Wydrukuj tę stronę
środa, 13 grudzień 2023 16:18

Grzegorz Braun: Jakie będą skutki zgaszenia menory przez posła Konfederacji?

Grzegorz Braun zgaszenie świecy Grzegorz Braun zgaszenie świecy fot. pixabay

Szokujący incydent w polskim Sejmie, gdzie poseł Grzegorz Braun zakłócił żydowskie święto Chanuki poprzez zgaszenie menory gaśnicą, skierował uwagę na kwestię immunitetu poselskiego. Odebranie mu mandatu wydaje się trudne, ale utrata immunitetu może otworzyć drzwi do konsekwencji prawnych. Jakie są zasady funkcjonowania immunitetu parlamentarnego, a także czy takie zachowanie może prowadzić do utraty mandatu?

 

Grzegorz Braun użył gaśnicy do zgaszenia menory

W trakcie debaty po exposé Donalda Tuska, poseł Grzegorz Braun z Konfederacji zszokował zgromadzonych, zgasiwszy świeczki podczas żydowskiego święta Chanuki. Skandal skierował uwagę na zasady karania posłów w polskim parlamencie.  Polska Konstytucja chroni posłów przed pociągnięciem do odpowiedzialności karno-administracyjnej w czasie sprawowania mandatu bez zgody Sejmu. Pomimo maksymalnej kary nałożonej przez prezydium Sejmu na Brauna, odebranie mandatu wymaga prawomocnego wyroku sądu. Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora precyzuje, że aby pozbawić posła immunitetu w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, Prokuratura Generalna musi się zwrócić do marszałka Sejmu. Wyrażenie zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej wymaga uchwały Sejmu.

Jakie będą konsekwencje czynu Brauna?

Wniosek o uchylenie immunitetu posła Konfederacji w związku z zakłóceniem religijnego obrzędu już trafił do Prokuratury Krajowej. W przypadku wyrażenia zgody przez Sejm, Grzegorz Braun mógłby stanąć przed sądem. Incydent w Sejmie wywołał szerokie dyskusje w polskim społeczeństwie. Wsparcie dla decyzji o uchyleniu immunitetu znajduje się również w niektórych politycznych kręgach, jednak opinie są podzielone. Mimo utraty immunitetu i ewentualnego postępowania sądowego, wygaśnięcie mandatu wymaga skazania prawomocnym wyrokiem za określone przestępstwo. Konsekwencje polityczne tego incydentu mogą się jednak przyczynić do utraty zaufania społecznego i politycznego dla Grzegorza Brauna.

Zachowanie Grzegorza Brauna w Sejmie wzbudziło wiele kontrowersji, a postępowanie w sprawie odebrania mu immunitetu jest już w toku. Decyzja w tej sprawie może mieć dalekosiężne konsekwencje zarówno dla samego posła, jak i dla systemu parlamentarnego w Polsce. Czy posłowi uda się uniknąć utraty mandatu, czy też incydent ten przyczyni się do zmian w zasadach funkcjonowania immunitetu parlamentarnego? 

Żródło: PAP, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • United Survey: Sondaż prezydencki kwiecień 2024 United Survey: Sondaż prezydencki kwiecień 2024

    Najnowszy sondaż prezydencki przeprowadzony przez United Survey na zlecenie wp.pl rysuje nowy obraz preferencji politycznych Polaków w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Z analizy wynika, że szanse na zajęcie najwyższego urzędu w kraju dla marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, znacząco spadły. Tymczasem, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zdobywa najwięcej głosów wśród potencjalnych kandydatów.

  • Grzegorz Braun: Czy politykowi Konfederacji grozi utrata immunitetu? Grzegorz Braun: Czy politykowi Konfederacji grozi utrata immunitetu?

    Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych podjęła rekomendację uchylenia immunitetu posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Kontrowersyjne wydarzenia z 12 grudnia, gdy poseł użył gaśnicy proszkowej do zgasić zapalone świece chanukowe, teraz skutkują poważnymi konsekwencjami. Ostateczna decyzja zapadnie podczas głosowania na sali plenarnej, przewidywanie na środę po południu. Co skłoniło Komisję do tego kroku i jakie zarzuty stawia się posłowi Braunowi?

  • Agnieszka Dziemianowicz - Bąk: Ministra przeprasza za obraźliwy wpis na X! Agnieszka Dziemianowicz - Bąk: Ministra przeprasza za obraźliwy wpis na X!

    Niezwykłe wydarzenia mają miejsce w polskim rządzie, gdy ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, publicznie przeprosiła za niestosowny wpis jednego z pracowników resortu, wymierzonego w Prezydenta RP, Andrzeja Dudę. Incydent ten rzuca światło na problematykę kultury komunikacyjnej w administracji publicznej, zmuszając do refleksji nad jej konsekwencjami.

  • Wrocław: Spalono flagę Izraela i zniszczono świecznik chanukowy! Wrocław: Spalono flagę Izraela i zniszczono świecznik chanukowy!

    Wrocław, miasto znane ze swojej wielokulturowości i tolerancji, stało się świadkiem haniebnego aktu wandalizmu. Pięciu zamaskowanych chuliganów zaatakowało świecznik chanukowy na ul. Oławskiej, podpalając flagę Izraela i przewracając konstrukcję dziewięcioramiennego świecznika. Prezydent miasta, Jacek Sutryk, potępił zdarzenie, podkreślając, że nie ma miejsca na takie działania we Wrocławiu.

  • Konfederacja: Kolejny skandal, tym razem z udziałem Jacka Ćwięki Konfederacja: Kolejny skandal, tym razem z udziałem Jacka Ćwięki

    Przed planowanym ponownym zapaleniem świec chanukowych w Sejmie, atmosferę zakłócił skandaliczny wpis na mediach społecznościowych. Jacek Ćwięka, były kandydat do Senatu z ramienia Konfederacji i Korony Polskiej Grzegorza Brauna, sugerował możliwość ataku bombowego w budynku parlamentu. Incydent ten wywołał lawinę reakcji i zaniepokojenie społeczne.