niedziela, 08 czerwiec 2025 18:35

Kolumbia: Kraj dotknięty przez trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.3

Napisał
Trzęsienie ziemi w Bogocie Trzęsienie ziemi w Bogocie fot: unsplash

W niedzielny poranek w centralnej Kolumbii wystąpiło silne trzęsienie ziemi. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy kraju, Bogocie, a także w wielu innych regionach. Mieszkańcy w panice opuszczali budynki, ale według wstępnych informacji nie odnotowano ofiar.

Spis treści:

Gdzie wystąpiło epicentrum i jaka była siła wstrząsu?

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się 17 kilometrów na północny wschód od miejscowości Paratebueno, oddalonej o około 186 kilometrów od Bogoty. Wstrząsy rozpoczęły się o godzinie 8:08 czasu lokalnego i miały głębokość 10 kilometrów. Pomiaru dokonano za pomocą systemu monitorującego Amerykańskiej Służby Geologicznej.

Równocześnie Niemieckie Centrum Badań Nauk Geologicznych odnotowało, że trzęsienie miało magnitudę 6,5. Natomiast według Kolumbijskiej Służby Geologicznej siła trzęsienia wyniosła 6,3 w skali Richtera. Wstrząs został odczuty na dużym obszarze kraju, w tym w gęsto zaludnionej stolicy.

Jak zareagowała Bogota?

W Bogocie wstrząsy były silnie odczuwalne. Z budynków wybiegali ludzie, a w wielu miejscach zawyły syreny alarmowe. Mieszkańcy zgromadzili się na ulicach i w parkach. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać, jak pracownicy biur opuszczają miejsca pracy, a rodzice uspokajają wystraszone dzieci.

Agencja AFP informowała, że wiele osób wybiegło z domów w piżamach, szukając schronienia na otwartej przestrzeni.

Stan sytuacji według władz i służb

Burmistrz Bogoty, Carlos Galán, przekazał, że według wstępnych danych nie ma ofiar śmiertelnych. Jedna osoba została przewieziona do Centralnego Szpitala w wyniku ataku paniki. Zanotowano jedynie drobne uszkodzenia budynków oraz chwilowe przerwy w dostawie energii elektrycznej, które zostały szybko usunięte.

Krajowa Jednostka ds. Zarządzania Ryzykiem Katastrof poinformowała, że trwa ocena skutków trzęsienia w różnych gminach. Władze podkreśliły, że w regionach wiejskich nie odnotowano istotnych zniszczeń. Dodatkowe wstrząsy wtórne o magnitudach od 4,0 do 4,6 wystąpiły kilka minut po głównym trzęsieniu.

"Na ten moment jedna osoba jest leczona z powodu ataku paniki i została przetransportowana do Centralnego Szpitala. Dotychczas odnotowano niewielkie uszkodzenia budynków i przerwy w dostawie prądu, ale usługi zostały już przywrócone." - Carlos Galán
 

Kolumbia na obszarze o podwyższonej aktywności sejsmicznej

Kolumbia leży na tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów świata. Ostatnie trzęsienie przypomniało mieszkańcom o tragicznych wydarzeniach z 1999 roku, gdy w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,2 zginęło niemal 1200 osób.

W związku z wysokim ryzykiem sejsmicznym władze kraju stale inwestują w systemy wczesnego ostrzegania i monitorowania aktywności tektonicznej. Dzięki temu możliwe jest szybkie przekazywanie informacji do mieszkańców oraz podejmowanie natychmiastowych działań prewencyjnych.

Kolumbijskie służby kontynuują monitorowanie sytuacji i apelują o zachowanie ostrożności w przypadku kolejnych wstrząsów.

 

Źródło: ABC News, Al Jazeera, Euronews, Reuters, X, YouTube

Oliwier Oblicki

Radaktor w Trybunie Polskiej. Ścisły umysł i pewny punkt redakcji. Ciekawy świata celebrytów. Pasjonat....

https://trybunapolska.pl/oliwier-oblicki
load more hold SHIFT key to load all load all