Wydrukuj tę stronę
środa, 31 maj 2023 13:55

Lex Tusk: Kolejni członkowie rezygnują z Rady Prezydenckiej

Lex Tusk Lex Tusk Facebook/ Andrzej Duda

Profesor Politechniki Gdańskiej, Julita Wasilczuk, podjęła decyzję o zrezygnowaniu z członkostwa w Radzie do spraw Przedsiębiorczości powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W wywiadzie dla TVN24 Biznes dr hab. Wasilczuk wyjaśniła, że jest to jej “protest przeciwko obniżaniu standardów demokracji”

 

Ustawa Lex Tusk wywołała wiele kontrowersji

Podobną rezygnację z członkostwa w Radzie rozważa również przewodniczący, dr hab. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej, oraz Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej. Te decyzje są związane z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy "lex Tusk", która wywołała wiele kontrowersji zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wtorkowy artykuł na portalu money.pl donosił o rezygnacji ekonomistki Beaty Stelmach z członkostwa w Radzie do spraw Przedsiębiorczości. Mariusz Sielski, rzecznik prasowy SGH, zaznaczył, że rezygnacja Pani Beaty Stelmach, której autorytet jest znaczący, stanowi istotną zmianę w sytuacji. 

Kolejne rezygnacje uczonych

Wcześniej podano informacje, że profesor Krzysztof Pyrć zrezygnował z członkostwa w Narodowej Radzie Rozwoju powołanej przez prezydenta. Natomiast profesor Stanisław Mazur zdecydował się zrezygnować ze swojego miejsca w Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji, również powołanej przez prezydenta. Unia Europejska obiecała reakcję w tej sprawie, do ustawy odniosły się też USA i amerykańskie media. ABC News napisało, że komisja będzie "narzędziem do usuwania z życia politycznego przeciwników partii rządzącej - przede wszystkim lidera opozycja Donalda Tuska". Fox News twierdzi natomiast, że ustawa "naruszałaby prawo obywateli do stawienia czoła niezależnemu sądowi i jest wyraźnym przykładem tego, jak Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje ustawodawstwo do własnych celów od czasów dojścia do władzy w 2015 roku".

Źródło: TVN 24, Facebook, Trybuna Polska

 

Artykuły powiązane

  • Wojsko: Armia może przejąć Twoje auto - zasady, rekompensata i modele Wojsko: Armia może przejąć Twoje auto - zasady, rekompensata i modele

    Ostatnio natrafiłem w X na wezwanie przeznaczenia rzeczy ruchomej na Armię Polska w razie mobilizacji wojskowej. Wię czas podsumowac temat. Przypomnijmy, że Sejm RP przyjął w ekspresowym tempie nową ustawę o obronie Ojczyzny. Dokument, który wszedł w życie już 23 kwietnia 2022, dotyczy między innymi możliwości rekwirowania prywatnych pojazdów na potrzeby wojska. Jest to temat, który w ostatnim czasie wzbudzał szczególne zainteresowanie wśród właścicieli aut terenowych i SUV-ów.

  • Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film

    W wieżowcu Trump Tower w Nowym Jorku odbyło się spotkanie między prezydentem Polski Andrzejem Dudą a byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Rozmowy, które trwały niemal dwie i pół godziny, zostały ocenione przez obie strony jako owocne i przebiegające w przyjaznej atmosferze.

  • Donald Tusk: Spotkanie z Ursulą von der Leyen Donald Tusk: Spotkanie z Ursulą von der Leyen

    W piątek, w przeddzień 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie, Polskę odwiedzą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo. Spotkają się z premierem Donaldem Tuskiem, aby omówić szereg kwestii, w tym także dotyczących polityki europejskiej wobec sytuacji na wschodniej granicy.

  • PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara PiS: Wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara

    Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości przedstawił wniosek o wotum nieufności wobec ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. Decyzja ta wywołała falę kontrowersji i podziałów w polskim środowisku politycznym. O co konkretnie chodzi w tej sytuacji? Wniosek o wotum nieufności wobec ministra Adama Bodnara został przedstawiony przez szefa klubu PiS, Mariusza Błaszczaka. Polityk ten uznał Bodnara za "domykacza systemu" i oskarżył o działania mające na celu zapewnienie bezkarności członkom tzw. "koalicji 13 grudnia". Krytyka ta ma swoje źródło w ostatnich decyzjach Bodnara dotyczących zmian w Prokuraturze Krajowej.

  • Mateusz Morawiecki: Były premier pokieruje partią PiS? Mateusz Morawiecki: Były premier pokieruje partią PiS?

    Mateusz Morawiecki, były premier Polski, zdradził swoje polityczne plany podczas rozmowy w Radiu Zet. Polityk potwierdził, że w przyszłości zamierza ubiegać się o fotel prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość. Jednak zaznaczył też, że zależy mu na długotrwałym kierowaniu partią przez Jarosława Kaczyńskiego.