Wydrukuj tę stronę
piątek, 23 kwiecień 2021 20:10

Indie: Brakuje tlenu! Pacjenci covidowi umierają w szpitalach

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Brak tlenu w Indiach Brak tlenu w Indiach Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Dwadzieścia pięć rodzin w Delhi, stolicy Indii, obudziła w piątek rano wiadomość, że ich bliscy zmarli w miejskim szpitalu Sir Ganga Ram, podobno dlatego, że pacjenci nie mogli uzyskać wystarczającej ilości tlenu. Dyrektor medyczny szpitala powiedział, że poważny niedobór spowalnia dopływ tlenu do 25 najbardziej chorych pacjentów, którzy potrzebowali stabilnego, wysokiego ciśnienia.

Tragedia miała miejsce pod koniec tygodnia, kiedy kilka głównych szpitali w Delhi wielokrotnie zbliżało się do wyczerpania tlenu.

Dramatyczny apel premiera Indii

We wtorek potrzebny był desperacki publiczny apel szefa rządu i interwencja Sądu Najwyższego, aby indyjski rząd centralny zorganizował uzupełnienie zapasów późno w nocy. Tankowiec ostatecznie dotarł do szpitala Sir Ganga Ram w piątek rano, wkrótce po strasznym ostrzeżeniu, że 60 kolejnych pacjentów jest na skraju śmierci. Jednakże rosnąca fala zachorowań na covid w Indiach doprowadza ich system opieki zdrowotnej na skraj - od najbogatszych miast w kraju po najodleglejsze zakątki.

Walka o każdy oddech

Maharasztra i Gujarat na zachodzie, Haryana na północy i Madhya Pradesh w środkowych Indiach borykają się z niedoborem tlenu. W północnym stanie Uttar Pradesh niektóre szpitale wystawiły tablice informujące o braku tlenu na zewnątrz, a szpitale w stolicy stanu Lucknow poprosiły pacjentów o przeniesienie się w inne miejsce. Mniejsze szpitale i domy opieki w Delhi robią to samo. Zdesperowani krewni w kilku miastach ustawiają się w kolejce przed centrami uzupełniania tlenu. Pewien zakład w południowym mieście Hyderabad zatrudnił bramkarzy do zarządzania tłumem. Wiele osób dotkniętych koronawirusem umiera, czekając. Szpitale walczą, aby pomieścić bez tchu pacjentów, a nawet utrzymać przy życiu tych, którzy mieli szczęście znaleźć łóżko. Kanały mediów społecznościowych i grupy WhatsApp są pełne gorączkowych próśb o butle z tlenem.