Wydrukuj tę stronę
środa, 04 sierpień 2021 18:41

Ukraina: Białoruski opozycjonista Witalij Szyszow (Віталь Шышоў, Віталій Шишов) zamordowany!

Witalij Szyszow (Віталь Шышоў, Віталій Шишов) zamordowany Witalij Szyszow (Віталь Шышоў, Віталій Шишов) zamordowany fot: instagram

To był zwyczajny poniedziałkowy ranek. Witalij Szyszow poszedł pobiegać do jednego z kijowskich parków. Zawsze po godzinie wracał, żeby odpocząć, jednak 2 sierpnia 2021 roku nie pojawił się w domu.

Kim był Witalij Szyszow (Віталь Шышоў, Віталій Шишов)?

Szyszow był Białorusinem, który przebywał poza granicami swojej ojczyzny. Swoją działalność opozycyjną prowadził na terenie Ukrainy. Tutaj mieszkał i przewodniczył organizacji społecznej Białoruski Dom na Ukrainie. Aktywista dodatkowo zajmował się demaskowaniem osób z KGB i pokazywać kim naprawdę są ci ludzie. Na terenie Ukrainy czuł się bezpiecznie, chociaż jak twierdzą jego znajomi, skarżył się, że jest od jakiegoś czasu obserwowany.

Tajemnicza śmierć białoruskiego opozycjonisty na Ukrainie

Powieszone ciało Szyszowa znaleziono na jednym z drzew w kijowskim parku. Świadkowie mówią, że na jego twarzy widniały ślady pobicia. Ponoć z telefonu opozycjonisty wykonano kilka pustych połączeń. Ukraińska policja potwierdziła informację, jednak nie określiła czy było to zabójstwo. Na chwilę obecną prowadzone jest śledztwo w tej sprawie. Mówi się, że wszystko zostało upozorowane na samobójstwo, jednak fakty przemawiają za działaniem osób trzecich. Jeśli było to zabójstwo, to dlaczego tak młody człowiek musiał zakończyć swoje życie?

Dlaczego Witalij Szyszow (Віталь Шышоў, Віталій Шишов) musiał umrzeć?

Czy w zabójstwie opozycjonisty mają coś wspólnego agenci z Mińska? Wiele znajomych zmarłego potwierdza, że jest to prawdopodobne. Jakiś czas temu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała aktywistów o obecności agentów białoruskich na terenie Ukrainy. Twierdzi się, że Szyszow był fotografowany i nagabywany przez nieznane osoby. Mimo iż istnieje wiele spekulacji, to wszystko skazuje na działanie białoruskich służb. Warto przypomnieć, chociażby sytuację Romana Protasiewicza zatrzymanego w uprowadzonym samolocie relacji Ateny- Wilno.

Kristina Cimanouska także jest zagrożona

Innym przykładem represji ze strony Białorusi jest sprawa białoruskiej sprinterki. Kristina Cimanouska publiczne skrytykowała białoruskich trenerów, za co zabroniono jej startu na igrzyskach w Tokio. Tylko dzięki policji japońskiej nie deportowano jej do ojczyzny. Obecnie ona i jej rodzina nie przebywają na Białorusi z obawy o swoje życie. Ona posiada polską wizę humanitarną, zaś jej mąż z synem przebywają w Kijowie.

Łukaszenka nie wybacza - każdego czeka kara!

Dlaczego tak wiele ostatnio słyszy się o represjach ze strony władz białoruskich? Odpowiedź, wydaje się bardzo prosta. Mianowicie Łukaszenka chce ukarać wszystkich aktywistów działających przeciwko władzy. Tymi, którzy zostali w kraju, jest łatwo się zająć, jednak z „uciekinierami” jest gorzej. Wielu z nich przebywa na terenie Unii Europejskiej, co utrudnia działanie agentów z Mińska. Widać jednak, że Łukaszenka chce pokazać swoim wrogom, że nie ma dla nich bezpiecznego miejsca w Europie. Okazuje się, że nawet Unia Europejska jest bezsilna wobec takiej represji.

Artykuły powiązane

  • Kongres USA: 61 miliardów dolarów dla Ukrainy przegłosowane Kongres USA: 61 miliardów dolarów dla Ukrainy przegłosowane

    Nareszcie! Uff! Udało się! Wiele krajów odetchnęło z ulgą. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowanie poparła pakiet pomocy dla Ukrainy, wart 61 miliardów dolarów, mający na celu wsparcie tego kraju w walce z rosyjską inwazją. Decyzja ta, choć opóźniona, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno wewnątrz, jak i poza granicami Stanów Zjednoczonych.

  • Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju? Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju?

    Setki tysięcy mężczyzn w wieku poborowym opuściło Ukrainę od wybuchu wojny, unikając służby wojskowej - donosi portal Politico. Tymczasem malejące morale społeczeństwa ukraińskiego oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony Zachodu stawiają kraj w trudnej sytuacji.

  • Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza

    W areszcie śledczym w Brześciu, tuż przy granicy z Polską, zmarł więzień polityczny Alaksandr Kulinicz, były podpułkownik rezerwy armii białoruskiej i więzień polityczny. 52-letni Kulinicz, zatrzymany 29 lutego br., oskarżony był o "obrazę" Alaksandra Łukaszenki oraz działania przeciwko zaangażowaniu Białorusi w inwazję na Ukrainę. Oficjalnie przyczyną śmierci mężczyzny miała być choroba niedokrwienna serca.

  • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

    W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

  • Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film

    W internecie pojawił się film, na którym rosyjski żołnierz relacjonuje niecodzienne zdarzenie z pola walki w Ukrainie. Opowiada o pułapce, która zaskoczyła wielu jego towarzyszy – dzwonku do drzwi przymocowanym do drzewa w lesie. Według niego, to najgłupsza pułapka, z jaką się spotkali, która skończyła się tragicznie dla wielu żołnierzy.