Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 09 grudzień 2024 11:09

Mazowsze: Zatrzymanie handlarzy suplementami zawierającymi sterydy i narkotyki - film

Napisała
Zabezpieczony towar handlarzy suplementami Zabezpieczony towar handlarzy suplementami fot: CBŚP

CBŚP wraz z KAS i Polską Agencją Antydopingową (POLADA), we współpracy z czeską służbą Celní Správa, słowacką Krajową Agencją Kryminalną Policji, Europolem i Eurojustem, rozbiły międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się produkcją i dystrybucją nielegalnych suplementów diety oraz substancji dopingujących. W działaniach, nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach, Prokuraturę Regionalną w Bratysławie oraz Prokuraturę Miejską w Brnie, zatrzymano łącznie 7 osób, w tym 2 podejrzane o kierowanie grupą.

Spis treści:

Przejęcie kilku tysięcy kartonów nielegalnych produktów

Podczas szeroko zakrojonych działań przeprowadzonych na Mazowszu, głównie w Warszawie, służby przejęły ponad 5 maszyn produkcyjnych, w tym etykieciarki i mieszalniki, oraz zlikwidowały 4 magazyny z tysiącami kartonów nielegalnych suplementów. Szacowana wartość zabezpieczonych produktów wynosi co najmniej 20 milionów złotych. W magazynach odkryto substancje zawierające narkotyki, dopalacze, sterydy i SARMy - związki o silnym działaniu anabolicznym. Eksperci potwierdzili, że produkty te stanowiły realne zagrożenie dla zdrowia i życia konsumentów.

Międzynarodowy charakter działań

Śledztwo, realizowane w ramach międzynarodowego zespołu śledczego JIT, ujawniło, że grupa działała w ścisłej współpracy z osobami z Czech i Słowacji. Wcześniejsze działania służb tych krajów doprowadziły do zatrzymania 6 podejrzanych oraz zabezpieczenia około 100 kilogramów nielegalnych substancji i 1000 sztuk sterydów. Przejęto także mienie o wartości blisko 3 milionów koron czeskich. W Polsce natomiast prokurator zablokował ponad sto kont bankowych powiązanych z działalnością grupy, na których znajdowało się kilkanaście milionów złotych.

Zarzuty i grożące kary

Osobom zatrzymanym postawiono liczne zarzuty, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przetwarzanie środków odurzających, substancji psychotropowych i substancji psychoaktywnych, wytwarzanie produktów leczniczych bez zezwolenia, a także sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia wielu osób. Ponadto otrzymali zarzuty prania pieniędzy w kwocie ponad 31 mln PLN. Dwie osoby podejrzane o kierowanie grupą mogą otrzymać karę do 15 lat pozbawienia wolności. Według ustaleń śledczych, grupa osiągnęła podczas kilkuletniej działalności zysk przekraczający 30 milionów złotych. Sprawa jest nadal w toku, a śledczy zapowiadają kolejne kroki mające na celu pełne rozbicie grupy.

Źródło: Centralne Biuro śledcze Policji

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 grudzień 2024 11:22
Małgorzata Kuniczuk

Redaktorka Trybuny Polskiej. Przedstawia najnowsze informacje z kraju. Ponadto prowadzi serwisy lokalne: Warszawa, Płock, Kołobrzeg, oraz szeroki rynek niemiecki. Fanka dobrej książki. Hobbystycznie dekorator wnętrz.

https://trybunapolska.pl/malgorzata-kuniczuk