Wydrukuj tę stronę
czwartek, 15 kwiecień 2021 17:08

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara

Wyrok TK w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara Wyrok TK w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara fot: instagram.com/adbodnar

W dniu 9 września 2020 roku zakończyła się kadencja Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Od tego czasu, na jego miejsce zgłaszanych było kilkoro kandydatów. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz została odrzucona przez Sejm głosami PiSu. Piotr Wawrzyk (z ramienia PiSu) został odrzucony przez Senat.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego, a negatywnie - Piotra Ikonowicza zgłoszonego przez Lewicę oraz Sławomira Patyry popieranego przez Koalicję Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe. Obecnie wyborem RPO posłowie mają zająć się w czwartek

Wyrok TK jest jednoznaczny w sprawie RPO

Od trzech dni trwały obrady TK w sprawie RPO. W składzie komisji znalazła się prezes Trybunału Julia Przyłębska, sprawozdawca Stanisław Piotrowicz oraz sędziowie Justyna Piskorska, Bartłomiej Sochański i Wojciech Sych.
Pierwszego dnia Trybunał Konstytucyjny miał szansę wysłuchać opinii wnioskodawców, Sejmu i Prokuratora Generalnego. Swoje stanowisko przedstawił także osobiście RPO, który stwierdził "uznanie tego przepisu za niezgodny z konstytucją uruchomi cały szereg negatywnych konsekwencji, (...) naruszy stabilność i ciągłość działania tej instytucji" Podkreślił on, że wyrok może na jakiś czas odbić się na obywatelach, którzy stracą możliwość korzystania z pomocy Rzecznika Praw Obywatelskich. W kolejny dzień posiedzenia to sędziowie zadawali pytania uczestnikom.
W końcu dziś udało się usłyszeć wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że uznał artykuł 3 ustęp 6 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich za niezgodny z konstytucją. Dla rozjaśnienia artykuł ten brzmi „Dotychczasowy Rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika”. Na mocy wyroku przepis ten "traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od momentu ogłoszenia orzeczenia w Dzienniku Ustaw".

Parlament ma niewiele czasu

Wyrok został odczytany przez Stanisława Piotrowicza, który podkreślił, że wyrok nie jest wymierzony w konkretnego RPO, ani w to stanowisko. Piotrowicz nadmienia, że "czas dla parlamentu na dostosowanie systemu prawnego do orzeczenia Trybunału". - W ciągu trzech najbliższych miesięcy powinna zostać uchwalona ustawa regulująca sytuację, w których urząd Rzecznika jest nieobsadzony przez jakiś czas po upływie kadencji”. Wyrok Trybunału jasno wskazuje na luki prawne, dotyczące stanowiska RPO, które trzeba jak najszybciej naprawić. Parlamentarzyści mają zatem niewiele czasu na działanie.

Artykuły powiązane

  • Donald Tusk: Spotkanie z Ursulą von der Leyen Donald Tusk: Spotkanie z Ursulą von der Leyen

    W piątek, w przeddzień 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie, Polskę odwiedzą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo. Spotkają się z premierem Donaldem Tuskiem, aby omówić szereg kwestii, w tym także dotyczących polityki europejskiej wobec sytuacji na wschodniej granicy.

  • PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara

    Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości przedstawił wniosek o wotum nieufności wobec ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. Decyzja ta wywołała falę kontrowersji i podziałów w polskim środowisku politycznym. O co konkretnie chodzi w tej sytuacji? Wniosek o wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara został przedstawiony przez szefa klubu PiS, Mariusza Błaszczaka. Polityk ten uznał Bodnara za "domykacza systemu" i oskarżył o działania mające na celu zapewnienie bezkarności członkom tzw. "koalicji 13 grudnia". Krytyka ta ma swoje źródło w ostatnich decyzjach Bodnara dotyczących zmian w Prokuraturze Krajowej.

  • Strasburg: Wyrok w sprawie aborcji w Polsce! Strasburg: Wyrok w sprawie aborcji w Polsce!

    Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu wydał kontrowersyjny wyrok dotyczący prawa do aborcji w Polsce, potwierdzając naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Sprawa dotyczyła przypadku 38-letniej kobiety z Warszawy, której odmówiono legalnej aborcji, mimo potwierdzenia trisomii 21. chromosomu u jej nienarodzonego dziecka. Wyrok budzi wiele emocji, podkreślając dylematy związane z prawem do decydowania o własnym ciele w kontekście diagnozy nieprawidłowości płodu.

  • Donald Tusk: Zaprzysiężenie nowego rządu Donald Tusk: Zaprzysiężenie nowego rządu

    W środę rano w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia zaprzysiężenia nowego rządu pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska. Prezydent Andrzej Duda powołał zarówno szefa rządu, jak i jego ministrów z różnych ugrupowań politycznych. Uroczystość ta otwiera nowy rozdział w polskiej polityce, przywracając Tuska do aktywnej roli na krajowej scenie.

  • Warszawa: Kolizja z udziałem sędziego Trybunału Konstytucyjnego Warszawa: Kolizja z udziałem sędziego Trybunału Konstytucyjnego

    W poniedziałek rano, na warszawskiej Alei Szucha, doszło do zdarzenia drogowego, które wzbudziło duże kontrowersje. Kierowca jednego z samochodów, po kolizji, zdecydował się skorzystać z immunitetu, odmawiając badania alkomatem. Jak się okazało, był to sędzia Trybunału Konstytucyjnego Bartłomiej Sochański.