Wydrukuj tę stronę
środa, 08 marzec 2023 11:34

Gruzja: Ogromne protesty na ulicach stolicy i innych miast

protesty Gruzja protesty Gruzja pixabay

W Tbilisi, stolicy Gruzji, w nocy z wtorku na środę wybuchły protesty przeciwko ustawie o "agentach zagranicznych", którą przyjął parlament. Policja próbowała zakończyć protest, który rozpoczął się od wieczornej, wielotysięcznej demonstracji. 

 

Jaki jest powód protestów w Gruzji?

Prezydent Gruzji, Salome Zurabiszwili, zapowiedziała, że zawetuje projekt, gdy trafi na jej biurko i oświadczyła, że przepisy zostały napisane pod dyktando Moskwy. Projekt ustawy spotkał się również z krytyką szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Podczas protestów przed budynkiem parlamentu w Tbilisi, policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. Manifestanci krzyczeli "Nie dla rosyjskiej ustawy" i nieśli flagi UE i USA. Policja użyła wobec nich siły, w tym armatek wodnych i gazu łzawiącego

Co zakłada ustawa o agentach zagranicznych przyjęta w Rosji?

Rządząca partia Gruzińskie Marzenie zaproponowała projekt zmian prawnych, który zakłada obowiązek rejestracji jako "zagraniczny agent" dla organizacji, otrzymujących powyżej 20% swoich funduszy z zagranicy. W przypadku braku rejestracji, podmioty te będą podlegać wysokim karom pieniężnym. Ponad 60 gruzińskich organizacji pozarządowych i mediów zapowiedziało, że nie będą stosować się do tych przepisów, jeśli zostaną one przyjęte. Tysiące ludzi zebrało się przed budynkiem parlamentu w Tbilisi, aby wyrazić swój sprzeciw wobec ustawy, która zdaniem protestujących jest narzędziem wprowadzania cenzury i ograniczania wolności słowa.

 

Źródło: TVN 24, Twitter, Trybuna Polska

 

Aktualizacja 

Partia rządząca w Gruzji zdecydowała o niewprowadzaniu ustawy pod wpływem protestów.

Artykuły powiązane

  • Gruzja: Bójka w gruzińskim parlamencie Gruzja: Bójka w gruzińskim parlamencie

    W gruzińskim parlamencie doszło do rękoczynów, które wybuchły w trakcie debaty nad nową, kontrowersyjną ustawą "o przejrzystości wpływów zagranicznych". Ustawa, przedstawiona przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, wywołała emocje nie tylko wśród posłów, ale i w społeczeństwie.

  • Gruzja: Pożar w Narodowej Galerii Sztuki Abchazji Gruzja: Pożar w Narodowej Galerii Sztuki Abchazji

    W niedzielę nad ranem Narodową Galerię Sztuki Abchazji, będącą oficjalnie częścią Gruzji, ogarnął tragiczny pożar. Lokalne media państwowe podają, że straty sięgają co najmniej 4000 dzieł sztuki. To wydarzenie, które wstrząsnęło kulturalnym krajobrazem regionu, stało się ogromną stratą.

  • Rosja: Zamieszki w regionie Baszkortostanu Rosja: Zamieszki w regionie Baszkortostanu

    W środę doszło do dramatycznych wydarzeń w rosyjskim regionie Baszkortostanu, gdzie lokalny aktywista Fail Alsynow został skazany na cztery lata więzienia za podżeganie do nienawiści etnicznej. Wyrok ten wywołał masowe protesty, które przerodziły się w starcia z licznymi policjantami.

  • Irlandia, Dublin: Po ataku nożownika wybuchły zamieszki! Irlandia, Dublin: Po ataku nożownika wybuchły zamieszki!

    W centrum Dublina doszło do dramatycznego ataku, który wstrząsnął społecznością. Trzydziestoletnia kobieta oraz dwójka dzieci padli ofiarą ataku nożem, a całe zdarzenie wywołało ostrą reakcję irlandzkich władz. Sprawca, mężczyzna po pięćdziesiątce, również odniósł poważne obrażenia. W następstwie ataku w kraju doszło do zamieszek i walk na ulicy.

  • Hiszpania, Madryt: Zamieszki na ulicach! Hiszpania, Madryt: Zamieszki na ulicach!

     W Madrycie doszło do gwałtownych protestów z udziałem ponad 7 tysięcy osób, które wyrażały swoje niezadowolenie z negocjacji między socjalistyczną partią PSOE, a katalońskimi partiami nacjonalistycznymi. Kilkunastu uczestników zostało rannych, w tym dwóch policjantów. Wszystko to wydarzyło się w cieniu rosnących kontrowersji wokół amnestii dla katalońskich separatystów, która stała się kluczowym punktem sporu.