Wydrukuj tę stronę
czwartek, 08 kwiecień 2021 18:27

Wielka Brytania: Obywatele Hongkongu otrzymają wsparcie jeżeli zechcą przyjechać do UK

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Obywatele Hongkongu otrzymają wsparcie od UK Obywatele Hongkongu otrzymają wsparcie od UK Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Królestwo Brytyjskie zapowiada, że setki tysięcy obywateli Hongkongu, którzy mają w planach przenieść się do Wielkiej Brytanii w ramach nowego systemu wizowego, otrzymają pomoc w uzyskaniu dostępu do mieszkań, szkół i pracy. Około 27 000 wniosków o wizy złożone zostało po wprowadzeniu przez Pekin ustawy o bezpieczeństwie narodowym w byłej kolonii brytyjskiej. Dzięki wizom obywatele Hongkongu mogą mieszkać w Wielkiej Brytanii przez pięć lat.

 

Robert Jenrick: “Chcę udzielić Hongkongczykom niezbędnej pomocy!”

Od 31 stycznia mieszkańcy Hongkongu mogą przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii na okres do pięciu lat i ubiegać się o pobyt stały. Wielka Brytania wprowadziła wizę British National (Overseas) lub BNO po tym, jak Chiny przyjęły szeroko zakrojone nowe prawo bezpieczeństwa dla Hongkongu, które ułatwia karanie protestujących i zmniejsza autonomię miasta. Wielka Brytania twierdzi, że prawo to erozja wolności i praw. Niemniej jednak jeśli liczba wniosków o wizy nadal będzie rosła w tym samym tempie, znacznie przewyższy to prognozę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która przewiduje 154 000 osób przybywających w pierwszym roku obowiązywania programu. Jenrick powiedział, że spodziewa się, że nowoprzybyli wniosą rzeczywisty i ważny wkład do Wielkiej Brytanii i że wielu z nich posiada kwalifikacje w zakresie nauczania, medycyny lub inżynierii.

Co to jest wiza BNO?

Simon Cheng, prezes innej organizacji charytatywnej Hongkongers w Wielkiej Brytanii, powiedział, że rząd Wielkiej Brytanii powinien zaoferować pomoc osobom, które brały udział w protestach przeciwko Pekinowi, ale nie kwalifikowały się do otrzymania wizy BNO.
System wizowy BNO jest systemem ratunkowym służącym do ratowania ludzi z tyranii, a niektórzy z nich mogą potrzebować rzeczywistej pomocy w przesiedleniu i posiadania platformy startowej, która przyczyni się do większego wkładu w gospodarkę Wielkiej Brytanii. Chociaż posiadacze wiz BNO nie mogą uciekać się do funduszy publicznych w Wielkiej Brytanii, rząd twierdzi, że osobom pozbawionym środków do życia można zaoferować pomoc w uzyskaniu dostępu do mieszkań socjalnych i innych świadczeń. W poszczególnych krajach i regionach Anglii będzie 12 wirtualnych „centrów powitania” zapewniających dostęp do mieszkań, edukacji i zatrudnienia.