Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 15 listopad 2021 18:08

NATO: Czy zostanie użyty 4 artykuł traktatu?

4 artykuł traktatu z NATO użyty? - sytuacja na granicy 4 artykuł traktatu z NATO użyty? - sytuacja na granicy fot: podlaska policja

Sytuacja na granicy Polski i Białorusi dynamicznie się rozwija, czego dowodem jest zgromadzenie setek imigrantów przy przejściu granicznym w Kuźnicy. Państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zaniepokojone eskalacją konfliktu, dlatego polski rząd rozważa uruchomienie artykułu czwartego traktatu NATO - co to oznacza?

 

Artykuł 4 traktatu NATO, czyli ostatni etap przed konfliktem zbrojnym

16 listopada odbyć ma się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MON i MSWiA, Mariusza Błaszczaka i Mariusza Kamińskiego. Będzie to spotkanie w sprawie sytuacji na granicy oraz teoretycznego uruchomienia artykułu 4 traktatu o NATO.
Ewentualne użycie artykułu 4 jest poważną sprawą, ponieważ następnym krokiem jest już tylko artykuł 5, czyli pomoc militarna, która w naturalny sposób przeradza się w konflikt zbrojny. Treść czwartego artykułu brzmi:

„Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”.

Dlaczego Polska czeka z wprowadzeniem artykułu 4?

Wprowadzenie artykułu czwartego jest jedną z możliwości rozwiązania patowej sytuacji na granicy, jednakże specjaliści wojskowi podkreślają, że może być to zinterpretowane przez Białoruś i Rosję, jako eskalacja konfliktu i szykowanie się to militarnego starcia. Dlatego też ruch ten musi być dziś dokładnie przemyślany, ponieważ wojska Białorusi i Rosji są obecnie bardzo blisko polskiej granicy.


Warto podkreślić, że Polska już raz użyła artykułu 4 i było to w 2014 roku, kiedy Federacja Rosyjska zaanektowała Krym.

Artykuły powiązane

  • Lotnictwo: Samoloty NATO aktywowane dziś w nocy - 22.03.2024 Lotnictwo: Samoloty NATO aktywowane dziś w nocy - 22.03.2024

    W reakcji na wzmożoną aktywność wojskową Federacji Rosyjskiej, Polska podjęła zdecydowane kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i wsparcia dla Ukrainy. Wśród odpowiedzi na te wydarzenia kluczową rolę odegrały działania Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych (DORSZ), które uruchomiło procedury obronne w odpowiedzi na nocne ataki rakietowe na Ukrainę.

  • NATO: Szwecja oficjalnie członkiem sojuszu! NATO: Szwecja oficjalnie członkiem sojuszu!

    Szwecja formalnie dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego, stając się jego 32. członkiem. Aktualizacja protokołu o przystąpieniu kraju do NATO weszła w życie po uroczystej ceremonii w Waszyngtonie, gdzie szwedzki premier Ulf Kristersson złożył odpowiednie dokumenty.

  • Wojsko Polskie: Na polskich drogach pojawią się pojazdy wojskowe Wojsko Polskie: Na polskich drogach pojawią się pojazdy wojskowe

    Sztab Generalny Wojska Polskiego przypomniał o planowanym wzmożonym ruchu kolumn pojazdów wojskowych na drogach całego kraju, który będzie związany z przeprowadzanymi wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimami STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. To istotne działania, które wymagają szczególnej ostrożności ze strony wszystkich uczestników ruchu drogowego.

  • Ukraina: Atak na hotel w Charkowie Ukraina: Atak na hotel w Charkowie

    Dramatyczna eskalacja konfliktu na Ukrainie: dwie rosyjskie rakiety uderzają w hotel w Charkowie, drugim co do wielkości mieście kraju. W wyniku ataku rannych zostało aż 11 osób, w tym tureccy dziennikarze, zdaniem gubernatora Charkowa, Ołeha Synehubowa. To kolejny cios dla Ukrainy, której miasta doświadczają coraz intensywniejszych nalotów od czasu pełnowymiarowej inwazji w lutym 2022 roku. Sytuacja nabiera dramatyzmu, a ofiary cywilne stają się tragicznym skutkiem brutalnego konfliktu.

  • Szwecja: Urzędnicy ostrzegają przed wojną Szwecja: Urzędnicy ostrzegają przed wojną

    Szwecja, długo uznawana za bastion pokoju w Europie, znalazła się w centrum uwagi po ostrzeżeniach dwóch najwyższych urzędników obrony, które wstrząsnęły krajem. Minister obrony cywilnej Carl-Oskar Bohlin i naczelny dowódca wojskowy, gen. Micael Biden, apelowali do Szwedów o przygotowanie się do wojny, co wywołało mieszane reakcje społeczności oraz oskarżenia o wzbudzanie paniki.