Wydrukuj tę stronę
piątek, 23 luty 2024 15:30

Donald Tusk: Spotkanie z Ursulą von der Leyen

Donald Tusk Ursula von der Leyen Donald Tusk Ursula von der Leyen facebook.com/donaldtusk

W piątek, w przeddzień 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie, Polskę odwiedzą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo. Spotkają się z premierem Donaldem Tuskiem, aby omówić szereg kwestii, w tym także dotyczących polityki europejskiej wobec sytuacji na wschodniej granicy.

 

Dyskusje nad sytuacją na granicy z Ukrainą

Premier Donald Tusk podkreślił, że tematem rozmów będą kwestie związane z sytuacją za wschodnią granicą Polski. Na konferencji prasowej zapowiedział, że publicznie odniesie się do potrzeby korekty polityki europejskiej w kontekście tego obszaru. Wspomniał także o potrzebie ochrony interesów nie tylko polskich rolników, ale także europejskiego rynku jako całości.

Odblokowanie środków unijnych dla Polski

Nie bez znaczenia jest również kwestia odblokowania środków unijnych dla Polski, co może stać się po latach oczekiwania. Premier Tusk wyraził nadzieję, że wizyta von der Leyen przyniesie pozytywną wiadomość w tej sprawie. Warto zaznaczyć, że procedura z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej wobec Polski, która została wszczęta w 2017 roku, może być zamknięta po przedstawieniu planu reform wymiaru sprawiedliwości przez ministra Adama Bodnara.

Dalsze kroki w kontekście reformy wymiaru sprawiedliwości

Plan reform, który ma na celu zakończenie procedury art. 7, spotkał się z pozytywnym odbiorem państw członkowskich UE. Komisja Europejska uważa go za realistyczny, jednak zależy to od jego skutecznej realizacji. Reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest przedmiotem debaty już od 2017 roku, kiedy to Komisja Europejska wszczęła procedurę art. 7.

W trakcie wizyty szefowej Komisji Europejskiej w Polsce towarzyszyć będzie premier Belgii, który spotka się również z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkania te mogą przynieść istotne rozwinięcie dialogu na temat sytuacji w Polsce oraz kwestii europejskich, z którymi boryka się kraj. Wizyta przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Polsce wraz z premierem Belgii Alexandrem De Croo otwiera nowe perspektywy dialogu na temat sytuacji w kraju oraz relacji z Unią Europejską. Tematyka spotkań obejmuje ważne kwestie związane zarówno z polityką wschodnią, jak i wewnętrznymi reformami, dając nadzieję na pozytywne rezultaty dla Polski i jej mieszkańców.

Źródło: PAP, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • DiscoverEU: Oferta niepowtarzalnej podróży za darmo DiscoverEU: Oferta niepowtarzalnej podróży za darmo

    Marzysz o podróży po Europie, ale zawsze odstraszały Cię koszty? Teraz masz szansę spełnić swoje marzenie dzięki programowi DiscoverEU, który umożliwia młodym Europejczykom w wieku 18 i 19 lat darmową podróż koleją po kontynencie. Unijna inicjatywa rozda ponad 35 tysięcy biletów kolejowych, dając młodzieży szansę na odkrywanie różnorodności europejskich kultur, tradycji i krajobrazów.

  • Rosja: Samolot Ił-76 rozbił się przy granicy z Ukrainą Rosja: Samolot Ił-76 rozbił się przy granicy z Ukrainą

    W dramatycznych okolicznościach doszło do katastrofy rosyjskiego wojskowego samolotu transportowego Ił-76 w obwodzie biełgorodzkim, graniczącym z Ukrainą. Według informacji podanych przez agencję RIA, na pokładzie maszyny znajdowało się 65 ukraińskich żołnierzy, uznawanych za jeńców wojennych. Incydent ten przykuł uwagę ze względu na doniesienia o możliwym dostarczaniu przez samolot rakiet S-300, co stawia tę tragedię w kontekście geopolitycznych napięć między Rosją a Ukrainą.

  • PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara

    Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości przedstawił wniosek o wotum nieufności wobec ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. Decyzja ta wywołała falę kontrowersji i podziałów w polskim środowisku politycznym. O co konkretnie chodzi w tej sytuacji? Wniosek o wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara został przedstawiony przez szefa klubu PiS, Mariusza Błaszczaka. Polityk ten uznał Bodnara za "domykacza systemu" i oskarżył o działania mające na celu zapewnienie bezkarności członkom tzw. "koalicji 13 grudnia". Krytyka ta ma swoje źródło w ostatnich decyzjach Bodnara dotyczących zmian w Prokuraturze Krajowej.

  • Warszawa: Protest pod siedzibą TVP Warszawa: Protest pod siedzibą TVP

    Polityczna burza wokół TVP narasta, gdy poseł Suwerennej Polski, Marcin Romanowski, złożył zawiadomienie do prokuratury dotyczące przejęcia siedziby TVP. Tło sytuacji stanowi odwołanie kierownictw wszystkich mediów publicznych przez Ministra Kultury Bartłomieja Sienkiewicza.

  • Donald Tusk: Zaprzysiężenie nowego rządu Donald Tusk: Zaprzysiężenie nowego rządu

    W środę rano w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia zaprzysiężenia nowego rządu pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska. Prezydent Andrzej Duda powołał zarówno szefa rządu, jak i jego ministrów z różnych ugrupowań politycznych. Uroczystość ta otwiera nowy rozdział w polskiej polityce, przywracając Tuska do aktywnej roli na krajowej scenie.