Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 25 kwiecień 2022 08:43

Francja: Emmanuel Macron wygrywa wybory prezydenckie ze skrajnie prawicową Marine Le Pen. Wyniki I i II tury

Emmanuel Macron wygrywa z Le Pen Emmanuel Macron wygrywa z Le Pen fot: pixabay

24 kwietnia podczas niedzielnej II tury Emmanuel Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji odstawiając na blisko 20% skrajnie prawicową kandydatką Marine Le Pen. Po przeliczeniu 100% głosów uzyskał on 58,55% poparcia. Na jego rywalkę, Marine Le Pen, zagłosowało 41,45%.

 

Batalia 10 kwietnia 2022 zadecydowała, kto zmierzy się w II turze wyborów we Francji

Dwa tygodnie temu, czyli 10 kwietnia spośród 12 kandydatów Francuzi wybrali dwoje tych, którzy startowali w II turze 24 kwietnia 2022. Emmanuel Macron otrzymał 27,85% głosów, liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen - 23,15%. Zaskakujący trzeci wynik dostał lider Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon, na którego głos oddało 21,95% Francuzów. Eric Zemmour uzyskał 7,07% głosów, republikanka Valerie Pecresse - 4,78%, a szef koalicji Zielonych Yannick Jadot - 4,63%

Dobry finisz kampanii prezydenckiej Macrona

Macron był chyba za bardzo pewny swojej wygranej i praktycznie nie zaangażował się w swoją kampanię prezydencką na jej początku. Jednak finisz pokazał majstersztyk urzędującego prezydenta. Wygrał on telewizyjną debatę jak i pokazał wiele swoich cech. Ostatecznie pokonał Le Pen w stosunku 58,55% do 41,45%. Wygrana Emmanuel Macrona, czyni go pierwszym od 20 lat prezydentem Francji wybranym na II kadencję.

Europa odetchnęła z ulgą

Europa obserwowała wybory prezydenckie we Francji z dużym niepokojem, gdyż wygrana Le Pen wiązałaby się z radykalnymi zmianami we Francji, jak i w całej Europie. Le Pen dla zamydlenia oczu opinii publicznej zasadniczo zmieniła stosunek do Putina, NATO i Unii Europejskiej, ale na szczęście podstęp się nie udał i wyborcy trzeźwo ocenili sytuację oraz zagrożenia idące z wyborem na prezydenta tej ultraprawicowej kandydatki.

Polski rząd w rozkroku - proputinowska, antyukraińska skrajna prawica, czy spójna Unia Europejska?

Stosunki Polskiego rządu z Macronem nie są najlepsze. Na dowód tego niedawno Macron nazwał Morawieckiego "skrajnie prawicowym antysemitą", co nie wróży dobrej współpracy. Nadal niezrozumiałe są dla większości Polaków cukierkowe relacje rządzących w naszym kraju z proputinowskim Orbanem, Salvinim czy Le Pen.

Ostatnie wypowiedzi Andrzeja Dudy, czy Jarosława Kaczyńskiego dają nam nadzieję, że być może rządzący przejżeli na oczy i odsuwają się od tych nieprzychylnych europejskiej wspólnocie ludzi.

Artykuły powiązane

  • Paryż: Alarm bombowy w konsulacie Iranu Paryż: Alarm bombowy w konsulacie Iranu

    W piątek, w konsulacie Iranu w Paryżu, doszło do dramatycznego incydentu, który wywołał szeroko zakrojone działania bezpieczeństwa. Mężczyzna został zatrzymany po wejściu do budynku z kamizelką, którą początkowo uznano za zawierającą granaty. Cała sytuacja okazała się fałszywym alarmem, ale wywołała poważne reperkusje w środku stolicy Francji.

  • Igrzyska Olimpijskie: Kontrowersje wokół przesiedleń bezdomnych w Paryżu Igrzyska Olimpijskie: Kontrowersje wokół przesiedleń bezdomnych w Paryżu

    Paryż, znany ze swojej architektury, historii i kultury, stoi przed wyzwaniem związanym z nadchodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi. W ramach przygotowań do tego międzynarodowego wydarzenia, francuska stolica podjęła kontrowersyjną decyzję o przesiedleniu bezdomnych, głównie imigrantów, z terenów miejskich do innych miast Francji. Ta decyzja, mająca na celu "oczyszczenie" miasta przed oczami całego świata, wywołała falę krytyki i sprzeciwu.

  • Francja: Prawo do aborcji zostanie zapisane w konstytucji? Francja: Prawo do aborcji zostanie zapisane w konstytucji?

    Francja zbliża się do historycznej zmiany w swojej konstytucji, która zapewniłaby trwałe prawo do aborcji. W środę francuscy senatorowie poparli tę zmianę większością głosów, przynosząc kraj o krok bliżej wprowadzenia tej istotnej poprawki. Decyzję poparło 267 senatorów, podczas gdy przeciw było 50. Teraz propozycja poprawki do konstytucji trafi przed ostateczny test na wspólnym kongresie parlamentu, który zbierze się w przyszły poniedziałek. Konieczne będzie uzyskanie poparcia co najmniej trzech piątych prawodawców, aby propozycja mogła przejść.

  • Francja: Na dworcu skradziono pendrive z planami bezpieczeństwa Francja: Na dworcu skradziono pendrive z planami bezpieczeństwa

    Niepokojące doniesienia docierają z Paryża, gdzie na dworcu Gare du Nord doszło do kradzieży komputera i pamięci USB zawierających poufne informacje na temat planów bezpieczeństwa dotyczących nadchodzących igrzysk olimpijskich. Incydent ten wywołał obawy dotyczące bezpieczeństwa imprezy, która ma rozpocząć się w lipcu tego roku.

  • Francja, Paryż: Atak nożownika na dworcu Gare de Lyon Francja, Paryż: Atak nożownika na dworcu Gare de Lyon

    W sobotę rano na dworcu kolejowym Gare de Lyon w Paryżu doszło do przerażającego zdarzenia. Około godziny 8:00 nieznany mężczyzna zaatakował nożem, raniąc trzy osoby. Stacja ta obsługuje zarówno pociągi krajowe, jak i międzynarodowe do Szwajcarii i Włoch. Policja szybko zareagowała na incydent, zatrzymując podejrzanego. Motyw ataku oraz narodowość sprawcy pozostają na razie nieujawnione.