Wydrukuj tę stronę
sobota, 15 maj 2021 16:40

Co to jest Nowy Ład PiSu? Co zawiera i co z tego się spełni?

Nowy ład PiS - co to jest Nowy ład PiS - co to jest fot: youtube.com

Dzisiaj o godzinie 10.00 partia rządząca przedstawiła prezentację dotyczącą „Nowego Ładu”. Czym on jest i co zawiera? W roli głównej wystąpił Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro.Otóż wiadomo, że plany często są tylko planami. W teorii wszystko brzmi dobrze, ale liczy się praktyka. Na ile wprowadzone zostaną założenia PiSu to tylko czas pokaże, a rozliczy społeczeństwo.

Co PiS chce ulepszyć?- czyli Nowy Ład wchodzi w życie!

Dzisiaj PiS przedstawił wiadomości publicznej program społeczno-gospodarczy dla Polski na czas po epidemii koronawirusa. Program ten przyjął huczną nazwę „Nowy Ład”. Twórcą tejże „wizji” został Jarosław Kaczyński. Co zawiera jego projekt? Odnosi się do różnych dziedzin życia i wprowadza w nich udogodnienia. Jednak warto pamiętać, że to dopiero projekt, który nie wszedł w życie. Tak, więc jest jedynie wizją PiSu.

Nowy Ład-Polski Ład!

PiS za pomocą programu chce uregulować wiele spraw i wprowadzić zmiany w gospodarce, ochronie zdrowia, rolnictwie itp. Nowy ład odnosi się do 9 dziedzin życia. Najciekawsze zmiany omówimy poniżej:

1. Ochrona zdrowia

Zmiany w tym zakresie przede wszystkim mają dotyczyć zwiększenia liczby lekarzy, oraz zniesienie limitów do specjalistów. Dodatkowo państwo chce w 2023 roku przeznaczyć na służbę zdrowia 160 mld złotych, zaś w roku kolejnym 20 mld złotych. Kolejną kwestią jest modernizacja szpitali oraz Reorganizacja służby zdrowia na trzech poziomach - teleporada, wizyta lekarska i karetka pogotowia. Najcięższe choroby mają być leczone w sposób skoordynowany (wprowadzenia sieci kardiologicznych, onkologicznyc

2. Uczciwa praca-godna płaca

W tym obszarze Pis chce zwiększyć liczbę miejsc pracy, wprowadzić pracę elastyczną dla rodziców oraz wycofać „umowy śmieciowe”. Dodatkowo podnieść stopę wolną od podatku do 30 tys złotych. Emerytury i najniższa płaca mają być nieopodatkowane.

3. Rodzina i dom w centrum życia

PiS planuje obciążyć państwo częściową spłatą kredytów hipotecznych, o ile kredytobiorca jest rodzicem. W takiej sytuacji może liczyć na dopłatę w wysokości 20 tys. od drugiego dziecka, 60 tys. od trzeciego dziecka do maksymalnie 150 tys. Dodatkowo państwo zagwarantuje wkład własny do nawet do 40 proc. wartości mieszkania dla osób młodych (20-40lat). Partia chce wprowadzić możliwość budowy bez pozwolenia domów do 70m2 z płaskim dachem.

4. Polska - nasza ziemia (propozycje dla wsi i małych miast)

W zakresie rozwoju małych wsi partia obiecuje budować obiekty sportowe i rozrywkowe. Rozwinąć połączenia kolejowe między małymi miastami. Każda wieś ma mieć połączenie gazowe, wodociągowe i kanalizację. Ma być łatwiej o rejestrację maszyn rolnych z powodu cyfryzacji. Co ważne PiS chce wprowadzić kodeks rolny oraz zwrot za akcyzę od hektara podwyższony o 10 proc. (10 złotych).

5. Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek

W tym zakresie partia obiecuje zwiększyć ilości muzeów, oper, odbudowanie pałaców i renowację zabytków. W szkołach średnich nauka historii ma się odbywać w dwóch zakresach: historia powszechna i historia Polski. Co do zmian w szkołach, każda ma być zaopatrzona w gabinet psychologiczno-pedagogiczny oraz rada szkoły złożona z przedstawicieli nauczycieli, rodziców i uczniów - w równej liczbie.

6. Dobry klimat dla firm

PiS obiecuje zapewnić korzystne warunki dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w tym zmniejszyć podatki oraz wprowadzić różnorodne ulgi.

7. Czysta energia, czyste powietrze

W tym zakresie mają powstawać tereny zielone np. parki narodowe, transport niskoemisyjny, rozwój technologii wodorowej czy farmy wiatrowe na morzu. Dodatkowo w miastach ma odejść się od stosowania betonu na rzecz terenów zielonych.

 

Ład ładem, ale porządek musi być...poczekamy, zobaczymy.

Artykuły powiązane

  • Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka

    Ostatni projekt ustawy Kongresu ma na celu wywarcie presji na ByteDance, chińskiego właściciela TikToka, aby zrezygnował z kontrolowania popularnej aplikacji. To kolejna próba ograniczenia wpływu chińskiego giganta na amerykański rynek cyfrowy, która może mieć daleko idące konsekwencje dla milionów użytkowników oraz przedsiębiorstw, które wykorzystują TikTok do promocji swoich produktów i usług.

  • Norderney: SPD debatuje o przyszłości partii Norderney: SPD debatuje o przyszłości partii

    Na wyspie Norderney odbywa się dwudniowa konwencja socjaldemokratów, podczas której liderzy SPD dyskutują o przyszłej linii partii. Spotkanie to jest ważnym momentem dla partii, która zmaga się z wewnętrznymi wyzwaniami oraz krytyką zewnętrzną.

  • Wybory samorządowe: II tura w mediach społecznościowych - porównanie kandydatów Wybory samorządowe: II tura w mediach społecznościowych - porównanie kandydatów

    Choć wyniki wyborów samorządowych zostały już ogłoszone, w wielu miastach wojewódzkich wciąż nie udało się wyłonić prezydentów miast podczas I tury wyborów. Należy zauważyć, że zgodnie z raportem PRCN „Kandydaci na Prezydentów miast wojewódzkich w social mediach - Który z kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich jest top influencerem?”, aktywność kandydatów w mediach społecznościowych wywarła niepodważalny wpływ na ostateczne wyniki wyborów. Wielu z TOP kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich na platformach społecznościowych już w I turze zdeklasowało rywali.

  • Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju? Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju?

    Setki tysięcy mężczyzn w wieku poborowym opuściło Ukrainę od wybuchu wojny, unikając służby wojskowej - donosi portal Politico. Tymczasem malejące morale społeczeństwa ukraińskiego oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony Zachodu stawiają kraj w trudnej sytuacji.

  • Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film

    W wieżowcu Trump Tower w Nowym Jorku odbyło się spotkanie między prezydentem Polski Andrzejem Dudą a byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Rozmowy, które trwały niemal dwie i pół godziny, zostały ocenione przez obie strony jako owocne i przebiegające w przyjaznej atmosferze.