Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 26 luty 2024 13:09

Warszawa: Nowatorski zabieg u nienarodzonego dziecka

Napisał
Warszawa zabieg u nienarodzonego dziecka Warszawa zabieg u nienarodzonego dziecka fot. pixabay

Rozszczep kręgosłupa u małego Tadzia został zdiagnozowany jeszcze w okresie, gdy znajdował się w brzuchu matki. To wtedy lekarze podjęli decyzję o wykonaniu siedmiogodzinnej operacji nienarodzonego dziecka - z pełnym sukcesem. W Polsce tylko jeden ośrodek oferuje tego rodzaju zabiegi, a jest nim Szpital Bielański, jak tłumaczy Filip Dąbrowski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w tym szpitalu.

 

Trudna chwila dla rodziny Tadzia

Matka Tadzia, pani Sara Maniewska-Ogórek, wspomina moment, gdy dowiedziała się o rozszczepie kręgosłupa u swojego syna, jako bardzo trudny. Zdiagnozowano tę wadę już w 12. tygodniu ciąży. W rodzinie nie było wcześniej przypadków dzieci z niepełnosprawnościami, co stanowiło ogromne zaskoczenie dla całej rodziny.

Sukces lekarzy w Szpitalu Bielańskim

Tadeusz i jego mama stanowili pierwszych pacjentów, u których przeprowadzono tego typu operację w Szpitalu Bielańskim. Tutaj zabieg naprawy rozszczepu kręgosłupa wykonuje się całkowicie laparoskopowo, co oznacza minimalne nacięcia i większą precyzję w operacji. Robert Brawura-Biskupski-Samaha, lekarz perinatolog, wyjaśnia szczegóły procedury, która obejmuje uwolnienie rdzenia kręgowego od nieprawidłowej tkanki i warstwowe zszywanie tkanek.

Powrót do zdrowia dziecka

Po urodzeniu Tadeusza nie wystąpiły żadne komplikacje. Dzięki rehabilitacji stan chłopca ulega poprawie każdego dnia, choć nadal musi być pod stałą opieką lekarzy. Opieka nad pacjentem obejmuje nie tylko neurochirurga, ale również innych specjalistów dbających o prawidłową funkcję pęcherza moczowego i lokomocyjną kończyn. Zabieg był możliwy dzięki wsparciu Fundacji Polsat, która sfinansowała przeprowadzenie tej metody w Polsce, zapewniła szkolenie dla lekarzy oraz zakup niezbędnego sprzętu. Pernitolog, Robert Brawura-Biskupski-Samaha, podkreśla, że cały zespół był przygotowany do tego wyzwania, co zaowocowało brakiem komplikacji i powikłań po operacji.

Mama Tadzia, pani Sara, mówi, że wysiłki lekarzy nie poszły na marne, a jej syn jest niezwykłym i wesołym dzieckiem. To historia triumfu medycyny i siły rodzicielskiej miłości, która mimo trudności prowadzi do szczęśliwego zakończenia.

Źródło: Polsat News, X, Trybuna Polska

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 luty 2024 13:54
Sylwester Niedzielski

Redaktor naczelny „Trybuny Polskiej”. Bez przerwy w pracy, zawsze ciekawy nowinek technologicznych. Pasjonat polityki i historii. Wierzy w ciągły rozwój. Motto: „Zawsze trzeba mieć plan”.

https://trybunapolska.pl/sylwester-niedzielski