Wydrukuj tę stronę
czwartek, 27 marzec 2025 23:16

L. J. Smith: Śmierć autorki Pamiętników wampirów

Napisał
L. J. Smith śmierć L. J. Smith śmierć fot: facebook.com/ljsmithauthorofvampirediaries

Lisa Jane Smith, znana czytelnikom jako L.J. Smith, zmarła 8 marca 2025 roku w wieku 66 lat po długiej chorobie autoimmunologicznej. Autorka ponad 29 powieści dla młodzieży, w tym bestsellerowego cyklu „Pamiętniki wampirów”, odeszła w szpitalu w Walnut Creek w Kalifornii. Jej śmierć potwierdziły partnerka Julie Divola oraz siostra Judy Clifford.

Spis treści:

Jak powstała seria „Pamiętniki wampirów”?

Pierwsze książki z cyklu „Pamiętniki wampirów” ukazały się w 1991 roku nakładem wydawnictwa HarperCollins. Zlecenie na ich napisanie L.J. Smith otrzymała od firmy Alloy Entertainment, która szukała odpowiedzi literackiej na sukces ekranizacji „Wywiadu z wampirem” Anne Rice z 1994 roku. Nieświadoma, że podpisuje kontrakt typu „work-for-hire”, Smith nie posiadała praw autorskich do stworzonych przez siebie postaci.

Cykl opowiadał o nastoletniej Elenie Gilbert i jej relacji z braćmi-wampirami Stefanem i Damonem Salvatore. Seria zyskała ogromną popularność i przyczyniła się do odrodzenia mody na literaturę wampiryczną w XXI wieku. Adaptacja telewizyjna, która rozpoczęła emisję w 2009 roku na antenie CW, umocniła pozycję Smith w świecie popkultury.

Kariera, edukacja i inne dzieła L.J. Smith

Lisa Jane Smith urodziła się 4 września 1958 roku w Fort Lauderdale na Florydzie, lecz wychowywała się w Villa Park w Kalifornii. Studiowała psychologię eksperymentalną na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara, gdzie uzyskała tytuł licencjata w 1982 roku. Przez kilka lat pracowała jako nauczycielka wychowania przedszkolnego i specjalnego, zanim na dobre poświęciła się pisaniu.

Debiutancka powieść Smith, „Noc przesilenia”, przeznaczona dla dzieci w wieku 8-12 lat, ukazała się w 1987 roku. W kolejnych latach napisała m.in.:

  • trylogię „Krąg tajemnic” (1992)
  • trylogię „Zakazana gra” (1994)
  • trylogię „Mroczne wizje” (1995)
  • cykl „Świat nocy” (1996-1998), obejmujący 9 powieści

Łącznie autorka napisała ponad 29 książek, z czego kilka zostało przetłumaczonych na wiele języków. Jej prace łączyły elementy horroru, fantastyki naukowej, romansu oraz literatury grozy.

Jak choroba wpłynęła na twórczość Smith?

W 2015 roku Smith przeszła ciężki epizod chorobowy spowodowany niezdiagnozowaną ziarniniakowatością z zapaleniem naczyń. Została wówczas hospitalizowana na dwa miesiące i podłączona do respiratora. Choroba uszkodziła jej nerki, serce, wątrobę i woreczek żółciowy. Przez kolejne lata zmagała się z przewlekłymi objawami.

Mimo poważnych komplikacji zdrowotnych Smith pozostała aktywna twórczo niemal do końca życia. Agent literacki John Silbersack ujawnił, że autorka zdołała ukończyć trzy nieopublikowane jeszcze książki.

Ona była bardzo chora, ale mimo trudności i bólu była niezwykle oddana pisaniu. - John Silbersack

W wyniku sporów z wydawnictwem w 2011 roku została odsunięta od pisania kolejnych tomów „Pamiętników wampirów”, które były kontynuowane przez autorów-widma. Smith powróciła do swoich postaci poprzez publikowanie opowiadań fan fiction w serwisie Kindle Worlds, starając się odzyskać kontrolę nad wykreowanym przez siebie światem.

Kogo pozostawiła autorka?

Lisa Jane Smith pozostawiła po sobie partnerkę Julie Divola, siostrę Judy Clifford, jej dzieci Lauren i Briana Cliffordów, synową Taylora Acamporę oraz wnuka Wyatta Nicholsona.

Lisa była życzliwą i łagodną duszą, której błyskotliwość, kreatywność, odporność i empatia rozświetlały życie jej rodziny, przyjaciół i fanów. - oświadczenie na stronie internetowej autorki

Rodzina poinformowała, że Smith była osobą ciepłą, twórczą i wrażliwą, która „swoją wyobraźnią i empatią oświetlała życie bliskich, przyjaciół i fanów”.

Nic naprawdę nie umiera, dopóki nie zostanie zapomniane. - L.J. Smith

Wiele osób oddało hołd autorce na Facebookowej grupie „Oficjalne wiadomości i aktualizacje L.J. Smith”, podkreślając, jak ważna była dla nich jej twórczość i jak bardzo wpłynęła na ich życie.

 

Źródło: E! Online, People, The Independent, US Weekly, Facebook

Oliwier Oblicki

Radaktor w Trybunie Polskiej. Ścisły umysł i pewny punkt redakcji. Ciekawy świata celebrytów. Pasjonat....

https://trybunapolska.pl/oliwier-oblicki