Wydrukuj tę stronę
środa, 25 styczeń 2023 12:41

Konflikt: Rosja nie podpisze traktatu pokojowego z Japonią - formalnie oba państwa nie zakończyły jeszcze między sobą II Wojny Światowej!

Rosja nie podpisze traktatu pokojowego z Japonią Rosja nie podpisze traktatu pokojowego z Japonią pixabay

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Rosja nie ma zamiaru prowadzić z Japonią rozmów na temat podpisania traktatu pokojowego, który zakończy między państwami II Wojnę Światową. Warto podkreślić, że władze w Tokio wyraziły chęć podjęcia debaty, jednakże Rosja zdecydowanie je odrzuca.

Rosja i Japonia formalnie nadal w stanie wojny?

Warto dodać, że spór o Wyspy Kurylskie był głównym winowajcą niepodpisania umów kończących II wojnę światową pomiędzy ZSRR o Japonią. Formalnie, zarówno Rosja, jak i Japonia nadal pozostają w stanie wojny. Dlaczego Rosja nie chce podpisać z Japonią paktu pokojowego? Powód ten samo co dekady temu - Wyspy Kurylskie Oświadczenie Pieskowa zostało ogłoszone na konferencji prasowej, która odbyła się 23 stycznia. Rosjanie „ nie mają zamiaru prowadzić rozmów z Japonią” na temat podpisania traktatu pokojowego. Co więcej, Pieskow twierdzi, że „nie ma żadnych perspektyw” na jakikolwiek dialog w tej sprawie.

Przyczyną spór o Wyspy Kurylskie

Wszystko przez trwający nieprzerwanie od dekad spór o Wyspy Kurylskie. Kiedy w 2021 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, to wówczas Japonia wystąpiła z roszczeniami w sprawie ziem spornych. Co ciekawe, według medialnych doniesień Roja przygotowywała się do ataku na Japonię latem 2021, na długo przed rozpoczęciem przez Władimira Putina pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. To wyraźnie pokazuje, że spór o Wyspy Kurylskie jest kolejnym ogniwem zapalnym, który teoretycznie może otworzyć kolejny front wojny, jednakże Rosja zdecydowanie nie jest na to gotowa. To właśnie z tego powodu odrzucane są starania Tokio o podpisanie paktu pokojowego.

Artykuły powiązane

  • Kongres USA: 61 miliardów dolarów dla Ukrainy przegłosowane Kongres USA: 61 miliardów dolarów dla Ukrainy przegłosowane

    Nareszcie! Uff! Udało się! Wiele krajów odetchnęło z ulgą. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowanie poparła pakiet pomocy dla Ukrainy, wart 61 miliardów dolarów, mający na celu wsparcie tego kraju w walce z rosyjską inwazją. Decyzja ta, choć opóźniona, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno wewnątrz, jak i poza granicami Stanów Zjednoczonych.

  • Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju? Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju?

    Setki tysięcy mężczyzn w wieku poborowym opuściło Ukrainę od wybuchu wojny, unikając służby wojskowej - donosi portal Politico. Tymczasem malejące morale społeczeństwa ukraińskiego oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony Zachodu stawiają kraj w trudnej sytuacji.

  • Ropa naftowa: Spadek cen po atakach Iranu na Izrael Ropa naftowa: Spadek cen po atakach Iranu na Izrael

    W reakcji na odwetowe działania Iranu przeciwko Izraelowi w miniony weekend, na rynkach azjatyckich doszło do spadku cen ropy. Brent, kluczowy wskaźnik cen ropy na świecie, zanotował obniżkę, jednak jego wartość wciąż oscyluje wokół 90 dolarów za baryłkę.

  • Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu

    W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran zaatakował Izrael ponad 300 rakietami i dronami. 99 % z nich została strącona prze Żelazną Kopułę. W odpowiedzi na ostatnie działania militarne Izraela, Iran ostrzega przed używaniem zdecydowanej siły w przypadku jakiejkolwiek agresji ze strony Izraela. Ostrzeżenie to pojawiło się po ataku dronami i pociskami, który miał miejsce w sobotę. Sytuacja ta skomplikowała już i tak napięte stosunki międzynarodowe, zwłaszcza po komentarzach ze strony Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec dalszej eskalacji konfliktu.

  • Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami

    W Białym Domu odbyło się pierwsze w historii wspólne spotkanie prezydentów USA Joe Bidena i Filipin Ferdinanda Marcosa jr. oraz premiera Japonii Fumio Kishidy. Liderzy zadeklarowali pogłębienie współpracy obronnej i wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Chin w regionie.