Wydrukuj tę stronę
środa, 20 marzec 2024 16:11

Bali - raj turystyczny zalany przez śmieci

Śmieci na Bali Śmieci na Bali fot: pixabay

Wizja Bali jako idyllicznego miejsca z białymi plażami, palmami i turkusowym morzem coraz bardziej odchodzi w przeszłość. Wyspa, znana jako turystyczny raj, zmaga się z poważnym problemem zanieczyszczenia. Plaża Kedonganan, niegdyś słynąca z pięknego białego piasku, obecnie tonie w plastikowych odpadach. To zjawisko, zwłaszcza w okresie monsunowym, nie jest nowością dla mieszkańców i turystów odwiedzających Bali, jednak skala zanieczyszczenia w tym roku przekracza wszelkie dotychczasowe doświadczenia.

Zmagania Bali z odpadami

Gazeta "Bali Sun" alarmuje, że codziennie na brzeg wyspy napłynąć może od 8 do 10 ciężarówek śmieci, które morze nanosi na plaże. Wśród odpadów znajdują się nie tylko plastikowe butelki czy opakowania, ale także przedmioty codziennego użytku, takie jak szczoteczki do zębów czy sandały. Sytuację pogarsza brak odpowiedzialności wśród mieszkańców, którzy często wyrzucają śmieci w najbliższym otoczeniu, nie myśląc o długoterminowych konsekwencjach takich działań.

Walka z zanieczyszczeniem

Na plażach Bali codziennie można spotkać wolontariuszy z organizacji "Trash Heroes", którzy próbują uporać się z narastającym problemem. Ich wysiłki, choć godne podziwu, to kropla w morzu potrzeb. Problem zanieczyszczenia dotyka nie tylko Bali, ale i innych indonezyjskich wysp, takich jak Jawa. Według "The Guardian", w 2022 roku w Indonezji wyprodukowano 33 miliony ton śmieci, z czego tylko 36% trafiło na wysypiska lub do sortowni. Overloading these facilities and the lack of a clear waste management strategy highlight the urgent need for comprehensive environmental policies in Indonesia.

Bali stoi przed wyzwaniem, jakim jest ochrona swojego naturalnego piękna i turystycznego potencjału w obliczu rosnącego problemu zanieczyszczenia. Wymaga to nie tylko działań lokalnych władz i mieszkańców, ale i zrozumienia oraz współpracy ze strony turystów odwiedzających tę piękną wyspę.

 

Źródło: Bali Sun, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Indonezja: Orangutan używa rośliny leczniczej do samoleczenia ran Indonezja: Orangutan używa rośliny leczniczej do samoleczenia ran

    W Parku Narodowym Gunung Leuser w Indonezji, dziki orangutan samiec o imieniu Rakus zademonstrował niezwykłą umiejętność samoleczenia, stosując roślinę znane z właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. To pierwsza obserwacja, kiedy naukowcy byli świadkami bezpośredniego stosowania roślin leczniczych przez dzikie zwierzę.

  • Indonezja: Wybuch wulkanu na wyspie Ruang Indonezja: Wybuch wulkanu na wyspie Ruang

    W ostatnich dniach mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Ruang, położonej w prowincji Celebes, stanęli w obliczu bezpośredniego zagrożenia w wyniku serii erupcji wulkanu, który dzieli nazwę z wyspą. Nagłe wybuchy wulkanu Ruang, które rozpoczęły się we wtorek, skłoniły lokalne władze do podjęcia decyzji o ewakuacji ponad 800 osób na pobliską wyspę Tagulandang, w obawie przed dalszymi erupcjami i możliwymi skutkami dla ludności i infrastruktury.

  • Bali: Morderstwo Sheili von Wiese-Mac Bali: Morderstwo Sheili von Wiese-Mac

    Historia Heather Mack wkracza w kolejny rozdział, gdy sędzia orzekł nową karę więzienia za udział w szokującym morderstwie jej matki na słonecznym Bali. Makabryczne wydarzenia z 2014 roku wracają na światło dzienne, przynosząc nowe oblicze sprawy. W 2015 roku Heather Mack została skazana na 10 lat więzienia w Indonezji za udział w spisku mającym na celu zabicie jej matki, Sheili von Wiese-Mack.

  • Indonezja: Eksplozja w fabryce niklu Indonezja: Eksplozja w fabryce niklu

    W niedzielę doszło do tragicznego wybuchu w fabryce niklu na wyspie Sulawesi w Indonezji, należącej do chińskiego giganta ze stali i niklu Tsingshan. Władze informują o śmierci co najmniej 13 pracowników, a 38 zostało rannych. Incydent ten rzuca światło na ryzyka związane z ekspansją przemysłu wydobycia niklu w kraju, który jest największym na świecie eksporterem tego surowca.

  • Indonezja: Aresztowania w związku z zatruciem syropem na kaszel! Indonezja: Aresztowania w związku z zatruciem syropem na kaszel!

    Szef i trzej inni pracownicy indonezyjskiej firmy Afi Farma, której syrop na kaszel został powiązany ze śmiercią ponad 200 dzieci, zostali skazani na karę więzienia. Oskarżono ich o produkcję syropów zawierających nadmierne ilości substancji toksycznych. Skazano ich na dwa lata więzienia i nałożono grzywnę w wysokości 1 miliarda rupii indonezyjskich.