Wydrukuj tę stronę
piątek, 22 listopad 2024 10:15

Warszawa: CBŚP i SG rozbija gang legalizujący pobyt cudzoziemców

Napisała
Rozbicie gangu - Warszawa Rozbicie gangu - Warszawa fot: Nw OSG

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Straży Granicznej, zatrzymali dwóch kolejnych podejrzanych. Sprawa dotyczy zorganizowanego procederu legalizacji pobytu cudzoziemców, na terenie Polski. Śledztwo, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga, dotyczy działalności gangu, który zalegalizował pobyt kilkuset osób z takich krajów jak Ukraina, Indie, Pakistan, Bangladesz, Nepal i Gruzja.

Spis treści:

Zatrzymanie podejrzanych w Warszawie

Ostatnie działania służb, miały miejsce na terenie Warszawy, gdzie zatrzymano dwóch mężczyzn: 27-letniego Polaka oraz 30-letniego obywatela Ukrainy. Obaj podejrzani są, o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzanie decyzji administracyjnych. Umożliwiały one cudzoziemcom, nielegalne uzyskanie zezwoleń na pobyt czasowy i pracę w Polsce.

Podczas akcji, zabezpieczono m.in. gotówkę w różnych walutach o łącznej wartości około 130 tysięcy złotych. Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczania nieprawdy, za co grozi kara do 8 lat więzienia.

Działania grupy przestępczej w latach 2017-2019

Z ustaleń śledczych wynika, że gang działał w latach 2017-2019 na terenie całej Polski. Mechanizm przestępczy polegał na zakładaniu pozornych działalności gospodarczych, które wytwarzały dokumenty potwierdzające fikcyjne zatrudnienie cudzoziemców. Na tej podstawie, uzyskiwali oni karty pobytu w strefie Schengen oraz pozwolenia na pracę.

W ramach swojej działalności grupa zalegalizowała pobyt setek osób z Ukrainy, Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Nepalu i Gruzji. Proceder miał charakter zorganizowany, a jego liderzy korzystali z luk prawnych, by ułatwić uzyskiwanie dokumentów legalizujących pobyt.

Wcześniejsze zatrzymania i rola lidera grupy

Ostatnie zatrzymania, to część szerszego śledztwa. Na początku 2024 roku zatrzymano 8 osób, w tym obywatela Polski, który jest wskazywany jako prawdopodobny lider grupy. To właśnie on, miał koordynować działania przestępcze, w tym pozyskiwanie fałszywych dokumentów i zarządzanie strukturą organizacji.

Dotychczasowe działania służb oraz zatrzymania pokazują skalę procederu, który stanowił poważne zagrożenie dla systemu administracyjnego kraju. Funkcjonariusze kontynuują pracę nad sprawą, by ustalić pełen zakres działalności grupy i postawić przed sądem kolejne osoby odpowiedzialne za ten proceder.

Źródło: CBŚP, NwOSG

 

Małgorzata Kuniczuk

Redaktorka Trybuny Polskiej. Przedstawia najnowsze informacje z kraju. Ponadto prowadzi serwisy lokalne: Warszawa, Płock, Kołobrzeg, oraz szeroki rynek niemiecki. Fanka dobrej książki. Hobbystycznie dekorator wnętrz.

https://trybunapolska.pl/malgorzata-kuniczuk