Wydrukuj tę stronę
wtorek, 23 maj 2023 12:45

Biełgorod: Czy Ukraina zaatakowała Rosję?

Biełgorod ataki Biełgorod ataki pixabay

Grupa rosyjskich obywateli przeciwnych Putinowi, wspierających ukraińską armię, przyznała się do odpowiedzialności za atak w południowo-zachodniej części Rosji, w regionie Biełgorod. Moskwa natomiast stwierdziła, że prowadzi walkę z grupą sabotażową tam działającą.

 

Rosjanie występują przeciwko Putinowi

Według informacji gubernatora regionu, Wjaczesława Gładkowa, ostrzał uszkodził budynek administracyjny, kilka budynków mieszkalnych oraz przedszkole, jednak nie odnotowano ofiar śmiertelnych. W poście na platformie Telegram grupy o nazwach "Legion Wolności Rosji" i "Rosyjski Korpus Ochotniczy" oświadczyły, że wyzwoliły osiedle w regionie Biełgorod, graniczące z Ukrainą. Ukraiński urzędnik potwierdził, że oddziały przeprowadziły operację w tym obszarze, ale zapewnił, że działają niezależnie od Ukrainy, która nie jest odpowiedzialna za ataki. W wyniku ostrzały odniosło obrażenia co najmniej osiem osób, ale nie było ofiar śmiertelnych wśród cywilów.

Szok dla Putina

Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiej agencji wywiadowczej obrony, powiedział w rozmowie z  CNN: "Potwierdzamy, że operację przeprowadzili rosyjscy obywatele". Dodał, że jednostki te były częścią ukraińskich sił obronnych i bezpieczeństwa, kiedy przebywały w Ukrainie, ale działają jako niezależne podmioty w Rosji. Rzecznik Kremla, Dmitrij Peskow, oświadczył, że siły Kremla działają w celu wyparcia "grupy sabotażowo-rozpoznawczej", informuje rosyjska agencja TASS. Według informacji przekazanych przez Samuela Kileya z CNN, sytuacja w Biełgorodzie to pierwszy raz, gdy siły związane z Ukrainą przeprowadziły operację lądową przez granicę przeciwko celom rosyjskim.

Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju? Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju?

    Setki tysięcy mężczyzn w wieku poborowym opuściło Ukrainę od wybuchu wojny, unikając służby wojskowej - donosi portal Politico. Tymczasem malejące morale społeczeństwa ukraińskiego oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony Zachodu stawiają kraj w trudnej sytuacji.

  • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

    W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

  • Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film

    W internecie pojawił się film, na którym rosyjski żołnierz relacjonuje niecodzienne zdarzenie z pola walki w Ukrainie. Opowiada o pułapce, która zaskoczyła wielu jego towarzyszy – dzwonku do drzwi przymocowanym do drzewa w lesie. Według niego, to najgłupsza pułapka, z jaką się spotkali, która skończyła się tragicznie dla wielu żołnierzy.

  • Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób

    Niezwykle intensywne topnienie śniegu spowodowało dramatyczne podniesienie się poziomu wody w rzece Ural, co doprowadziło do jednej z największych powodzi w historii Rosji i Kazachstanu. W wyniku tego zjawiska, blisko 8 tysięcy mieszkańców obwodu orenburskiego w Rosji oraz ponad 96 tysięcy osób w sąsiednim Kazachstanie musiało opuścić swoje domy.

  • Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo

    W związku z rosnącymi trudnościami w zaopatrzeniu w paliwo, wynikającymi głównie z ukraińskich ataków na infrastrukturę naftową, Rosja zwróciła się z nietypowym zapytaniem do swojego sąsiada, Kazachstanu. Reuters podaje, że rosyjskie władze poprosiły o dostarczenie 100 tys. ton metrycznych paliwa, co ma być środkiem zapobiegawczym na wypadek pogłębiających się niedoborów benzyny w kraju.

    Czego się dowiesz:

    • Czy Rosja poprosiła Kazachstan o dostarczenie 100 tys. ton paliwa w odpowiedzi na niedobory spowodowane ukraińskimi atakami na rafinerie?
    • Jaki procent rosyjskiej produkcji paliwa został zmniejszony przez ukraińskie ataki?
    • Jak Rosja utrzymuje stabilność rynku paliw pomimo uszczerbków w infrastrukturze?
    • Jakie reakcje wywołała prośba Rosji o pomoc w Kazachstanie i czy doszło do jakiegoś porozumienia?
    • Jak kryzys energetyczny w Rosji wpływa na geopolitykę i regionalne układy?