Wydrukuj tę stronę
niedziela, 08 październik 2023 15:35

Hiszpania, Barcelona: 300 tys. protest przeciwko Sanchezowi i amnestii dla separatystów z 2017 roku

Barcelona - protest przeciwko Sanchezowi Barcelona - protest przeciwko Sanchezowi fot: pixabay

Barcelona, znana z katalońskiego ducha, gorących lat i artystycznego dziedzictwa, stała się terenem masowego protestu. Miasto pulsowało napięciem, kiedy około 300 000 ludzi wypełniło ulice, domagając się głosu w kwestii przyszłości swojego kraju.

 

NIE amnestii dla separatystów z 2017 roku

Ośrodkiem burzliwych emocji była propozycja rządu Sancheza, by przyznać amnestię liderom separatystów odpowiedzialnym za kontrowersyjne referendum w 2017 roku. Dla wielu Hiszpanów ten ruch polityczny jest nie tylko nieodpowiedni, ale wręcz niebezpieczny, budząc obawy o kolejne referendum niepodległościowe.

Echo 2017 roku

Rok 2017 będzie na zawsze wryty w pamięć Hiszpanii. Przemoc, starcia z policją i kwestia tożsamości narodowej dzieliły kraj. Dzisiejszy protest przypomina władzom o ranach, które jeszcze się nie zagoiły i o jednomyślnym głosie domagającym się stabilności.

Los Barcelony i całej Katalonii jest niepewny. Te ulice, które kiedyś były świadkami spokoju i turystycznego zgiełku, teraz rezonują echem pasji i jedności. Czy rząd Sancheza usłyszy ten ogłuszający krytycyzm? Tylko czas pokaże.

Artykuły powiązane

  • Monachium: Plan ogrzewania dla neutralności klimatycznej Monachium: Plan ogrzewania dla neutralności klimatycznej

    Monachium staje na czele niemieckich metropolii w dążeniu do neutralności klimatycznej, wprowadzając innowacyjny plan ogrzewania. Jest to odpowiedź na jedno z największych wyzwań, jakie miasto musiało dotychczas podjąć w celu redukcji emisji dwutlenku węgla i zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej.

  • Berlin: Atak na senator ds. gospodarki Franziskę Giffey Berlin: Atak na senator ds. gospodarki Franziskę Giffey

    Franziska Giffey, senator ds. gospodarki w Berlinie, została zaatakowana w bibliotece w dzielnicy Rudow. Do zdarzenia doszło w popołudnie, a polityk została uderzona z tyłu twardym przedmiotem w głowę i kark. Incydent ten wywołał szerokie dyskusje na temat bezpieczeństwa osób publicznych i rosnącej agresji wobec polityków w Niemczech.

  • Niemcy: Marie-Thérèse Kaiser ukarana z prawdziwe statystyki Niemcy: Marie-Thérèse Kaiser ukarana z prawdziwe statystyki

    Marie-Thérèse Kaiser, członkini prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), została ukarana grzywną w wysokości 6000 euro za udostępnienie danych na temat przestępstw seksualnych, których sprawcami są afgańscy imigranci. Polityk krytycznie oceniła działania niemieckiego wymiaru sprawiedliwości i wyraziła obawy związane z bezpieczeństwem kraju.

  • Drazno: Atak na polityków SPD i Zielonych Drazno: Atak na polityków SPD i Zielonych

    Ostatni piątek w dzielnicy Striesen w Dreźnie zaowocował atakiem na polityków SPD i Zielonych, rzucając cień na wizerunek miasta w trakcie trwającej kampanii wyborczej. Nadchodzące wydarzenia kulturalne, takie jak Drezdeński Festiwal Muzyczny, który rozpoczyna się w środę, nie pozostają niezauważone w obliczu tego zdarzenia. Jan Vogler, dyrektor festiwalu, w wieku 60 lat, mówi o "przygnębieniu naszych czasów". Podkreśla, że muzyka powinna promować tolerancję, a nie przemoc.

  • Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka

    Ostatni projekt ustawy Kongresu ma na celu wywarcie presji na ByteDance, chińskiego właściciela TikToka, aby zrezygnował z kontrolowania popularnej aplikacji. To kolejna próba ograniczenia wpływu chińskiego giganta na amerykański rynek cyfrowy, która może mieć daleko idące konsekwencje dla milionów użytkowników oraz przedsiębiorstw, które wykorzystują TikTok do promocji swoich produktów i usług.