Wydrukuj tę stronę
wtorek, 10 styczeń 2023 19:59

Iran: Piłkarz Amir Nasr-Azadani skazany na 16 lat więzienia - trzy inne osoby na śmierć!

Amir Nasr-Azadani skazany na 16 lat więzienia Amir Nasr-Azadani skazany na 16 lat więzienia fot: twitter.com

Piłkarz Amir Nasr-Azadani został skazany na 16 lat więzienia za udział w antyrządowych protestach. Co więcej, w tym samym procesie pozostałe trzy osoby dostały karę śmierci. To kolejne wyroki śmierci w związku z falą protestów, które przelewały się przez Iran od września 2022 roku. W ciągu ostatnich tygodni pisaliśmy o kolejnych więzieniach skazywanych na karę śmierci, które wykonywane były szybko, bo ogłoszeniu wyroku. 

 

Piłkarz Inarjavan FC uniknął wyroku śmierci

O 26-letnim byłym piłkarzy drugoligowej drużyny Inarjavan FC głośno zrobiło się już w połowie grudnia. Wtedy to Międzynarodowa Federacja Związków Zawodowych Piłkarzy (FIFPRO), a także media na Bliskim Wschodzie alarmowały, że piłkarzowi grozi wyrok śmierci. 

Ostatecznie został on zamieniony na karę 16 lat pozbawienia wolności. Amir oskarżony został o zabójstwo trzech funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, w trakcie protestów po śmierci bestialsko zamordowanej Mahsy Amini. Warto podkreślić, że lokalne media sugerują, iż Nasr-Azadani przyznał się do winy w wyniku tortur, zaś jego rodzinie nakazano milczenie. Trzej pozostali oskarżeni w procesie Amira zostało skazanych na karę śmierci. Byli to Saleh Mirhashemi Boltaghi, Majid Kazemi Sheikhbani and Saeid Yaghoubi Kordsofla.

Wsparcie byłych reprezentantów uratowało Amira?  

Piłkarz jest rozpoznawalny w Iranie, zaś o jego uwolnienie apelowali inny byli reprezentanci kraju, tacy, jak Ali Karimi. Wszystko to jest pokłosiem protestów, które według organizacji Human Right Activits, pochłonęły już życie ponad 500 osób, w tym aż 69 dzieci. Niedawno nasza redakcja informowała o takich ofiarach reżimu jak Madżidrez Rahnavard, Niki Shakarami, czy Hadis Najafi. Do dnia dzisiejszego aresztowano blisko 20 tysięcy uczestników demonstracji. Ilość kar śmierci nie jest nam dokładnie znana.

Artykuły powiązane

  • Paryż: Alarm bombowy w konsulacie Iranu Paryż: Alarm bombowy w konsulacie Iranu

    W piątek, w konsulacie Iranu w Paryżu, doszło do dramatycznego incydentu, który wywołał szeroko zakrojone działania bezpieczeństwa. Mężczyzna został zatrzymany po wejściu do budynku z kamizelką, którą początkowo uznano za zawierającą granaty. Cała sytuacja okazała się fałszywym alarmem, ale wywołała poważne reperkusje w środku stolicy Francji.

  • Bliski Wschód: Atak Izraela na Iran w pobliżu Isfahan Bliski Wschód: Atak Izraela na Iran w pobliżu Isfahan

    W piątek rano izraelska armia przeprowadziła operację wojskową przeciwko Iranowi, uderzając w bazę wojskową w pobliżu miasta Isfahan – donosi "New York Times", powołując się na informacje od urzędników wojskowych. Wydarzenie to jest odpowiedzią na atak Iranu na Izrael i kolejnym rozdziałem w rosnących napięciach między oboma państwami, z eskalacją konfliktu obserwowaną przez globalne media.

  • Ropa naftowa: Spadek cen po atakach Iranu na Izrael Ropa naftowa: Spadek cen po atakach Iranu na Izrael

    W reakcji na odwetowe działania Iranu przeciwko Izraelowi w miniony weekend, na rynkach azjatyckich doszło do spadku cen ropy. Brent, kluczowy wskaźnik cen ropy na świecie, zanotował obniżkę, jednak jego wartość wciąż oscyluje wokół 90 dolarów za baryłkę.

  • Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu

    W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran zaatakował Izrael ponad 300 rakietami i dronami. 99 % z nich została strącona prze Żelazną Kopułę. W odpowiedzi na ostatnie działania militarne Izraela, Iran ostrzega przed używaniem zdecydowanej siły w przypadku jakiejkolwiek agresji ze strony Izraela. Ostrzeżenie to pojawiło się po ataku dronami i pociskami, który miał miejsce w sobotę. Sytuacja ta skomplikowała już i tak napięte stosunki międzynarodowe, zwłaszcza po komentarzach ze strony Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec dalszej eskalacji konfliktu.

  • Wietnam: Proces w sprawie skandalu korupcyjnego Wietnam: Proces w sprawie skandalu korupcyjnego

    We wtorek rozpoczął się największy proces korupcyjny w historii Wietnamu. Dotyczy on oszustwa finansowego, w którym miało wziąć udział ponad 90 osób. Oskarżyciel wycenił, że skradziono 12,5 miliarda dolarów. Niektórym oskarżonym grozi kara śmierci. Główną oskarżoną jest Truong My Lan, potentatka nieruchomości, szefowa zarządu firmy deweloperskiej Van Tchin Fat Holdings Group (VTP). W procesie wezmą udział tysiące świadków i dwustu prawników - podają lokalne media.