Wydrukuj tę stronę
czwartek, 14 grudzień 2023 12:22

Strasburg: Wyrok w sprawie aborcji w Polsce!

Strasburg wyrok w sprawie aborcji Strasburg wyrok w sprawie aborcji fot. pixabay

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu wydał kontrowersyjny wyrok dotyczący prawa do aborcji w Polsce, potwierdzając naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Sprawa dotyczyła przypadku 38-letniej kobiety z Warszawy, której odmówiono legalnej aborcji, mimo potwierdzenia trisomii 21. chromosomu u jej nienarodzonego dziecka. Wyrok budzi wiele emocji, podkreślając dylematy związane z prawem do decydowania o własnym ciele w kontekście diagnozy nieprawidłowości płodu.

 

Sprawa M.L. przeciwko Polsce

W styczniu 2021 roku kobieta, identyfikowana jako M.L., dowiedziała się, że jej nienarodzone dziecko ma zespół Downa. Pomimo potwierdzenia prawa do aborcji przez komisję lekarską, została jej odmówiona możliwość przeprowadzenia tego zabiegu. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku zakazujące dostępu do legalnej aborcji w przypadku nieprawidłowości płodu było kluczowym elementem tej decyzji. M.L. musiała ostatecznie udać się do prywatnej kliniki za granicą, ponosząc znaczne koszty.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok

ETPCz uznał, że zmiany legislacyjne w Polsce, które zmusiły kobietę do wyjazdu za granicę w celu przeprowadzenia aborcji, miały znaczący wpływ psychologiczny. Decyzja ta wiązała się nie tylko z kosztami finansowymi, ale także oddaleniem od rodzinnej sieci wsparcia. Trybunał podkreślił, że tego rodzaju ingerencja w prawa jednostki stwarza sytuację, w której kobieta jest pozbawiona odpowiednich zabezpieczeń przed arbitralnością, szczególnie w kontekście procedury medycznej.

Krytyka składu Trybunału Konstytucyjnego

Dodatkowo, ETPCz zwrócił uwagę na poważne nieprawidłowości w składzie Trybunału Konstytucyjnego, który wydał orzeczenie wpływające na prawa skarżącej. Sędziowie tego trybunału zostali powołani w procedurze obarczonej poważnymi nieprawidłowościami, co podważa legalność i obiektywność orzeczenia. To podkreśla dodatkowe zaniepokojenie dotyczące procesu decyzyjnego i jego wpływu na prawa jednostki.

Wyrok ETPCz w sprawie M.L. przeciwko Polsce wzbudza ważne pytania dotyczące granic praw reprodukcyjnych kobiet i ich prawa do decydowania o swoim ciele. Decyzja ta otwiera debatę na temat roli prawa w regulowaniu kwestii aborcji oraz konieczności zapewnienia poszanowania prywatności i rodziny w kontekście nieprawidłowości płodu. Zanim Polska zacznie się zastanawiać nad ewentualnymi zmianami w prawie, konieczne jest zrozumienie, jakie konsekwencje ten wyrok może mieć dla przyszłych decyzji dotyczących aborcji w kraju. 

Źródło: Polsat News, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Amber Gold: Polska musi wypłacić Katarzynie P. 6,5 tyś. euro! Amber Gold: Polska musi wypłacić Katarzynie P. 6,5 tyś. euro!

    Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Katarzyny P., żony twórcy Amber Gold. Po ponad sześciu latach spędzonych w areszcie bez wyroku, Trybunał uznał, że Polska musi jej wypłacić 6,5 tysiąca euro zadośćuczynienia za straty moralne. To precedensowy przypadek w serii spraw dotyczących przewlekłego aresztu w Polsce.

  • Cypr: Brytyjka zgwałcona przez pięciu Izraelczyków! Cypr: Brytyjka zgwałcona przez pięciu Izraelczyków!

    Do tej skandalicznej sytuacji doszło w regionie Aija Napa na Cyprze. Według “Daily Mail” 20 - letnia turystka z Wielkiej Brytanii została zgwałcona w swoim pokoju hotelowym. Sprawcami zbrodni ma być pięcioro Izraelczyków, którzy zostali zatrzymani przez policję do czasu wyjaśnienia sprawy. Cypryjska policja współpracuje z ambasada Izraela.

  • Utrata prawa jazdy: Rząd planuje zmienić przepisy! Utrata prawa jazdy: Rząd planuje zmienić przepisy!

    Kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 50km/h w terenie zabudowanym i stracą prawo jazdy, będą mieli miesiąc na wytłumaczenie się przed starostą. Taką nowelizację przepisów dotyczących utraty prawa jazdy zamierza wprowadzić rząd. Wszystko z powodu Trybunału Konstytucyjnego, który zdecydował, że zabieranie prawa jazdy nie może być automatyczne i opierać się tylko i wyłącznie na podstawie pomiaru prędkości przez policjanta.

  • Trybunał Konstytucyjny: Jest wyrok w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym - czy Polsce grozi polexit? Trybunał Konstytucyjny: Jest wyrok w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym - czy Polsce grozi polexit?

    Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre zapisy w Traktacie Unii Europejskiej nie są zgodne z polską konstytucją. Czwartkowy wyrok do czerwoności rozgrzał opinię publiczną, zaś eksperci zaczęli wróżyć Polsce wyjście z szeregów krajów wspólnoty. Czy faktycznie grozi nam polexit?

  • Europejski Trybunał Praw Człowieka: Putin odpowiedzialny za śmierć Aleksandra Litwinienki Europejski Trybunał Praw Człowieka: Putin odpowiedzialny za śmierć Aleksandra Litwinienki

    Litwinienko urodził się w 1962 roku w Woroneżu. Nie był zwyczajnym opozycjonistą, czy buntownikiem politycznym. Wręcz przeciwnie. W swoim życiu aktywnie działał na rzecz Rosji. Jako podpułkownik KGB oraz FSB miała za zadanie wypełniać rozkazy władz mu nadrzędnych. Podczas swojej służby został uhonorowany tytułem weterana MUR-u.