Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 16 wrzesień 2024 12:48

Dolnośląskie, opolskie i śląskie: Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej

Napisała
powódź powódź fot: pixabay / poglądowe

W obliczu dramatycznych powodzi, które dotknęły południowe i zachodnie regiony Polski, Rada Ministrów podjęła decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na tych terenach. W regionie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, stan klęski żywiołowej zostanie ogłoszony na maksymalny okres 30 dni, dając lokalnym władzom narzędzia niezbędne do skutecznego zarządzania kryzysem.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Zgodnie z projektem rozporządzenia, stan klęski żywiołowej będzie obowiązywać przez okres maksymalnie 30 dni. To działanie jest reakcją na bieżącą sytuację w kraju, gdzie wody powodziowe spowodowały znaczne straty i zagrożenia dla ludności. Jest to pierwszy przypadek takiego rozwiązania w Polsce od czasów powodzi w 1997 i 2010 roku oraz pandemii Covid-19, podczas których podobne środki nie były stosowane.

Zarządzanie w sytuacji klęski

W momencie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, odpowiedzialność za koordynację działań ratowniczych i usuwanie skutków klęski spoczywa na wójcie, burmistrzu lub wojewodzie. Zarządzenia te umożliwiają lokalnym władzom oraz rządowi stosowanie nadzwyczajnych środków. Jak wyjaśnia Jakub Rybski z RMF FM, władze mogą między innymi zarządzić ewakuację mieszkańców, a także wprowadzić zakazy dotyczące przebywania w określonych miejscach, czy prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej. Ponadto umożliwia zobowiązania różnorodnych firm, do angażowania ich pracowników do pomocy przy usuwaniu skutków tej tragedii.

Możliwości prawne i odszkodowania

Stan klęski żywiołowej, otwiera również drogę do uzyskania odszkodowań dla poszkodowanych przez kataklizm. Zgodnie z ustawą o wyrównywaniu strat majątkowych związanych z ograniczeniami w czasie stanu wyjątkowego, poszkodowani mogą ubiegać się o kompensatę za poniesione straty. To znaczące wsparcie dla firm i osób prywatnych, które poniosły szkody w wyniku powodzi.

Sytuacja powodziowa

Na skutek powodzi, Tama w Stroniu Śląskim ( Powiat Kłodzki) została przerwana, konieczna była ewakuacja 600 osób, przy użyciu min. śmigłowców Black Hawk z Wrocławia oraz śmigłowca Mi – 17. Ludzie na pomoc oczekiwali na dachach swoich budynków. W Głuchołazach pod naporem wody został całkowicie zniszczony most, a woda przerwała wały i zalała miasto. Zalane są ulice w Kłodzku, gdzie głębokość wody dochodzi do 1,5 metra. W Nysie został zalany szpital, w wielu miejscach konieczna była ewakuacja ludzi. Do tej pory przekazano informacje o trzech osobach , które utonęły. Maksymalny czas trwania tego stanu, wyznaczony na 30 dni, ma zapewnić szybką i efektywną reakcję na bieżącą sytuację.

Źródło: PAP, RMF24

Małgorzata Kuniczuk

Redaktorka Trybuny Polskiej. Przedstawia najnowsze informacje z kraju. Ponadto prowadzi serwisy lokalne: Warszawa, Płock, Kołobrzeg, oraz szeroki rynek niemiecki. Fanka dobrej książki. Hobbystycznie dekorator wnętrz.

https://trybunapolska.pl/malgorzata-kuniczuk