Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 07 październik 2024 19:20

Berlin: Obchody rocznicy ataku Hamasu na Izrael

Napisał
Rocznica ataku Hamasu na Izrael Rocznica ataku Hamasu na Izrael fot: pixabay / poglądowe

W rocznicę tragicznych wydarzeń z 7 października 2023 roku, Berlin staje się miejscem licznych uroczystości i demonstracji. Tego dnia, dokładnie rok temu, Hamas przeprowadził brutalny atak na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, a wielu zostało porwanych. Stolica Niemiec upamiętnia te wydarzenia poprzez liczne manifestacje, uroczystości oraz pokojowe marsze. Różnorodność wydarzeń sprawia, że w mieście panuje napięta atmosfera, a policja mobilizuje aż 2000 funkcjonariuszy, by zapewnić porządek wśród protestujących.

Spis treści:

Uroczystości w Abgeordnetenhaus

W berlińskim Abgeordnetenhaus odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary ataku Hamasu. Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnych władz, a także organizacje społeczne. W ramach obchodów przewidziano również demonstrację na Potsdamer Platz, której hasło brzmiało: „Nigdy więcej to teraz dla wszystkich, pokój na Bliskim Wschodzie”.

Demonstracje w Kreuzbergu i Mitte

Już w weekend w Kreuzbergu i Mitte odbyły się liczne demonstracje związane z rocznicą ataku Hamasu oraz konfliktem na Bliskim Wschodzie. W Kreuzbergu doszło do zamieszek podczas pro-palestyńskiej demonstracji, które wymagały interwencji policji. Poniedziałkowe wydarzenia były starannie monitorowane, a liczne patrole policji zapewniały bezpieczeństwo.

Gedenkkundgebung w Potsdamie

W Poczdamie, na Starym Rynku, odbyła się uroczysta Gedenkkundgebung, której celem było upamiętnienie ofiar masakry oraz przypomnienie o osobach wciąż przetrzymywanych jako zakładnicy. To wydarzenie było organizowane przez Niemiecko-Izraelskie Towarzystwo z Berlina i Brandenburgii.

"Nigdy nie zapomnimy o ofiarach tej tragedii" – Niemiecko-Izraelskie Towarzystwo

Wystąpienie prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wygłosił przemówienie podczas międzyreligijnego nabożeństwa w ewangelickim Kościele Pamięci cesarza Wilhelma. Po nabożeństwie odbył się cichy marsz pamięci, który zakończył się pod Domem Żydowskiej Gminy w Fasanenstraße.

Protesty pro-palestyńskie

Oprócz oficjalnych wydarzeń upamiętniających ofiary, w Berlinie odbyły się również demonstracje pro-palestyńskie. Największa miała miejsce na Hermannplatz w Neukölln oraz na Potsdamer Platz. Różnorodność manifestacji odzwierciedlała skomplikowane relacje i podziały w społeczeństwie, które wciąż dyskutują o trwającym konflikcie na Bliskim Wschodzie.

Źródło: lottelehmannakademie.de , rbb24.de , www.milekcorp.com/de

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 październik 2024 19:58
Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski