Wydrukuj tę stronę
wtorek, 23 luty 2021 17:31

Rosja: Unia Europejska planuje nałożyć kolejne sankcje

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Nowe sankcje na Rosję Nowe sankcje na Rosję

Aż 27 szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej zezwoliło na opracowanie nowej listy sankcyjnej dla Rosjan. Ta lista będzie obejmować zakaz wjazdu na tereny UE oraz zamrożenie majątku na tym terenie.

 


Podłożem sankcji jest sprawa Aleksieja Nawalnego

Ponoć nowe sankcje mają być zatwierdzone już w marcu. Wszystko za sprawa Nawalnego - najwększy rywal Władimira Putina. W sierpniu Aleksiej Nawalny został otruty w niewyjaśnionych okolicznościach. Później w ekspresowym tempie, znany krytyk kremla został skazany na dwa lata i osiem miesięcy. Swój wyrok ma spędzić w kolonii karnej, która słynie z tortur, bicia czy pracy ponad ludzkie siły. Nawet niektórzy przedstawiciele władz rosyjskich porównują karne kolonie do mrożących krew w żyłach łagrów. Nowe sankcje dotyczyć mają łamania fundamentalnych praw człowieka nie tylko w stosunku do Nawalnego, a również w stosunku do jego zwolenników. Warto dodać, że część sankcji została nałożona już ubiegłym roku.

Kto zostanie objęty sankcjami?

Sankcje mają dotyczyć około 10 osób z aparatu władzy i wymiaru sprawiedliwości. Wśród nich jest szef Komitetu śledczego - Aleksander Bastrykin, który podlega bezpośrednio prezydentowi Rosji - Władimirowi Putinowi. Kolejnymi osobami są Igor Krasnow - prokurator generalny, Wiktor Zołotow - dowódca Gwardii Narodowej oraz Aleksander Kałasznikow - szef służby więziennej.

Zobacz także: Susza na Krymie oraz Stalinizm w Polsce