Wydrukuj tę stronę
piątek, 13 wrzesień 2024 11:32

Szydłowiec: wykryto niebezpieczne bakterie w wodzie pitnej. Sanepid ostrzega mieszkańców

Napisała
woda pitna woda pitna fot: pixabay/ poglądowe

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szydłowcu (Mazowieckie), po przeprowadzonych szczegółowych badaniach poinformował, że woda z wodociągu publicznego, nie nadaje się do spożycia. Badania wykazały obecność niebezpiecznych bakterii w wodzie, co stwarza realne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Niebezpieczne bakterie w wodociągu

Próby wody pobrane z publicznego wodociągu w Szydłowcu oraz trzech okolicznych wsiach, wykazały obecność enterokoków, czyli paciorkowców kałowych. Stężenie tych bakterii wyniosło 2 jtk/100 ml wody, co przekracza dopuszczalne normy, ustalone na poziomie 0 jtk/100 ml. Enterokoki mogą powodować poważne zakażenia, zwłaszcza u osób o obniżonej odporności.

Zalecenia dla mieszkańców

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szydłowcu zaleca unikanie kontaktu z wodą z kranów. Woda ta nie nadaje się ani do picia, ani do przygotowywania posiłków, a także do mycia czy kąpieli. Można jej używać jedynie do spłukiwania urządzeń sanitarnych. Mieszkańcy powinni stosować się do tych zaleceń, aby uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych. Miasto zapewniło w piątek dystrybucję wody pitnej dla mieszkańców, od godz.11.00. Woda będzie udostepniona w pojemnikach pięciolitrowych oraz workach foliowych. Dystrybucja odbywa się w trzech szkołach , Wodociągach Miejskich, a także na placu OSP.

Pozostałe miejscowości

Dystrybucja wody będzie także zapewniona dla mieszkańców miejscowości : Długosz, Szydłówek I i Świerczek. Także w sobotę od godz. 15.00. będzie taka możliwość. Ponadto właściciele gospodarstw rolnych, posiadający zwierzęta, mogą dodatkowo zgłaszać swoje potrzeby do Urzędu Miasta Szydłowca, w biurze zarządzania kryzysowego.

Sytuacja w Szydłowcu wymaga pilnej interwencji, aby zapewnić mieszkańcom dostęp do czystej i bezpiecznej wody. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zapewnia, że trwają prace nad rozwiązaniem problemu, a mieszkańcy będą na bieżąco informowani o wszelkich zmianach i działaniach mających na celu poprawę jakości wody.

Źródło: RMF24, PAP

 

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 13 wrzesień 2024 11:40
Małgorzata Kuniczuk

Redaktorka Trybuny Polskiej. Przedstawia najnowsze informacje z kraju. Ponadto prowadzi serwisy lokalne: Warszawa, Płock, Kołobrzeg, oraz szeroki rynek niemiecki. Fanka dobrej książki. Hobbystycznie dekorator wnętrz.

https://trybunapolska.pl/malgorzata-kuniczuk