakietowych Iranu na Irak i Syrię, stanowi poważne zagrożenie dla stabilności regionu. Światowa społeczność z niepokojem przygląda się rozwojowi wydarzeń, a obawy przed dalszą eskalacją konfliktu stają się coraz bardziej realne. Trudne pytania dotyczące przyszłości i perspektyw na pokój pozostają bez jednoznacznych odpowiedzi.

Źródło: CNN, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • USA: Wstrzymanie dostaw broni do Izraela? USA: Wstrzymanie dostaw broni do Izraela?

    Prezydent Joe Biden ostrzegł Izrael, że Stany Zjednoczone wstrzymają dostawy niektórych rodzajów broni, jeśli Izrael przeprowadzi dużą operację lądową w mieście Rafah w Strefie Gazy.

  • Bliski Wschód: Atak Izraela na Iran w pobliżu Isfahan Bliski Wschód: Atak Izraela na Iran w pobliżu Isfahan

    W piątek rano izraelska armia przeprowadziła operację wojskową przeciwko Iranowi, uderzając w bazę wojskową w pobliżu miasta Isfahan – donosi "New York Times", powołując się na informacje od urzędników wojskowych. Wydarzenie to jest odpowiedzią na atak Iranu na Izrael i kolejnym rozdziałem w rosnących napięciach między oboma państwami, z eskalacją konfliktu obserwowaną przez globalne media.

  • Ropa naftowa: Spadek cen po atakach Iranu na Izrael Ropa naftowa: Spadek cen po atakach Iranu na Izrael

    W reakcji na odwetowe działania Iranu przeciwko Izraelowi w miniony weekend, na rynkach azjatyckich doszło do spadku cen ropy. Brent, kluczowy wskaźnik cen ropy na świecie, zanotował obniżkę, jednak jego wartość wciąż oscyluje wokół 90 dolarów za baryłkę.

  • Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu

    W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran zaatakował Izrael ponad 300 rakietami i dronami. 99 % z nich została strącona prze Żelazną Kopułę. W odpowiedzi na ostatnie działania militarne Izraela, Iran ostrzega przed używaniem zdecydowanej siły w przypadku jakiejkolwiek agresji ze strony Izraela. Ostrzeżenie to pojawiło się po ataku dronami i pociskami, który miał miejsce w sobotę. Sytuacja ta skomplikowała już i tak napięte stosunki międzynarodowe, zwłaszcza po komentarzach ze strony Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec dalszej eskalacji konfliktu.

  • Strefa Gazy: Ostrzał cywili w miejscu oczekiwania na pomoc humanitarną Strefa Gazy: Ostrzał cywili w miejscu oczekiwania na pomoc humanitarną

    Wstrząsające doniesienia dochodzą z Gazy, gdzie Ministerstwo Zdrowia podaje, że co najmniej 20 osób straciło życie, a 155 zostało rannych w wyniku izraelskiego ostrzału na punkcie dystrybucji pomocy. Incydent ten ma miejsce w kontekście dramatycznych warunków życia, gdzie coraz więcej Palestyńczyków cierpi z powodu głodu i braku podstawowych artykułów spożywczych.