Wydrukuj tę stronę
środa, 12 maj 2021 18:37

Konferencja prasowa 12.05.2021: Premier Morawiecki informuje o wcześniejszym znoszeniu zakazów

Konferencja prasowa 12.05.2021 - Morawiecki - Niedzielski Konferencja prasowa 12.05.2021 - Morawiecki - Niedzielski fot: youtube.com

W dniu 12 maja 2021 roku odbyła się kolejna już konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Konferencja prasowa również skupiała się wokół tematu Covid-19. Jednak tym razem rząd chciał przekazać obywatelom dobre wieści. Mianowicie postanowiono przyspieszyć luzowanie obostrzeń.

 

Wychodzimy z trzeciej fali zachorowań

Mimo, iż wirus nadal jest i nam towarzyszy to podczas konferencji prasowej podkreślono fakt, że liczba zachorowań maleje, podobnie, jaki liczba zgonów. Takie dane zdaniem rządu pozwalają na przyśpieszenie tzw. „powrotu do normalności”. Liczne zmiany mogą spowodować, że co niektórzy pogubili się w obecnych zmianach. Otóż po dzisiejszej konferencji prasowej program luzowania obostrzeń wygląda następująco.Zasady obowiązujące od 15 maja 2021 r.:

 1. Zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa, ale tylko na świeżym powietrzu
 2. Transport zbiorowy - 100% zajętych miejsc siedzących lub 50% wszystkich miejsc,
 3. Otwarcie gastronomii zewnętrzna -ogródki,
 4. Kultura - kina, projekcje filmowe, teatry, opery - otwarte na świeżym powietrzu przy 50% obłożeniu obiektów,
 5. Domy i ośrodki kultury, świetlice, instytucje kultury - zajęcia na świeżym powietrzu z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego,
 6. Edukacja - nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych i 1-4 szkół średnich,
 7. Sport - uprawianie sportu na świeżym powietrzu z publicznością (maks. 25% obłożenia obiektu)Zasady obowiązujące od 21 maja 2021 r.:

 1. Kultura - kina, projekcje filmowe, teatry, filharmonie - w wydarzeniach może uczestniczyć maks. 50% osób; zabrania się pić i jeść w obiektach
 2. Wznowienie zajęć w domach i ośrodkach kultury, świetlicach, instytucjach kultury z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego,
 3. Otwarcie parków rozrywki przy 50% obłożeniu obiektu.

 

Zasady obowiązujące od 28 maja 2021 r.:

 1. Otwarcie gastronomii wewnętrzna - maks. 50% obłożenie lokalu; co najmniej 1,5 m dystansu między stolikami,
 2. Imprezy okolicznościowe (komunie, wesela) – liczba uczestników maks. 50 osób. Limit nie obejmuje osób zaszczepionych.
 3. Sport – otwarte kryte baseny i obiekty sportowe; 50% obłożenia obiektu (dot. również publiczności),
 4. Sport - zajęcia i wydarzenia na świeżym powietrzu - limit do 250 osób,
 5. Siłownie, kluby fitness, solaria - 1 os. na 15m2.
 6. Zasady obowiązujące od 29 maja 2021 r.
 7. Edukacja - nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów


Nowe plany dotyczące szczepień i służby zdrowia

 

Podczas konferencji prasowej premier poinformował także, że rząd planuje uwzględnić w szczepieniach młodzież powyżej 16 roku życia. Obecny stan szczepień i dostępność preparatów dają większe możliwości dla osób niepełnoletnich. Tak, więc prawdopodobnie niedługo także oni będą mogli się szczepić. Jest to istotne, jak twierdzi premier, aby zachęcić jak największą liczbę osób do skorzystania z darmowych szczepień na koronawirusa.

W ramach podziękowania dla osób walczących czynnie z wirusem, rząd postanowił wypłacić po 5000 zł dodatku. Ważne jest jednak, że pieniądze te przypadną osobom spoza branży medycznej.
Ważnym tematem poruszanym podczas konferencji był powrót służby zdrowia do normalności. Jak podkreślił Adam Niedzielski: „Pandemia przyczyniła się nie tylko bezpośrednio do pogorszenia zdrowia Polaków, ale powodowała też zaniedbania profilaktyki, częstości kontaktów z lekarzem. Aby deficyty zdrowia naprawiać, podpisałem w poniedziałek rozporządzenie dotyczące pilotażowego uruchomienia krajowej sieci kardiologicznej”. Co to oznacza? Mianowicie możemy powoli liczyć na otwieranie służby zdrowia dla wszystkich pacjentów, z różnymi dolegliwościami. Minister podkreślił, że najważniejsze jest w chwili obecnej przywracanie możliwości leczenia w każdej dziedzinie. Nad tym obecnie najsilniej pracuje rząd.

Artykuły powiązane