Wydrukuj tę stronę
piątek, 11 czerwiec 2021 20:00

Szczyt G7 2021 w Kornwalii: Dziś oficjalne przyjęcie. Jakie tematy będą poruszane?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Szczyt 2021 G7 w Kornwalii Szczyt 2021 G7 w Kornwalii fot: pixabay

W dniu dzisiejszym rozpoczyna się trzydniowy szczytu przywódców państw grupy G7. W spotkaniu wezmą udział tacy liderzy jak prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, premier Japonii Yoshihide Sugi, premier Włoch Mario Draghiego, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Kanady Justin Trudeau i gospodarz i brytyjski premier Boris Johnson.

 

Oficjalne rozpoczęcie spotkania przywódców G7

Szczyt G7 jak zawsze rozpocznie przyjęcie, na którym będzie siódemka liderów, ale także osoby, które już od lat uczestniczą w szczycie, ale też te zaproszone po raz pierwszy. Tradycyjnie szczyt G7 swoją obecnością zaszczycą przywódcy Unii Europejskiej - przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel. W tym roku na G7 zaproszono Mun Jae-in (prezydenta Korei Południowej), Cyrila Ramaphosa (prezydenta RPA), oraz premierów Australii i Indii. Niestety ten drugi będzie uczestniczył w spotkaniu online.
Dzisiejsze przyjęcie odbędzie się z udziałem królowej Elżbiety II, księcia Karola wraz z księżną Camillą. Dodatkowo będzie także książę William z żoną.

Co będzie omawiane na Szczycie G7?

Szczyt G7 w tym roku odbędzie się w Kornwalii. Ostatnie spotkania były w formie wideokonferencji, więc spotkanie w „cztery oczy” na pewno będzie ciekawym wydarzeniem nie tylko politycznym, ale także życiowym dla polityków. Wiadomo już jakie tematy będą poruszane na trzydniowym spotkaniu.

  1. Wychodzenie z kryzysu gospodarczego po pandemii Covid-19... będzie to temat numer jeden szczytu G7. Omawiane będą kwestie szczepień w biedniejszych krajach i przekazania im ponad miliarda dawek preparatu. Biden i Johnson jako pierwsi zadeklarowali się zakupić dla uboższych krajów szczepionki. Pierwszy obiecał przekazanie 500 mln dawek szczepionki Pfizera, drugi - 100 mln preparatu AstraZeneca.
  2. Zmiany klimatu, to kolejny temat, o którym będą rozmawiać politycy. W tej kwestii szczególnie wypowiadać będzie się Wielka Brytania, która jest gospodarzem ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP 26. To właśnie WB zobligowała się do działań na rzecz klimatu. Głównie chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych o 78% do roku 2035. Przedstawiciele Wielkiej Brytanii chcą usłyszeć takie deklarację także od innych liderów krajów.
  3. Sprawy gospodarcze. Dalej poruszany będzie temat opodatkowania wielkich korporacji międzynarodowych oraz wprowadzenia minimalnej światowej stawki podatku dla przedsiębiorstw, która wynosić ma 15%.