Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 26 kwiecień 2021 19:37

Czad: Armia odmawia negocjacji z buntownikami

Idriss Déby - zmarły prezydent Czadu Idriss Déby - zmarły prezydent Czadu fot: youtube.com

Rządząca rada wojskowa Czadu odrzuciła propozycję rozmów o zawieszeniu broni z rebeliantami, z którymi toczy się spór od niespodziewanej śmierci prezydenta Idrissa Déby'ego. Rada wojskowa przejęła władzę na początku tego tygodnia po tym, jak pan Déby został zabity podczas starć z rebeliantami. Rada na czele z synem Déby'ego zapowiedziała, że ​​będzie nadzorować 18-miesięczne przejście do wyborów.

 

Politycy opozycji i rebelianci odebrali przejęcie armii jako zamach stanu

68-letni Déby wygrał wybory prezydenckie kilka dni przed tym jak we wtorek armia ogłosiła, że ​​został śmiertelnie ranny w bitwie z rebeliantami w północnym regionie Kanem w Afryce Środkowej. Rebelianci, znani jako Front Zmian i Zgody w Czadzie zgromadzili się na północy w dniu wyborów, domagając się zakończenia 30-letnich rządów Déby'ego. W sobotę rebelianci powiedzieli, że są gotowi do dyskusji na temat porozumienia politycznego, ale nie poparli „zamachu stanu”, który doprowadził do władzy syna pana Déby'ego, generała Mahamata Déby'ego.

Rada Wojskowa: “Nie będziemy debatować z rebeliantami”

„W obliczu sytuacji, która zagraża Czadowi i stabilności całego regionu, nie czas na mediację czy negocjacje z wyjętymi spod prawa” - powiedział w oświadczeniu rzecznik rady wojskowej Azem Bermendao Agouna. „Oni są buntownikami i dlatego ich bombardujemy. Prowadzimy wojnę, to wszystko”. Agouna dodał też, że niektórzy z rebeliantów uciekli do sąsiedniego Nigru. Wezwał tamtejsze władze do ułatwienia pojmania i postawienia przed sądem zbrodniarzy wojennych. Przywódca FACT, Mahamat Mahadi Ali, był poszukiwany za zbrodnie wojenne w Libii, gdzie jego grupa rebeliantów jest aktywna. Grupa powstała w 2016 roku w celu obalenia rządu Czadu i była powiązana z walkami podczas ostatniej wojny domowej w Libii.

Prezydent Francji Emmanuel Macron bierze udział w pogrzebie

Chad był bliskim sojusznikiem krajów zachodnich w walce z grupami dżihadystów w Afryce. Rada wojskowa jest pod presją, aby jak najszybciej przekazać władzę cywilnemu rządowi tymczasowemu. Rada Pokoju i Bezpieczeństwa Unii Afrykańskiej wyraziła poważne zaniepokojenie przejęciem wojskowym, podczas gdy Francja i regionalne mocarstwa naciskają na cywilno-wojskowe rozwiązanie. Déby został pochowany w piątek na pogrzebie, w którym uczestniczył prezydent Francji Emmanuel Macron i tysiące Czadyjczyków. Jako oficer armii z wykształcenia, Déby doszedł do władzy w 1990 roku w wyniku powstania zbrojnego. Był wieloletnim sojusznikiem Francji i innych mocarstw zachodnich w walce z grupami dżihadystów w regionie Sahelu w Afryce.

Artykuły powiązane

  • Wybory samorządowe: II tura w mediach społecznościowych - porównanie kandydatów Wybory samorządowe: II tura w mediach społecznościowych - porównanie kandydatów

    Choć wyniki wyborów samorządowych zostały już ogłoszone, w wielu miastach wojewódzkich wciąż nie udało się wyłonić prezydentów miast podczas I tury wyborów. Należy zauważyć, że zgodnie z raportem PRCN „Kandydaci na Prezydentów miast wojewódzkich w social mediach - Który z kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich jest top influencerem?”, aktywność kandydatów w mediach społecznościowych wywarła niepodważalny wpływ na ostateczne wyniki wyborów. Wielu z TOP kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich na platformach społecznościowych już w I turze zdeklasowało rywali.

  • Afryka Zachodnia: Śmiertelna fala upałów Afryka Zachodnia: Śmiertelna fala upałów

    Naukowcy stwierdzają, że bez zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka, ostatnia śmiertelna fala upałów, która nawiedziła Afrykę Zachodnią i region Sahelu, byłaby niemożliwa. Temperatury, które w zeszłym miesiącu przekroczyły w Mali 48°C, doprowadziły do setek zgonów, z którymi lokalne szpitale wiążą bezpośrednio skrajne warunki pogodowe.

  • Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju? Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju?

    Setki tysięcy mężczyzn w wieku poborowym opuściło Ukrainę od wybuchu wojny, unikając służby wojskowej - donosi portal Politico. Tymczasem malejące morale społeczeństwa ukraińskiego oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony Zachodu stawiają kraj w trudnej sytuacji.

  • Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film

    W wieżowcu Trump Tower w Nowym Jorku odbyło się spotkanie między prezydentem Polski Andrzejem Dudą a byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Rozmowy, które trwały niemal dwie i pół godziny, zostały ocenione przez obie strony jako owocne i przebiegające w przyjaznej atmosferze.

  • Jacek Protasiewicz: Związek z 22-letnią Darią Brzezicką Jacek Protasiewicz: Związek z 22-letnią Darią Brzezicką

    56 letni Jacek Protasiewicz, znany polski polityk, znalazł się w centrum uwagi mediów nie tylko ze względu na swoją karierę, ale i życie prywatne. Jego związek z 22-letnią Darią Brzezicką, studentką prawa i działaczką, wywołał szerokie zainteresowanie opinii publicznej.