Wydrukuj tę stronę
wtorek, 23 listopad 2021 19:05

Grupa Wyszehradzka: Wspólna konferencja Orbana, Morawieckiego i Babisza - Bronimy Europy

Grupa Wyszehradzka - Morawiecki - 21.11.2021 Grupa Wyszehradzka - Morawiecki - 21.11.2021 fot: facebook Kancelaria Premiera

Choć sytuacja na wschodniej granicy Polski trochę się uspokoiła, to w polityce Polski i pozostałych państw Unii Europejskiej wrze. Z tego powodu została zwołana konferencja premierów grupy Wyszehradzkiej. Podczas konferencji padły słowa o błędnej polityce Brukseli oraz o obronie Europy.

 

Orban: nie bronimy siebie, tylko całej Europy!

Napływ imigrantów na wschodnią granicę Unii Europejskiej pokazał, że struktury wspólnoty nie są gotowe na takie scenariusze. Potępienie i „uważne monitorowanie sytuacji” są zdecydowanie niewystarczające, aby granice wspólnoty były bezpieczne, dlatego też w szybkim tempie została zorganizowane spotkanie V4 premierów grupy Wyszehradzkiej. Warto podkreślić, że podczas spotkania z dziennikarzami padło wiele słów o błędnej polityce Brukseli, a także o wspólnej obronie wschodniej granicy Unii Europejskiej.
Mateusz Morawiecki podkreślał też, iż działania polskiego rządu (ofensywa dyplomatyczna) przyczyniły się do deeskalacji napięcia na granicy. Debatowano też na temat problemu z kosztami wzniesienia muru oddzielającego Unię Europejską.

Konflikt na polskiej granicy nie na rękę Chinom?

Niektórzy komentatorzy zauważają, że deeskalacja konfliktu nastąpiła tak naprawę po dwóch rozmowach Kanclerz Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką. To właśnie po tych rozmowach, tłumy imigrantów na granicy zaczęły się zmniejszać. Warto zauważyć, iż graczem działającym zza kulis mogą być Chiny, którym zależy, aby przejścia graniczne Nowego Szlaku Jedwabnego, który idzie przez Polskę, pozostawały otwarte. Państwo Środka importuje przez Polskę ponad 90% towarów do całej Europy, więc konflikt w tym rejonie jest Chinom wyjątkowo nie na rękę.

Artykuły powiązane

  • United Survey: Sondaż prezydencki kwiecień 2024 United Survey: Sondaż prezydencki kwiecień 2024

    Najnowszy sondaż prezydencki przeprowadzony przez United Survey na zlecenie wp.pl rysuje nowy obraz preferencji politycznych Polaków w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Z analizy wynika, że szanse na zajęcie najwyższego urzędu w kraju dla marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, znacząco spadły. Tymczasem, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zdobywa najwięcej głosów wśród potencjalnych kandydatów.

  • Węgry: Chińscy policjanci będą prowadzić patrole w kraju Węgry: Chińscy policjanci będą prowadzić patrole w kraju

    Porozumienie między Węgrami a Chinami, które pozwala na patrolowanie terenu przez chińskich policjantów, budzi wiele kontrowersji i pytań co do konsekwencji tej współpracy. Choć początkowo porozumienie to spotkało się z niewielkim zainteresowaniem, jego istnienie stało się szeroko znane po doniesieniach niemieckiego dziennika "Die Welt".

  • Mateusz Morawiecki: Były premier pokieruje partią PiS? Mateusz Morawiecki: Były premier pokieruje partią PiS?

    Mateusz Morawiecki, były premier Polski, zdradził swoje polityczne plany podczas rozmowy w Radiu Zet. Polityk potwierdził, że w przyszłości zamierza ubiegać się o fotel prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość. Jednak zaznaczył też, że zależy mu na długotrwałym kierowaniu partią przez Jarosława Kaczyńskiego.

  • Węgry: Blokada wobec wypłaty środków unijnych dla Ukrainy Węgry: Blokada wobec wypłaty środków unijnych dla Ukrainy

    Węgry ogłaszają swoje weto wobec pakietu pomocy UE dla Ukrainy, blokując 50 miliardów euro pomocy finansowej. Decyzja ta wywołuje kontrowersje i rzuca cień na jedność państw członkowskich. Premier Węgier, Viktor Orban, sprzeciwia się członkostwu Ukrainy w UE, co skłania go do zablokowania pomocy finansowej. Jego działania podczas negocjacji budzą zdziwienie i stawiają pod znakiem zapytania relacje wewnątrz Unii Europejskiej.

  • Donald Tusk: Przewodniczący KO oświadczył, że umowa koalicyjna jest już gotowa! Donald Tusk: Przewodniczący KO oświadczył, że umowa koalicyjna jest już gotowa!

    Na pierwszym powyborczym spotkaniu po wynikach wyborów parlamentarnych, Donald Tusk oznajmił, że umowa koalicyjna jest dopięta na ostatni guzik i że prezydent powinien usłyszeć o jej solidności. Tusk wyraził również przekonanie, że umowa koalicyjna zostanie podpisana przed Świętem Niepodległości, rzucając nowe światło na polityczne wydarzenia.