Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 11 kwiecień 2022 19:25

Rosja: Pieskow ostrzega Szwecję i Finlandię przed wstąpieniem do NATO

Pieskow ostrzega Szwecję i Finlandię Pieskow ostrzega Szwecję i Finlandię fot: pixabay

Wojna na Ukrainie wyraźnie pokazała państwom w Europie, że pokój na Starym Kontynencie nie jest czymś danym raz na zawsze. Systematyczne zwiększanie wydatków na wojsko poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej pokazuje, że Europa zaczyna wyznawać zasadę „si vis pacem, para bellum”.

 

Szwecja i Finlandia obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Coraz więcej państw chce także przyłączyć się do sojuszu Północnoatlantyckiego, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo i integralność granic. Rosja jest temu zdecydowanie przeciwna, co pokazują doskonale komentarze rzecznika Kremla. Państwa skandynawskie przez dekady pozostawały względnie bezpieczne, jednakże wydarzenia ostatnich tygodni pokazują, że Finlandia i Państwa Bałtyckie mogą szybko stać się polem bitewnym. Dlatego też Szwecja oraz Finlandia zdecydowanie przyspieszyły starania się o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według niektórych ekspertów, te dwa państwa skandynawskie mogą stać się członkami NATO już tego lata.

Szwecja i Finlandia na ostatniej prostej przed wejściem do NATO - Pieskow grozi palcem

Rozszerzanie się NATO o nowe państwa członkowskie, zdecydowanie nie podoba się Rosji, która wyraźnie zaznacza swój sprzeciw. W ciągu ostatniego miesiąca są to liczne komentarze o tym, co stanie się po dołączeniu Szwecji i Finlandii do NATO. Komentarz na ten temat udzielił także rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Według Pieskowa, ciągła ekspansja terytorialna NATO przyczynia się tylko i wyłącznie do destabilizacji sytuacji w Europie. Co więcej, Pieskow dodał, że NATO nie jest sojuszem, który chce zapewniać pokój i równowagę sił, dlatego napięcia pomiędzy Sojuszem Północnoatlantyckim a Rosją z pewnością będą narastać.

Finlandia i Szwecja zapowiadają, że nie zejdą z objętej już ścieżki, ponieważ tylko NATO jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo. Każdy europejski kraj obawia się dziś tego, że może stać się drugą Ukrainą, dlatego procedury przyjmowania do Sojuszu z pewnością będą znacznie szybsze, niż ma to miejsce w trakcie pokoju, choć należy dodać, że Finlandia oraz Szwecja od lat ubiegają się o członkostwo w NATO.

Artykuły powiązane

  • NATO: Szwecja oficjalnie członkiem sojuszu! NATO: Szwecja oficjalnie członkiem sojuszu!

    Szwecja formalnie dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego, stając się jego 32. członkiem. Aktualizacja protokołu o przystąpieniu kraju do NATO weszła w życie po uroczystej ceremonii w Waszyngtonie, gdzie szwedzki premier Ulf Kristersson złożył odpowiednie dokumenty.

  • Szwecja, Goeteborg: Największy park wodny z Skandynawii spłonął! Szwecja, Goeteborg: Największy park wodny z Skandynawii spłonął!

    Wstrząsające wydarzenie w Goeteborgu, Szwecji, miało miejsce w poniedziałkowy wieczór, kiedy to pożar spustoszył prawie ukończony największy park wodny w Skandynawii - Oceana. Ewakuacja mieszkańców oraz szkół, ranni i zaginiony mężczyzna stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej tego dramatu.

  • Szwecja: Urzędnicy ostrzegają przed wojną Szwecja: Urzędnicy ostrzegają przed wojną

    Szwecja, długo uznawana za bastion pokoju w Europie, znalazła się w centrum uwagi po ostrzeżeniach dwóch najwyższych urzędników obrony, które wstrząsnęły krajem. Minister obrony cywilnej Carl-Oskar Bohlin i naczelny dowódca wojskowy, gen. Micael Biden, apelowali do Szwedów o przygotowanie się do wojny, co wywołało mieszane reakcje społeczności oraz oskarżenia o wzbudzanie paniki.

  • Skandynawia: Rekordowo niskie temperatury i ogromne opady śniegu Skandynawia: Rekordowo niskie temperatury i ogromne opady śniegu

    W trzech miejscowościach na północy Szwecji temperatura spadła poniżej minus 40 stopni Celsiusza, bijąc rekordy zimna. Miejscowość Nikkaluokta w Górach Skandynawskich odnotowała ekstremalne minus 40,5 stopnia, co stanowi najniższą temperaturę w tym sezonie. Zimowe chłody spowodowały także zawieszenie połączeń kolejowych między Kiruną a Luleą.

  • Iran: Proces szwedzkiego dyplomaty Johana Floderusa trwa Iran: Proces szwedzkiego dyplomaty Johana Floderusa trwa

    W Iranie rozpoczął się proces Johana Floderusa, 33-letniego szwedzkiego dyplomaty, pracującego dla Unii Europejskiej, który został zatrzymany podczas wakacji w kwietniu 2022 roku. Mężczyzna został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Izraela, a irańska agencja prasowa ISNA doniosła, że grozi mu kara śmierci.