Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 08 marzec 2021 18:16

Uwaga na Sputnik V!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Uwaga na Sputnik V Uwaga na Sputnik V Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Niedobór szczepionek w wielu krajach europejskich spowodował, że coraz więcej państw daje pozwolenie na stosowanie rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Szczepionka ma być stosowana w walce z wirusem Covid-19. Rosyjski rząd podkreśla, że jest ona skuteczna i 100% bezpieczna. Okazuje się jednak, że Europejska Agencja Leków ma ku temu wątpliwości…

 

Chętni na Sputnik V

EMA (Europejska Agencja leków) zorganizowała w niedzielę spotkanie dla członków Unii Europejskiej. Rozmowy tyczyły się stosowania szczepionki na Covid-19 produkowanej w Rosji. Lek znany jest pod nazwą Sputnik V. Okazało się, że coraz więcej krajów UE decyduje się wprowadzić rosyjską szczepionkę na rynek i używać do szczepienia swoich obywateli. Do tej pory zezwolenie na Sputnik V wydały Czechy, Węgry oraz Słowacja. Bruksela natomiast zdecydowała, że może negocjować z producentem szczepionki, jeśli co najmniej cztery kraje członkowskie wyrażą zainteresowanie produktem.

EMA ostrzega: Uwaga na Sputnik!

Europejska Agencja Leków nie podchodzi tak optymistycznie do Rosyjskiej szczepionki. Podczas spotkania nawoływano do zaprzestania wydawania pozwoleń na Sputnik V. Agencja podkreśla, że lek nie został przebadany przez nich pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. Christa Wirthumer dyrektorka zarządzająca EMA mówi „Potrzebujemy dokumentów, które moglibyśmy przejrzeć. W tej chwili nie mamy również danych o zaszczepionych osobach. Nie są znane. Dlatego pilnie odradzałbym wydawanie krajowych zezwoleń w nagłych wypadkach”. Dodatkowo podkreśla, że nie jest przeciwnikiem szczepionki i możliwe, że będzie ona na rynku, jednak musi zostać sprawdzona pod kątem europejskich standardów i norm. Dodatkowo EMA stwierdza, że do tej pory nie ma badań co do sposobu działania szczepionki na ludzi.
EMA już rozpoczyna pracę sprawdzające nad rosyjską szczepionką.