Wydrukuj tę stronę
czwartek, 09 marzec 2023 19:20

Sejm: Praca nad ustawami o ochronie dobrego imienia Karola Wojtyły

Sejm: Praca nad ustawami o ochronie dobrego imienia Karola Wojtyły Sejm: Praca nad ustawami o ochronie dobrego imienia Karola Wojtyły pixabay

Partie PiS i PSL złożyły wniosek do sejmu projekty uchwał, które mają na celu obronę Jana Pawła II. Nad rozpatrzeniem tych wniosków pracuje sejmowa komisja kultury. Posłowie partii rządzącej swoją decyzję uzasadniają, że chcą, żeby Sejm “zdecydowanie potępił medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak".

 

Publikacja dokumentu o papieżu przez TVN

Kilka dni temu opublikowano reportaż “Franciszkańska 3” autorstwa Marcina Gutowskiego. Reportaż dotyczył faktów z życia Karola Wojtyły, zanim został papieżem. Gutowski rozmawiał z ofiarami księży - pedofilii, którzy zgłaszali przypadki molestowania seksualnego bezpośrednio do Karola Wojtyły, który zaniechał działań zgodnych z prawem. “Będzie następowała dekonstrukcja wizerunku Jana Pawła II. To będzie złożony, bolesny proces, który spowoduje, że część ludzi nie poradzi sobie z tą wiedzą” - powiedział ojciec Paweł Gużyński, dominikanin w rozmowie z TVN 24.

Reakcja władz na reportaż Gutowskiego o Janie Pawle II

Decyzją sejmowej komisji kultury połączono oba projekty dwóch partii w jedną ustawę, która została uchwalona w czwartek, 9 marca. “„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialna, haniebna nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak- św. Jan Pawel II. Próba skompromitowania Jana Pawla II materiałami, których nie odważyli sie wykorzystać nawet komunisci, odwołuje się do metod, które stawiają autorów poza kręgiem cywilizacyjnym, do którego Polska należy od 1989” - można przeczytać w projekcie uchwały. Za przyjęciem uchwały głosowało 271 posłów. Przeciw było 43, a 4 wstrzymało się od głosowania. Wicepremier Gliński oznajmił, że “atak” na papieża ma na celu osłabienie Polski.

Artykuły powiązane

  • Grzegorz Braun: Czy politykowi Konfederacji grozi utrata immunitetu? Grzegorz Braun: Czy politykowi Konfederacji grozi utrata immunitetu?

    Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych podjęła rekomendację uchylenia immunitetu posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Kontrowersyjne wydarzenia z 12 grudnia, gdy poseł użył gaśnicy proszkowej do zgasić zapalone świece chanukowe, teraz skutkują poważnymi konsekwencjami. Ostateczna decyzja zapadnie podczas głosowania na sali plenarnej, przewidywanie na środę po południu. Co skłoniło Komisję do tego kroku i jakie zarzuty stawia się posłowi Braunowi?

  • Magdalena Filiks: Posłanka PO została zaatakowana słownie przez inną posłankę? Magdalena Filiks: Posłanka PO została zaatakowana słownie przez inną posłankę?

    Konflikt polityczny osiągnął nowy poziom intensywności w polskim parlamencie, gdy posłanka Prawa i Sprawiedliwości rzekomo zaatakowała słownie parlamentarkę z Koalicji Obywatelskiej, używając obraźliwych słów na temat jej tragicznie zmarłego syna. Incydent miał miejsce w sejmowej restauracji, co wywołało zbulwersowanie opinii publicznej. Oba obozy polityczne nie kryją swojego oburzenia, a sytuacja stała się tematem debaty zarówno w mediach społecznościowych, jak i tradycyjnych.

  • Konfederacja: Kolejny skandal, tym razem z udziałem Jacka Ćwięki Konfederacja: Kolejny skandal, tym razem z udziałem Jacka Ćwięki

    Przed planowanym ponownym zapaleniem świec chanukowych w Sejmie, atmosferę zakłócił skandaliczny wpis na mediach społecznościowych. Jacek Ćwięka, były kandydat do Senatu z ramienia Konfederacji i Korony Polskiej Grzegorza Brauna, sugerował możliwość ataku bombowego w budynku parlamentu. Incydent ten wywołał lawinę reakcji i zaniepokojenie społeczne.

  • Sejm: Analiza wynagrodzeń poselskich Sejm: Analiza wynagrodzeń poselskich

    Z rozpoczęciem X kadencji Sejmu, posłowie wkroczyli na nową ścieżkę swojej politycznej kariery. Z tej okazji, warto przyjrzeć się, ile będą zarabiać ci reprezentanci narodu, co stanowi istotny element transparentności w demokratycznym społeczeństwie.

  • Senat: Kto zostanie Marszałkiem Senatu? Są dwie kandydatki! Senat: Kto zostanie Marszałkiem Senatu? Są dwie kandydatki!

    Wciąż trwa gorąca dyskusja na temat osoby, która zastąpi Tomasza Grodzkiego na stanowisku marszałka Senatu. Nieoficjalne źródła donoszą, że Małgorzata Kidawa-Błońska jest obecnie najpoważniejszą kandydatką do objęcia tej kluczowej funkcji. Demokratyczna opozycja, która dysponuje większością, skupia się teraz na personalnych decyzjach dotyczących nowego rządu. Donald Tusk ma zostać premierem, zaś Sejmem prawdopodobnie będzie kierować przedstawiciel Trzeciej Drogi. Czyżby Senat trafił w ręce Lewicy? Oto szczegóły tego politycznego spektaklu.