Wydrukuj tę stronę
piątek, 02 grudzień 2022 16:12

Sejm: Ustawa abolicyjna przegłosowana przez PiS - urzędnicy nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności

Sejm Sejm fot: facebook.com - Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Konsekwencje organizacji wyborów kopertowych, które finalnie się nie odbyły, nadal zataczają swoje kręgi. W czwartek w nocy Sejm uchwalił ustawę, która nakazuje zaniechania ścigania za przekazanie przez niektóre samorządy danych wyborców. Co więcej uchwalenie tej ustawy oznacza, że każdy za wybory kopertowe uniknie także Jacek Sasin, jak i premier Mateusz Morawiecki.

Warto dodać, że za uchwaleniem tej ustawy głosowało 223 posłów, zaś podczas pierwszego głosowania Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w całości. 

Gorąca noc w Sejmie, czyli Lex Czarnek i ustawa abolicyjna 

W nocy z czwartku na piątek (1-2 grudnia) w Sejmie było wyjątkowo gorąco, ponieważ odbywały się trzy niezwykle istotne głosowania. Pierwszym z nich była ustawa ministra Ziobro, dotycząca ustawy o notariacie. Warto zaznaczyć, że ustawa ta została w całości odrzucona, co pokazuje duży konflikt pomiędzy ugrupowaniami w Zjednoczonej Prawicy. Nieoficjalnie mówi się, że jest to odegranie się Morawieckiego na Ziobrze. 

Drugie głosowanie dotyczyło kontrowersyjnej ustawy nazywanej „Lex Czarnek”, która ma zasadniczo wpłynąć na sposób funkcjonowania szkół i wszystkich procedur związanych z edukacją. Największe emocje wzbudziło jednak trzecie głosowanie, dotyczące ustawy abolicyjnej. Przegłosowana ustawa przewiduje niewszczynanie postępowań oraz umorzenie postępowań karnych niezakończonych prawomocnym wyrokiem o przekroczenie uprawnień burmistrzów i prezydentów miast za przekazanie poczcie polskiej spisu wyborców. Wielu polityków opozycji zwracało się w trakcie obrad do posłów z PiS. To tylko niektóre z cytatów: 

„Proponujecie bezkarność dla swoich wysokich urzędników z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jackiem Sasinem na czele, dlatego, że chcieliście zrobić coś, co było nie tylko bezprawne, ale i skrajnie nieodpowiedzialne.”- Robert Winnicki (Konfederacja) 

„Wybory kopertowe postawiłyby Polskę w jednym rzędzie z Białorusią. Chcecie przejąć rolę sądów, zdecydować, kto odpowiada, a kto nie. Chcecie ochronić premiera Morawieckiego i wicepremiera Sasina, którzy przekroczyli uprawnienia, działali bez podstawy prawnej.” - Magdalena Sroka (Porozumienie)