Wydrukuj tę stronę
wtorek, 28 wrzesień 2021 17:29

Najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata

Najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata Najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata

Jaki jest najbogatszy kraj świata? Pierwszym skojarzeniem wielu osób są Stany Zjednoczone, jednak czy dobrze rozwinięta gospodarka świadczy o bogactwie? Okazuje się, że nie. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem bogactwa danego państwa jest wartość PKB na osobę. Dowiedzmy się zatem, które z krajów uznawane jest za najbogatsze, a które za najbiedniejsze.

Najbogatsze kraje świata

4. Na czwartym miejscu uplasowało się państwo znajdujące się w Europie. Mianowicie jest nim Norwegia. Dlaczego właśnie to państwo? Jest ono jednym z głównych eksporterów gazu ziemnego i ropy naftowej. Niegdyś sytuacja Norwegii nie była tak dobra. Dopiero odkrycie tych złóż spowodowało, że kraj zyskał znaczenie na arenie międzynarodowej, a jego obywatelom znacznie podniosła się stopa życiowa.

Najbogatsze kraje świata

Najbogatsze kraje na świecie


3. Na miejscu trzecim najbogatszych krajów świata znajduje się Irlandia. Mała Zielona Wyspa znana jest z produkcji różnych marek piwa. Obywatele tego kraju także uznawani są za największych smakoszy „złotego trunku”, co daje im też miejsce w czołówce państw o najwyższej ilości spożywanego alkoholu. Co ciekawe Irlandia rozwinęła się w ostatnich latach. Kiedy kolejne państwa Europy notowały spadek gospodarczy, to Irlandia pięła się w górę, czego inne kraje mogą tylko pozazdrościć.

Najbogatsze kraje na świecie pod względem PKB

Najbogatsze pod względem PKB kraje na świecie


2. Zasłużone drugie miejsce należy do Szwajcarii. To malutkie państwo może pochwalić się prawie najbogatszymi mieszkańcami świata. Szwajcaria, mimo iż jest także państwem jednych z najdroższych do życia, to daje szansę swoim obywatelom żyć w dostatku i spokoju. Przeciętny szwajcar zawsze posiada pokaźną kwotę oszczędności, dzięki czemu nie musi martwić się o nagłe wydatki oraz o swoją przyszłość.

Najbogatsze państwa świata

Ranking najbogatszych krajów na świecie

1. Na podium rankingu najbogatszych państw świata stanął Luksemburg. To najmniejsze państwo w Europie, ale zarazem najbogatsze. Bardzo wielu milionerów i znanych osób posiada tu swoje posiadłości. Inwestorzy traktują państwo jako raj podatkowy, toteż gospodarka szybko się rozwija. Luksemburg posiada największe PKB na mieszkańca, ale oferuje także bardzo niskie podatki. Luksemburg uznany jest również za jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie.

Najbiedniejsze kraje świata

4. Na czwarty miejscu rankingu najbiedniejszych pod względem PKB państw świata znajduje się Demokratyczna Republika Konga. PKB na obywatela wynosi 1146 dolarów. Sytuacji nie poprawia skala zaludnienia kraju. Zamieszkuje tu aż 89 milionów obywateli. Mimo iż DRK posiada bogate złoża kobaltu, miedzi, niobu, ropy naftowej i złota, to niestety bez pomocy krajów zachodnich nie jest w stanie podnieść się z ubóstwa i skorzystać z tych surowców. Fatalny stan służby zdrowia powoduje, że aż 66 niemowląt na 1000 urodzeń umiera. Podobnie dużo osób umiera z pragnienia i głodu, oraz chorób, które nieleczone doprowadzają do częstych zgonów obywateli.

Najbiedniejsze kraje świata



3. Malawi to afrykańskie państwo, które uplasowało się na trzecim miejscu w rankingu. Dochód na osobę wynosi 1106 dolarów. Państwo posiada znacznie mniejszą populację niż DRK - 19 milionów obywateli. Największym problemem tego kraju jest ciągle rosnąca korupcja ze strony władz. Rządzący nie tylko przywłaszczają sobie pieniądze, ale także nieudolnie zarządzają finansami. Powoduje to dewastację gospodarki.

Najbiedniejsze kraje na świecie

Najbiedniejsze kraje świata


2. Na miejscu drugim najbiedniejszych krajów świata znajduje się kolejne afrykańskie państwo z PKB na osobę wynoszącym jedynie 987 dolarów. Republika Środkowoafrykańska (bo o niej mowa) posiada stosunkowo małą populację- zaledwie 4,8 milionów mieszkańców. Co ciekawe kraj ma dostęp do złóż diamentów. Niestety ciągłe niepokoje na tle politycznym, brak odpowiedniego transportu i środków na wydobycie, powoduje, że kraj nie korzysta z tych bogactw. Mimo stosunkowo małej populacji to aż 70% obywateli żyje tu w skrajnym ubóstwie.



1. Najbiedniejszym krajem świata okazuje się być Burundi. PKB na mieszkańca wynosi niecałe 800 dolarów. Państwo zamieszkiwane jest przez 12 milionów ludzi przy niewielkim obszarze. Oznacza to dość duże zaludnienie, co nie sprzyja poprawie gospodarczej kraju. Głównym źródłem utrzymania jest rolnictwo (90% obywateli). Dlaczego kraj jest tak ubogi? Zapewne duży wpływ miał na tę sytuację konflikt polityczno-etniczny. Krwawe walki między plemionami Hutu i Tutsi zakończyły się w 2005 roku, ale nadal kraj obciążony jest brakiem stabilności politycznej. Nieodpowiednie zarządzanie finansami i gospodarką przez władze także powoduje, że większość obywateli żyje tu w niebywałej nędzy.