Wydrukuj tę stronę
piątek, 10 listopad 2023 13:48

Rybnik: SOR w jednym ze szpitali zamknięty ze względu na brak personelu

Rybnik SOR zamknięcie Rybnik SOR zamknięcie fot. pixabay

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, położony na terenie województwa śląskiego, ogłosił tymczasowe wstrzymanie przyjęć pacjentów na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Decyzja ta obowiązywać będzie do 13 listopada. Przyczyną tego nagłego zawieszenia przyjęć jest liczna absencja personelu medycznego, wynikająca z przypadków licznych zachorowań, w tym zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

 

Personel medyczny choruje na COVID-19

W komunikacie wydanym przez szpital czytamy, że decyzja ta została podjęta w związku z nagłym brakiem personelu medycznego, który pracuje na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Co najmniej dwóch lekarzy otrzymało pozytywne wyniki testów na COVID-19, co sprawiło, że organizacja dyżurów w krótkim czasie stała się niemożliwa. Rzeczniczka prasowa szpitala, Karolina Wałowska, podkreśliła, że choć obsada pielęgniarska oraz ratownicy medyczni zostaną zabezpieczeni, nie będzie możliwości udzielenia pomocy pacjentom w stanie zagrożenia życia i zdrowia.

SOR w Rybniku zamknięta

W związku z decyzją o wstrzymaniu przyjęć na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, placówka zapewnia, że oddziały szpitalne będą funkcjonować w trybie izby przyjęć. To ma pozwolić na częściowe zabezpieczenie przypadków zgłaszania się pacjentów, których nie będzie można skierować na inny SOR. Placówka apeluje o zrozumienie sytuacji i zapewnia, że podejmuje wszelkie działania mające na celu ograniczenie ewentualnych niedogodności dla pacjentów. Niezwykłe wyzwania, jakie niesie ze sobą pandemia, stawiają przed placówkami medycznymi trudne decyzje i wymagają elastyczności w reagowaniu na zmieniającą się sytuację.

Decyzja o czasowym wstrzymaniu przyjęć na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Rybniku ukierunkowana jest na zapewnienie bezpieczeństwa personelu medycznego oraz pacjentów w obliczu nagłej absencji związanej z COVID-19. Lecznica podkreśla konieczność podjęcia nietypowych środków bezpieczeństwa w świetle wyjątkowej sytuacji zdrowotnej. W tym trudnym czasie istotne jest zrozumienie dla podjętych działań oraz gotowość do dostosowania się do zmian w funkcjonowaniu placówki medycznej.

Źródło: TVN 24, Facebook, Trybuna Polska

 

Artykuły powiązane

  • Chiny: Ogromna ilość zachorowań dzieci na zapalenie płuc Chiny: Ogromna ilość zachorowań dzieci na zapalenie płuc

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie wykryła żadnych nowych patogenów w grupie przypadków zapalenia płuc u dzieci w północnych Chinach, ale apeluje o środki ostrożności, ponieważ liczba chorób grypopodobnych rośnie. Pekin przypisuje wzrost przypadków zniesieniu restrykcji związanych z Covid-19, co budzi obawy i skłania WHO do prośby o więcej informacji od chińskich władz.

  • COVID-19: Liczba zakażeń koronawirusem rośnie! COVID-19: Liczba zakażeń koronawirusem rośnie!

    Od końca sierpnia fala COVID-19 w Polsce osiągnęła krytyczny punkt - liczba zakażeń rośnie lawinowo. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, alarmuje, że sytuacja jest poważna, a liczba nowych przypadków wynosi obecnie kilkadziesiąt, a może nawet sto tysięcy dziennie. Czy Polska zmaga się z nową falą pandemii?

  • Nowy Sącz: SOR nie daje rady, zbyt wiele pacjentów Nowy Sącz: SOR nie daje rady, zbyt wiele pacjentów

    W całej Polsce od połowy grudnia dochodzi do sytuacji kiedy szpitale przestają być w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów. 2.01.2023 r. oddział ratunkowy w Nowym Sączu dosłownie się zakorkował z powody zbyt dużej ilości potrzebujących pomocy medycznej.

  • Rodzina królewska: Czy Królowa Elżbieta źle przechodzi zakażenie Covid-19? Są pewne poszlaki Rodzina królewska: Czy Królowa Elżbieta źle przechodzi zakażenie Covid-19? Są pewne poszlaki

    Kilka dni temu świat obiegła wiadomość o wykryciu wirusa SARS-COV-2 u królowej Elżbiety II. Ze względu na agresywny charakter wirusa, poddani oraz fani brytyjskiej rodziny królewskiej wstrzymali oddech. Królowa ma obecnie już 95 lat, dlatego istnieje poważne zagrożenie jej życia. Czy wiemy coś o tym, jak Królowa Elżbieta II znosi chorobę?