Wydrukuj tę stronę
czwartek, 17 czerwiec 2021 13:46

Spotkanie Dudy: Prezydent Mołdawii Maia Sandu odwiedza Polskę

Maia Sandu i Andrzej Duda Maia Sandu i Andrzej Duda fot: youtube

W poniedziałek odbyło się oficjalne spotkanie dwóch prezydentów- Mołdawii i Polski. Maia Sandu (prezydent Mołdawii) po raz pierwszy odwiedziła Andrzeja Dudę po ubiegłorocznych wyborach w jej kraju. Spotkanie odbyło się w cztery oczy...

 

Maia Sandu w Pałacu Prezydenckim

W poniedziałkowe przedpołudnie Maia Sandu zjawiła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na powitanie wyszedł jej Andrzej Duda. Po oficjalnym powitaniu przystąpiono do rozmów w „cztery oczy”. W planach Sandu ma także rozmowy z innymi ważnymi politykami np. marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.

Maia Sandu i Andrzej Duda - o czym rozmawiano?

Od długiego czasu Polska wspiera Mołdawię i otacza ją pomocą. W tej właśnie sprawie prezydent Maia Sandu odwiedziła nasz kraj. O czym rozmawiano? Ze względu na utajnienie rozmów, nie wiadomo dokładnie jakie tematy były poruszane. Można jednak wywnioskować, że rozmawiano o współpracy pomiędzy krajami, a także o współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego
Podczas spotkaniu z prasą, zaraz po zakończeniu rozmów, Maia Sandu publicznie podziękowała Polakom i rzędowi za okazaną Mołdawii pomoc dla europejskich aspiracji. Dodatkowo złożyła podziękowania za włączenie Mołdawii do europejskich planów pomocowych. Jak widać, wsparcie Polski przynosi rezultaty, ponieważ Mołdawia otrzymała ofertę od Komisji Europejskiej: 600 milionów euro, które mają przyczyni się do rozwoju gospodarki i utworzenia nowych miejsc pracy. Kwota ta, jak przyznała Sandu pomoże rozwinąć się małym i średnim firmom. Pani Prezydent wspomniała także, że Polska ma znaczny wpływ na obecność Mołdawii w unijnym programie Partnerstwa Wschodniego, do którego Mołdawia należy od ponad 10 lat.

Na co liczy Prezydent Mołdawii?

Sandu podczas swojej wypowiedzi zaznaczyła: „Liczymy na wsparcie, a także na wizję ze strony Polski, jeśli chodzi o umocnienie współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego”. Na temat rozwoju inicjatyw Trójmorza, Sandu oznajmiła, że „ Wkład Mołdawii w tę inicjatywę mógłby być dodatkowym czynnikiem stabilności na granicach Unii Europejskiej. Jak wiadomo przynależność Mołdawii do Unii Europejskiej miałaby bardzo korzystny wpływ na odcięcie państwa od wpływów Rosji i umocni granice. Jak stwierdził Duda: „W tym znaczeniu, że absolutnie uważamy, że konieczne jest zachowanie integralności terytorialnej Mołdawii w międzynarodowo uznanych granicach. To jest sprawa fundamentalna i tutaj zawsze będziemy Mołdawię wspierali we wszystkich jej działaniach, które do tej integralności będą zmierzały”.

Mołdawia przechodzi okres zmian

Pani prezydent podczas swojej wypowiedzi stwierdziła, że Mołdawia jest obecnie w fazie ogromnych zmian, które płyną z potrzeb obywateli. Pierwszym dowodem na to jest wygranie przez nią wyborów prezydenckich. Wyraziła także nadzieję , że podczas wyborów parlamentarnych obywatele Mołdawii także, za pomocą swoich oddanych głosów pójdą w stronę „europejską” i tym samym udowodnią, że są gotowi do zmian. W odpowiedzi na ową „nową drogę” Mołdawii Andrzej Duda zaproponował pomoc "na zasadzie podzielenia się doświadczeniami, które mamy w różnego rodzaju demokratycznych przemianach". W końcu Polska od ostatnich 30 lat zmieniła się niezwykle i pod względem myślenia obywateli, ale także pod względem rozwoju gospodarczego. To „europejskie myślenie” nie pojawiło się od razu, a jest efektem wielu lat przemian, które Mołdawia ma jeszcze przed sobą.

Artykuły powiązane

  • Wojsko: Armia może przejąć Twoje auto - zasady, rekompensata i modele Wojsko: Armia może przejąć Twoje auto - zasady, rekompensata i modele

    Ostatnio natrafiłem w X na wezwanie przeznaczenia rzeczy ruchomej na Armię Polska w razie mobilizacji wojskowej. Wię czas podsumowac temat. Przypomnijmy, że Sejm RP przyjął w ekspresowym tempie nową ustawę o obronie Ojczyzny. Dokument, który wszedł w życie już 23 kwietnia 2022, dotyczy między innymi możliwości rekwirowania prywatnych pojazdów na potrzeby wojska. Jest to temat, który w ostatnim czasie wzbudzał szczególne zainteresowanie wśród właścicieli aut terenowych i SUV-ów.

  • Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film

    W wieżowcu Trump Tower w Nowym Jorku odbyło się spotkanie między prezydentem Polski Andrzejem Dudą a byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Rozmowy, które trwały niemal dwie i pół godziny, zostały ocenione przez obie strony jako owocne i przebiegające w przyjaznej atmosferze.

  • PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara

    Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości przedstawił wniosek o wotum nieufności wobec ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. Decyzja ta wywołała falę kontrowersji i podziałów w polskim środowisku politycznym. O co konkretnie chodzi w tej sytuacji? Wniosek o wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara został przedstawiony przez szefa klubu PiS, Mariusza Błaszczaka. Polityk ten uznał Bodnara za "domykacza systemu" i oskarżył o działania mające na celu zapewnienie bezkarności członkom tzw. "koalicji 13 grudnia". Krytyka ta ma swoje źródło w ostatnich decyzjach Bodnara dotyczących zmian w Prokuraturze Krajowej.

  • Mateusz Morawiecki: Były premier pokieruje partią PiS? Mateusz Morawiecki: Były premier pokieruje partią PiS?

    Mateusz Morawiecki, były premier Polski, zdradził swoje polityczne plany podczas rozmowy w Radiu Zet. Polityk potwierdził, że w przyszłości zamierza ubiegać się o fotel prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość. Jednak zaznaczył też, że zależy mu na długotrwałym kierowaniu partią przez Jarosława Kaczyńskiego.

  • Mariusz Kamiński: Były szef CBA rozpoczyna głodówkę Mariusz Kamiński: Były szef CBA rozpoczyna głodówkę

    Mariusz Kamiński, były minister sprawiedliwości i były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), ogłosił swoje wejście w protest głodowy w związku z jego uwięzieniem. Oświadczenie w tej sprawie zostało odczytane przez Błażeja Pobożego, byłego wiceszefa MSWiA i obecnego doradcę prezydenta Andrzeja Dudy.