Wydrukuj tę stronę
czwartek, 15 kwiecień 2021 21:07

USA: Amerykanie nakładają sankcje na Rosję za cyberataki

Sankcje na Rosję za cyberataki Sankcje na Rosję za cyberataki Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Stany Zjednoczone ogłosiły, że nakładają sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na, jak mówią, cyberataki i inne wrogie działania. Środki, które są wymierzone w dziesiątki rosyjskich podmiotów i urzędników, mają na celu powstrzymanie szkodliwej działalności zagranicznej Rosji- powiedział Biały Dom. W oświadczeniu stwierdzono, że rosyjski wywiad stał za zeszłorocznym ogromnym hackiem „SolarWinds” i oskarża Moskwę o ingerencję w wybory w 2020 roku.

 

Rosja zaprzecza wszystkim zarzutom

Sankcje ogłoszone w czwartek są szczegółowo opisane w zarządzeniu wykonawczym podpisanym przez prezydenta Joe Bidena. Pojawiają się w napiętym czasie dla stosunków między dwoma krajami. W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone zaatakowały siedmiu rosyjskich urzędników i kilkanaście podmiotów rządowych z powodu zatrucia kremlowskiego krytyka Aleksieja Nawalnego. Rosja twierdzi, że nie była zaangażowana. We wtorek w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Biden obiecał „stanowczo” bronić interesów narodowych USA, proponując jednocześnie spotkanie z prezydentem Putinem w celu znalezienia obszarów, w których oba kraje mogłyby współpracować.

Co mówi administracja Bidena?

Według czwartkowego oświadczenia Białego Domu, nowe sankcje pokazują, że Stany Zjednoczone nałożą koszty w sposób strategiczny i ekonomiczny na Rosję, jeśli będą kontynuować swoje "destabilizujące działania międzynarodowe. Potwierdza pogląd administracji, że rosyjski rząd stoi za cyberatakami i stara się podważyć przebieg wolnych i uczciwych demokratycznych wyborów w USA i krajach sojuszniczych. W szczególności obwinia rosyjski wywiad, SVR, za atak SolarWinds, który dał cyberprzestępcom dostęp do 18 000 rządowych i prywatnych sieci komputerowych. W grudniu ubiegłego roku sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że uważa, że ​​za atakiem SolarWinds stoi Rosja. Ostatnie sankcje dotyczą 32 podmiotów i urzędników oskarżonych o próbę wpływania na wybory prezydenckie w USA w 2020 r. I inne akty dezinformacji. Dziesięciu dyplomatów, w tym domniemani szpiedzy, jest wydalanych z USA. Nakaz zabrania również amerykańskim instytucjom finansowym kupowania od czerwca obligacji denominowanych w rublach.

Artykuły powiązane

  • Warszawa: Przemyt narkotyków w przesyłce do USA Warszawa: Przemyt narkotyków w przesyłce do USA

    W ostatnich dniach funkcjonariusze z Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie dokonali zatrzymania 26-letniego mieszkańca Warszawy, który jest podejrzany o próbę przemytu znacznych ilości substancji psychotropowych do Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna, obywatel Ukrainy mieszkający na stałe w Polsce, został zaskoczony przez policję po tym, jak w jego przesyłce lotniczej znaleziono nieoczekiwaną zawartość

  • Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju? Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju?

    Setki tysięcy mężczyzn w wieku poborowym opuściło Ukrainę od wybuchu wojny, unikając służby wojskowej - donosi portal Politico. Tymczasem malejące morale społeczeństwa ukraińskiego oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony Zachodu stawiają kraj w trudnej sytuacji.

  • Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film

    W wieżowcu Trump Tower w Nowym Jorku odbyło się spotkanie między prezydentem Polski Andrzejem Dudą a byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Rozmowy, które trwały niemal dwie i pół godziny, zostały ocenione przez obie strony jako owocne i przebiegające w przyjaznej atmosferze.

  • Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu

    W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran zaatakował Izrael ponad 300 rakietami i dronami. 99 % z nich została strącona prze Żelazną Kopułę. W odpowiedzi na ostatnie działania militarne Izraela, Iran ostrzega przed używaniem zdecydowanej siły w przypadku jakiejkolwiek agresji ze strony Izraela. Ostrzeżenie to pojawiło się po ataku dronami i pociskami, który miał miejsce w sobotę. Sytuacja ta skomplikowała już i tak napięte stosunki międzynarodowe, zwłaszcza po komentarzach ze strony Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec dalszej eskalacji konfliktu.

  • Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami

    W Białym Domu odbyło się pierwsze w historii wspólne spotkanie prezydentów USA Joe Bidena i Filipin Ferdinanda Marcosa jr. oraz premiera Japonii Fumio Kishidy. Liderzy zadeklarowali pogłębienie współpracy obronnej i wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Chin w regionie.