Wydrukuj tę stronę
czwartek, 08 kwiecień 2021 18:02

Wielka Brytania: Badania sugerują, że Covid-19 zwiększa ryzyko wielu chorób

Covid-19 zwiększa ryzyko wielu chorób Covid-19 zwiększa ryzyko wielu chorób Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Naukowcy odkryli, że osoby, u których zdiagnozowano Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, częściej chorowały na depresję, demencję, psychozę i udar. U jednej trzeciej osób z wcześniejszą infekcją Covid wystąpił nawrót choroby psychicznej lub neurologicznej. Ponadto osoby przyjęte do szpitala lub na oddział intensywnej terapii, miały jeszcze większe ryzyko zachorowania.

 

Stres oraz bezpośredni wpływ wirusa na mózg daje takie skutki

Brytyjscy naukowcy przyjrzeli się elektronicznej dokumentacji medycznej ponad pół miliona pacjentów w USA i ich szansą na rozwój jednego z 14 powszechnych schorzeń psychologicznych lub neurologicznych, w tym:

  • krwotok mózgowy
  • udar mózgu
  • Parkinsona
  • Zespół Guillain-Barré
  • demencja
  • psychoza
  • zaburzenia nastroju
  • zaburzenia lękowe

Lęk i zaburzenia nastroju były najczęstszymi diagnozami wśród osób z Covid i częściej wynikały one ze stresu związanego z ciężką chorobą lub przewiezieniem do szpitala. Stany takie jak udar i demencja były bardziej prawdopodobne w wyniku biologicznych skutków samego wirusa lub ogólnej reakcji organizmu na infekcję. Covid-19 nie był natomiast związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby Parkinsona lub zespołu Guillain-Barré, jakie ryzyko niesie tradycyjna grypa.

Dane procentowe

Porównując grupę ludzi, którzy mieli Covid-19 z grupą osób po grypie i grupą osób, które przeszły inne infekcje dróg oddechowych - naukowcy z University of Oxford doszli do wniosku, że Covid jest powiązany z większą liczbą późniejszych chorób mózgu niż inne choroby układu oddechowego. Uczestnicy zostali dobrani pod względem wieku, płci, pochodzenia etnicznego i stanu zdrowia, aby byli jak najbardziej porównywalni. Chorzy byli o 16% bardziej narażeni na wystąpienie zaburzeń psychicznych lub neurologicznych po Covid niż po innych infekcjach dróg oddechowych i 44% częściej niż osoby w trakcie rekonwalescencji po grypie. Ponadto, im ciężej chory na Covid był pacjent, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzyma późniejszą diagnozę zdrowia psychicznego lub zaburzeń mózgu. Nastrój, lęk lub zaburzenia psychotyczne dotknęły 24% wszystkich pacjentów, ale wzrosło do 25% u osób przyjętych do szpitala, 28% u osób na oddziale intensywnej terapii i 36% u osób, które podczas choroby doświadczyły majaczenia. Udary dotyczyły 2% wszystkich pacjentów z Covid, zwiększając się do 7% tych przyjętych na oddział intensywnej terapii i 9% tych, którzy mieli majaczenie. Demencję zdiagnozowano u 0,7% wszystkich pacjentów z Covid, ale u 5% tych, którzy doświadczyli majaczenia jako objawu.

Co Covid-19 robi z mózgiem?

Istnieją dowody, że wirus przedostaje się do mózgu i powoduje bezpośrednie uszkodzenia, wyjaśnił profesor neurologii Masud Husain z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Może mieć inne skutki pośrednie, na przykład wpływ na krzepnięcie krwi, co może prowadzić do udarów. A ogólne zapalenie, które zachodzi w organizmie, gdy reaguje na infekcję, może wpływać na mózg. Dla nieco ponad jednej trzeciej osób, u których wystąpił jeden lub więcej z tych schorzeń, była to ich pierwsza diagnoza.