Wydrukuj tę stronę
czwartek, 22 kwiecień 2021 16:20

Inicjatywa Pasa i Szlaku (nowy Jedwabny Szlak): Spór pomiędzy Australią a Chinami

Nowy Jedwabny Szlak - Inicjatywa Pasa i Szlaku Nowy Jedwabny Szlak - Inicjatywa Pasa i Szlaku fot: twitter.com

Australia zrezygnowała z porozumień związanych z chińską inicjatywą Pasa i Szlaku, wywołując gniew Pekinu i jeszcze bardziej nadwerężyła napięte już stosunki między tymi krajami. Rząd federalny wykorzystał nowe uprawnienia do zerwania dwóch umów zawartych między stanem Wiktoria a Chinami.

Canberra powiedział, że wycofuje się z umów w celu ochrony narodowego interesu Australii. Chińska ambasada w Australii określiła to posunięcie jako prowokacyjne. Stwierdziła, że działanie Canberry z pewnością przyniesie dalsze szkody w stosunkach dwustronnych i tylko wyrządza sobie krzywdę. „To dalej pokazuje, że rząd Australii nieszczerze poprawia stosunki Chiny-Australia” - powiedział rzecznik w oświadczeniu.

Pierwszy taki raz w historii Canberry

To pierwszy raz, kiedy Canberra skorzystała z uprawnień do zawetowania umów zawieranych przez państwa, samorządy lub uczelnie publiczne z zagranicą. Prawo pozwala rządowi na anulowanie umów uznanych za zagrażające interesom narodowym Australii. Oprócz umów z Chinami minister spraw zagranicznych Marise Payne zerwała również umowy z Iranem i Syrią. Były to protokoły ustaleń przypieczętowane między wydziałem edukacji Wiktorii a Iranem, podpisane w 2004 r., Oraz umowa o współpracy naukowej z 1999 r. Podpisana z Syrią. Senator Payne powiedział, że te cztery umowy są niezgodne z polityką zagraniczną Australii lub niekorzystne dla naszych stosunków zagranicznych. W rozmowie z Australian Broadcasting Corporation broniła decyzji rządu i powiedziała, że ​​nie spodziewa się odwetu ze strony Chin. „Myślę, że Australia działa w naszym interesie narodowym, jesteśmy bardzo ostrożni i bardzo rozważni w tym podejściu” - powiedziała programowi radiowemu AM.

Krytyka rządu federalnego

Decyzja stanu Wiktoria o przystąpieniu do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, z dwoma porozumieniami w 2018 i 2019 r., Spotkała się z krytyką rządu federalnego, a także ówczesnego sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Ten szeroko zakrojony projekt infrastrukturalny - mający na celu rozszerzenie globalnych powiązań handlowych - sfinansował pociągi, drogi i porty w wielu krajach, ale niektóre z nich zostały obciążone długami. Postrzegane jako odważna prośba prezydenta Xi Jinpinga o wpływy geopolityczne, Stany Zjednoczone są szczególnie krytyczne wobec tak zwanej dyplomacji zadłużenia Chin. Podjęcie decyzji o zerwaniu więzi z inicjatywą odbywa się w kontekście pogarszających się napięć między Canberrą a Pekinem. Chiny są największym partnerem handlowym Australii, a przed pandemią największym źródłem zagranicznych studentów. W ostatnich latach stosunki uległy pogorszeniu, co doprowadziło do ruiny dyplomatycznej i handlowej. Więzi handlowe były szczególnie napięte od czasu, gdy Australia po raz pierwszy wezwała do rygorystycznego dochodzenia w sprawie pochodzenia pandemii Covid-19 w kwietniu.
Canberra podjęła inne kroki w celu ograniczenia wpływów Chin w tym kraju, w tym zakazanie gigantowi telekomunikacyjnemu Huawei budowy australijskiej sieci 5G i zaostrzenie przepisów dotyczących inwestycji zagranicznych. Mimo to rząd Australii zaprzeczył, że jego nowe prawo weta jest skierowane przeciwko Chinom. Senator Payne powiedział, że lokalne samorządy i finansowane ze środków publicznych uniwersytety powiadomiły ją o ponad 1000 zagranicznych transakcjach.

Artykuły powiązane

  • Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie

    Według opublikowanego w kwietniu 2024 roku Smart City Index, miasta inteligentne w Europie i Azji zdobywają coraz większe uznanie na świecie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie spadły w rankingu.

  • Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka

    Ostatni projekt ustawy Kongresu ma na celu wywarcie presji na ByteDance, chińskiego właściciela TikToka, aby zrezygnował z kontrolowania popularnej aplikacji. To kolejna próba ograniczenia wpływu chińskiego giganta na amerykański rynek cyfrowy, która może mieć daleko idące konsekwencje dla milionów użytkowników oraz przedsiębiorstw, które wykorzystują TikTok do promocji swoich produktów i usług.

  • Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami

    W Białym Domu odbyło się pierwsze w historii wspólne spotkanie prezydentów USA Joe Bidena i Filipin Ferdinanda Marcosa jr. oraz premiera Japonii Fumio Kishidy. Liderzy zadeklarowali pogłębienie współpracy obronnej i wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Chin w regionie.

  • Chiny: Ekstremalne zjawiska pogodowe Chiny: Ekstremalne zjawiska pogodowe

    W ostatnich dniach Chiny zmagały się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, które spowodowały znaczne zniszczenia i przyniosły tragiczne konsekwencje. Wichura, z siłą porównywalną do tajfunu, przetoczyła się przez kraj, wyrywając okna, niszcząc tysiące domów i prowadząc do ewakuacji wielu mieszkańców.

  • Chiny: Wybuch w restauracji w Yanjiao Chiny: Wybuch w restauracji w Yanjiao

    W restauracji w miejscowości Yanjiao w północno-wschodnich Chinach doszło do tragicznego wybuchu, który wstrząsnął lokalną społecznością. Co wydarzyło się tego dnia? Wybuch miał miejsce w środę około godz. 8 rano lokalnego czasu, wstrząsając parterem czteropiętrowego budynku. Potężna eksplozja spowodowała uszkodzenia okolicznych budynków, wybijając okna i wywołując paniczną ucieczkę mieszkańców.