Wydrukuj tę stronę
czwartek, 04 luty 2021 18:19

USA: Lotniskowiec USS Nimitz wycofany z Bliskiego Wschodu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Joe Biden wycofuje lotniskowiec USS Nimitz Joe Biden wycofuje lotniskowiec USS Nimitz

Joe Biden, który 20 stycznia 2021 roku został oficjalnie zaprzysiężony na 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych świeżo po objęciu urzędu staje w opozycji do polityki poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa. Decyzją aktualnego prezydenta USA wycofuje lotniskowiec z Bliskiego Wschodu.

Celem jest oczywiście złagodzenie powstałych za kadencji Trumpa napięć z Iranem. Rzecznik Pentagonu John Kirby oficjalnie poinformował już o wycofaniu lotniskowca USS Nimitz, który stacjonował w Zatoce Perskiej.

 

Joe Biden łagodzi stosunki z Iranem?

Kontrowersje wobec tej decyzji wzbudza fakt, że USS Nimitz to lotniskowiec o napędzie atomowym, przystosowany do obrony bliskiej wyposażony w wyrzutnie rakiet. Już od samego początku wiadomo było, że administracja i rządy Joe Bidena będą odmienne od poprzedniego prezydenta. Administracja Bidena uważa bowiem za zbędne utrzymywanie lotniskowca w tamtejszych rejonach informując jednocześnie amerykanów, że nie zagraża to ich bezpieczeństwu. Jest to ogromną zmianą, ponieważ polityka Trumpa za jego rządów zwiększała zbrojną obecność amerykanów właśnie w Zatoce Perskiej. Rzecznik Pentagonu zapewnia jednak, że stale monitorują potencjalne zagrożenia i będą natychmiastowo reagować jeśli zajdzie taka potrzeba.